SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Słowiańskie tajemnice

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 400

Opis produktu:

Najdawniejsze dzieje ziem polskich, a także losy Słowian, zwłaszcza z czasów przed przyjęciem chrześcijaństwa, kryją wiele tajemnic. Historycy, archeolodzy, językoznawcy i inni badacze głowią się, jak interpretować rozmaite znaleziska i przekazy źródłowe. Pojawia się mnóstwo teorii i hipotez dotyczących pochodzenia poszczególnych ludów, ich historii, wierzeń, obyczajów, władców i innych postaci występujących w legendach i podaniach.Tomasz J. Kosiński, znawca dawnej Słowiańszczyzny, autor m.in. `Rodowodu Słowian`, `Wiary Słowian`, `Bogów Słowian` i `Życia erotycznego Słowian`, zajął się takimi problemami. W swej najnowszej książce stara się wyjaśnić:- kto wzniósł tzw. kujawskie piramidy, czyli kamienne grobowce mające 5500 lat, a wiec starsze od egipskich piramid i angielskiego kręgu kultowego w Stonehenge?- co nam mówi waza z Bronocic z najstarszym wizerunkiem wozu konnego w Europie?- czy uralska osada Arkaim była prakolebką Słowian i siedzibą Wedów, czyli mędrców?- czym jest `pomorska Troja`, czyli kto z kim walczył nad rzeką Dołężą (niem. Tollensee) w Meklemburgii w XIII wieku p.n.e.?- co wspólnego ze Słowianami mieli Hyperborejczycy i Lugiowie?- co produkowali, sprzedawali i jedli dawni Słowianie?- dlaczego Słowianie nie mogli być niewolnikami u Rzymian?- jakie tajemnice kryje dokument `Dagome Iudex`, opisujący państwo Mieszka I? Każdy, kto interesuje się dawną historią Słowian, powinien sięgnąć po tę publikację.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Historia Polski,  Militaria i broń,  Książki o wojnie
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 400
ISBN: 9788311168008
Wprowadzono: 21.03.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Słowiańskie tajemnice - Tomasz Józef Kosiński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Katarzyna Peredzyńska.

ilość recenzji:144

12-05-2023 18:55

Halo, halo! Pasjonaci historii poszukiwani! Mamy dla Was coś specjalnego!
W moje ręce trafiła książka autorstwa Tomasza Kosińskiego, który postanowił przedstawić bardzo ciekawe zagadnienia dotyczące losów Słowian.
Przyznaję, że po raz pierwszy w życiu zainteresowałam się tym tematem i nie żałuję. Jestem zaskoczona wieloma ciekawostkami, m.in. o tym, że na kujawach odkryto grobowce starsze od piramid egipskich (tzw. Kujawskie ?piramidy?), albo o życiu prapraprzodków i stworzeniu przez nich miasta Arkaim. Zupełną nowością było dla mnie przeczytanie o etymologii słownictwa dotyczącego Słowian, a także znaczeniu pewnych nazw osobowych i miejscowych, poznanych na lekcjach historii.
Książka jest bardzo ciekawa, a jednocześnie trudna (wielokrotnie używane są naukowe stwierdzenia, nad którymi warto zatrzymać się na chwilę i dogłębniej zapoznać z daną tematyką). Była to dla mnie przyjemna odmiana, dzięki której mogłam nauczyć się czegoś nowego :)
Szczególnie chciałabym pogratulować Autorowi ilości rzetelnych źródeł, skąd zostały zaczerpnięte informacje. Od razu widać, że dla Autora książki temat ten to prawdziwa pasja, jakiej może pozazdrościć niejeden!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ksiazkowy_mruczek

ilość recenzji:14

9-05-2023 08:16

?Słowiańskie tajemnice? to publikacja historyczna przybliżająca ciekawe tematy związane ze Słowianami, napisana przez Tomasza J. Kościńskiego. Jako że kultura słowiańska ostatnio coraz bardziej jest w kręgu moich zainteresowań, nie mogłam sobie podarować tej pozycji. Od razu mogę powiedzieć, że nie zawiodłam się na niej, gdyż jest wciągająca i bardzo pouczająca.
W pozycji tej autor porównuje spostrzeżenia archeologów, robi przegląd badań oraz prac, jakie do tej pory powstały na poruszany przez niego temat, a wszystko to zestawia ze swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Przez taką formę może się wydawać, że jest to ciężka w odbiorze pozycji i tu Was zaskoczę. Autor postawił na bardzo przystępny język i stara się unikać zwrotów uniwersyteckich a trudne słowa/pojęcia tłumaczy na bieżąco. Dzięki takiemu podejściu każdy, kto sięgnie po tę publikację, nieważne czy jest laikiem w tej tematyce, czy już coś wie, odnajdzie się bez problemu a to sprawia, że łatwiej jest przyswoić ogrom wiedzy, jaką tutaj dostajemy.
Jestem pod wrażeniem znajomości tematyki przez autora oraz ogromu pracy, jaką włożył w wyjaśnienie nam poszczególnych zagadnień. Nie tylko mamy tu wyjaśnienie danego tematu czy słów, ale też sporą ilość przypisów odsyłających do źródeł. Dodatkowo dla urozmaicenia oraz wzbogacenia tej pozycji autor zamieścił w tekście zdjęcia, każde opisane. Jest to ogromny plus, gdyż nie tylko łatwiej wyobrazić sobie to, o czym czytamy, ale także staje się to wszystko bardziej zrozumiałe oraz namacalne. Kolejnym atutem tej publikacji jest obszerna bibliografia oraz netografię umieszczona na końcu książki. Każdy, kto zainteresuje się bardziej danym zagadnieniem, może udać się do źródła informacji i poszerzać dalej swoją wiedzę.
Zostaje kwestia, czego można dowiedzieć się z tej pozycji? Otóż między innymi przekonać się można czy sery to słowiański wytwór, o Arkaimach czy też poznać kujawskie ?piramidy?- ten temat bardzo mnie zaskoczył, zwłaszcza że pochodzę z Kujaw, a nigdy o nich nie słyszałam. Te tematy to zaledwie ułamek ciekawostek, jakie autor ma nam do przekazania.
?Słowiańskie Tajemnice? to wspaniały zbiór ciekawostek i wiedzy na temat historii słowiańskiej. Przystępna pozycja, która poszerzy Waszą wiedzę oraz wzbogaci ją o nowe informacje. Autor, w swojej publikacji pragnął w prosty sposób ukazać czytelnikom, jak bogatą oraz niezwykłą przeszłość mamy my, sławnianie i uważam, że mu się to udało. Jestem zachwycona tą pozycją i polecam każdemu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

papierowa_ksiazka

ilość recenzji:230

8-05-2023 10:01

Słowiańskie tereny kryją wiele skarbów. Na temat życia dawnych ludów słowiańskich powstało już wiele książek, opracowań, artykułów, przeprowadzono wiele badań, ale powstało również wiele teorii na temat pochodzenia Prasłowian, ich historii czy obyczajów. Równie wiele powstało pozycji, które opisują słowiańską mitologię, skupiają się na dawnych wierzeniach, legendach i podaniach. W tej książce autor też przybliży czytelnikowi obraz dawnych ludów słowiańskich, ale i nie tylko.

Książka podzielona jest na rozdziały, z których czytelnik dowie się m.in. o grobowcach zwanych kujawskimi piramidami, o wazie z Bronocic, czy o osadzie Arkaim, która jest bardzo ciekawa i autor wiele pisze na jej temat. Oprócz odkryć archeologicznych czy historii Słowian i ludów żyjących w tamtych czasach autor dużo mówi też o znaczeniu i pochodzeniu słów związanych z tą tematyką. Autor powołuje się w tekście również na inne mitologie, potwierdza czy obala mity, opowiada o bitwach, wędrówkach ludów, plemionach żyjących poza Europą, czy badaniach archeologicznych.

Z książki czytelnik dowie się sporo ciekawych rzeczy o dawnych Słowianach, ich kulturze czy odkryciach. Autor wypowiada się merytorycznie, przekazywane przez niego informacje są spójne, przytacza wypowiedzi innych autorów lub osób, które badały daną sprawę, czy nawiązuje do innej literatury, która związana jest również z danym tematem. W książce znajdą się także liczne zdjęcia czy rysunki omawianych przedmiotów, miejsc, odkryć i są one fajnym uzupełnieniem tekstu.

Książka jest uporządkowana i każdy rozdział nawiązuje do innego tematu, ale wszystko kręci się wokół Słowian. Jest to na pewno ciekawa i warta polecenia pozycja dla osób, które interesują się taką tematyką. Nie jest to żadna literatura obyczajowa, nie będzie tutaj akcji czy narracji jak w książce rozrywkowej. "Tajemnice Słowian" to książka, w której czytelnik znajdzie historię swoich przodków. Autor posługuje się prostym językiem, więc książkę czyta się lekko i przyjemnie. Mimo że tekstu jest sporo, to książkę dosłownie pochłonęłam, a przy tym dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których do tej pory nie miałam pojęcia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

monweg

ilość recenzji:331

2-05-2023 14:24

Czy interesują was mity i mitologie, podania i legendy? Mnie tak, chyba każde, bo w końcu to od nich wszystko wzięło swój początek (my wzięliśmy). Bardzo się cieszę, że coraz częściej popularyzowane są nie mity innych regionów świata ? choć są ogromnie ciekawe, ale te z naszego ?podwórka? czyli mity i podania słowiańskie. Niedawno wpadła mi w ręce książka, która idealnie wpasowała się w ten nurt ?Słowiańskie tajemnice? Tomasza Kosińskiego. Autora wcześniej nie znałam, ale po sprawdzeniu już wiem, że będę miała sporo do czytania na temat Słowiańszczyzny spod jego pióra.

?Historia i dziedzictwo Słowian kryją wiele tajemnic. Mimo iż powstało na ten temat wiele opracowań naukowych, wciąż nie mamy pewności w wielu kwestiach związanych z dziejami Słowiańszczyzny, nie jesteśmy też w stanie poprawnie zakwalifikować do słowiańskiego etnosu poszczególnych ludów zamieszkujących ziemie naszych przodków w starożytności czy we wczesnym średniowieczu.?

Tomasz Kosiński w tej książce stara się wyjaśnić i przybliżyć kilka teorii i hipotez dotyczących tamtych czasów. Materiał, który znajduje się w tej książce powstawał na przestrzeni wielu lat i pojawiał się w innych publikacjach. Teraz został zebrany i poszerzony, ale znajdują się tutaj takie tematy, które zostały poruszone przez autora po raz pierwszy.

Nie mogę powiedzieć, bo bym skłamała, że książkę czyta się lekko. Chyba każda książka, która zawiera odniesienia historyczne, a ta opiera się na historii i odkryciach archeologicznych przede wszystkim, nie jest lekturą najłatwiejszą ? to nie romans z mnóstwem dialogów. Jednak porównując z innymi , które miałam okazję czytać, ta wypada bardzo dobrze. Jest interesująca i przebrnięcie przez nią naprawdę nie zajmuje dużo czasu. W ?Słowiańskich tajemnicach? znajdziecie sporo tematów, o których zapewne nigdy do tej pory nie słyszeliście:
? megalityczne grobowce sprzed 5500 lat (starsze od egipskich piramid), przez swój kształt i wielkość nazywane kujawskimi piramidami;
? najstarszy wizerunek pojazdu kołowego umieszczony na małej wazie, znalezionej na terenie neolitycznej osady w Bronocicach;
? zagadkowa bitwa nad Dolińcą sprzed 3300 lat zwana Pomorską Troją ? czy faktycznie miała miejsce? Do dzisiaj spierają się o to mądre głowy. Czy zostanie już na zawsze w sferze przypuszczeń?
? co tak naprawdę wiadomo o dokumencie dagome iudex?
? odkrycie na stepie południowego Uralu, praojczyzna Ariosłowian ? Arkaim.

Oprócz tego w książce znalazło się miejsce na wystarczająco gruntowne opisanie ludów, cywilizacji zasiedlających opisane przez autora regiony: Wędowie, Hyperborejczycy, Słowianie, Lugowie, Suewowoe, Wikingowie. Wiadomo, że część zawartych informacji to są po trosze bardziej spekulacje, domysły niż potwierdzone fakty, ale być może po kolejnych badaniach ktoś kiedyś z całym przekonaniem udowodni, że było tak a tak.

Przyznam szczerze, że niezmiernie zainteresowała mnie ta pozycja i z wielką ochotą sięgnę po inne książki Tomasza Kosińskiego. Zauważyłam, że często tak się zdarza, iż jesteśmy świetnymi pasjonatami w takich tematach i zagadnieniach, które nie idą w parze z naszym wykształceniem. Kosiński jest politologiem, a historykiem z zamiłowania i sprawdza się w tym doskonale. Widać, że ogromnie lubi to, co robi i sprawia mu to przy okazji wielką frajdę.

Na koniec zostawiłam sobie taki serowy smaczek. Bo tak faktycznie gdybym spytała z jakim regionem/krajem kojarzą wam się sery? Najczęściej usłyszałabym odpowiedzi: Holandia, Szwajcaria, Francja. Z tej książki dowiedziałam się, że bardzo prawdopodobne jest, iż byliśmy pierwszymi serowarami. Naczynia do wyrobu sera pochodzące z neolitu a datowane na 7-7,5 tys. lat znalezione zostały na Kujawach. Jestem ciekawa czy zostanie to kiedyś potwierdzone w 100%, ale chyba raczej nie.

?Słowiańskie tajemnice? choć nie do końca rozwiązane i nadal owiane mgiełką niewiadomego są niezmiernie ciekawe i powinny zainteresować każdego, kto lubi historię, słowiańszczyznę oraz archeologiczne zagadki. Polecam gorąco.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

wol*******************

ilość recenzji:94

26-04-2023 19:06

Świetna! Szybko się wciągnęłam i poczułam ten Słowiański klimat. Obszar, który cały czas ma przed nami tak dużo ciekawych tajemnic. Autor od wielu lat zagłębia kulturą i historię Słowian i widać, że wie, co robi. Najbardziej chyba zafascynował mnie temat Arkaim. Miejsce, które zostało odkryte, uważane jest za prawdziwą kolebkę Ariosłowian. Mamy tutaj o tej osadzie naprawdę kawał dobrego artykułu! Kultura, o której warto dowiedzieć się czegoś więcej. Jestem też pod wrażeniem, że działo się to wszystko tak dawno, dawno, a my i tak mamy tak dokładne dane! Zdecydowanie i bardzo mocno polecam! Świetna i wartościowa!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?