Q: Macie takiego autora, o którym słyszeliście wiele dobrego i którego twórczość chcielibyście sprawdzić, ale jeszcze tego nie zrobiliście?
Miałem tak przez długi czas z Bernardem Cornwellem. Wiele dobrego o nim słyszałem, zwłaszcza o "Wojnach Wikingów", ale dopiero teraz dane było mi sięgnąć po jego powieść "Rycerz" z Serii o Świętym Graalu. Muszę przyznać, że rozumiem dlaczego ten autor jest tak chwalony. Jego styl zdecydowanie pasuje do powieść historycznych, ponieważ świetnie oddaje klimat XIV-wiecznych wojen i chaosu.
Książka zaczyna się w małej angielskiej wiosce Hookton, na którą napadają Francuzi, zabijając wszystkich dookoła i rabując wielki skarb, Włócznie Świętego Jerzego. Jednym z nielicznych ocalałych z pogromu jest młody łucznik Thomas, który zamierza pomścić swą rodzinną miejscowość. Przez to fabuła bardzo szybko nabiera rozpędu i przenosi się do Francji, gdzie rozpoczyna się wojna, zwana później stuletnią.
Jak można się domyślić, akcji jest w tej powieści wiele. Ciągłe potyczki, oblężenia i wielkie bitwy to nie jedyne co czeka czytelnika w tej książce. Autor bardzo dobrze ukazał wojnę z perspektywy zwykłego łucznika, nie jakiegoś hrabiego, wielkiego rycerza czy władcy.
Co do bohaterów, to wielu z nich, w tym głównego antagonistę, Thomasa, da się polubić i zrozumieć jego motywy. Jednakże, według mnie są też postaci, które nie są może zbędne, ale są potraktowane nieco po macoszemu, bądź słuch po nich ginie to kilkudziesięciu stronach.
"Rycerz" to powieść naprawdę wciągająca, a to dopiero pierwszy tom cyklu, dlatego nie mogę się już doczekać, aż sięgnę po kolejne części tej serii, ponieważ jestem bardzo ciekawy dalszych losów bohaterów.
Na koniec muszę wspomnieć o skojarzeniu jakie miałem podczas czytania tej lektury. Assassins Creed. Gdy czytałem o relikwiach, które mają pomóc w zdobyciu władzy nad ludźmi i zbudowaniu nowego świata to pierwsze, co przyszło mi do głowy to właśnie Bractwo Asasynów i Zakon Templariuszy.
Jako, że jestem fanem mapek w książkach, to żałuję, że tutaj nie znalazła się przyjemna, czytelna historyczna mapa z okresu, o którym opowiada autor. Zdecydowanie korzystałbym z niej podczas lektury.
Ocena: 7/10 ????
Opinia bierze udział w konkursie