SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Słownik gwar śląskich

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo KOS
Oprawa miękka
Liczba stron 360
  • Wysyłka Kup do 15:00, wyślemy jeszcze dziś!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Barbara i Adam Podgórscy - w ich dorobku znalazło się 20 książek z dziedziny kultury masowej i obyczajowo-obrzędowej, m.in.: Leksykon terminów szaradziarskich i pokrewnych (Wydawnictwo MAG, Gdynia 1994), Vademecum Szaradzisty (Wydawnictwo Kurpisz S.A., Poznań 2000), Święty Walenty - patron Zakochanych (Prószyński i S-ka, Warszawa 2000), Encyklopedia demonów (Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2000), Andrzejkowe wróżby. Zwyczaje, obrzędy, przepowiednie (Astrum, Wrocław 1999), Ogrody radości. Pieśni biesiadne, przysłowia, toasty, cytaty (Astrum, Wrocław 1999), Amoreski. Mała antologia poezji sztambuchowej (Astrum, Wrocław 1999), Ogród życzeń okolicznościowych, walentynkowych, imieninowych (Astrum, Wrocław 1999), Ogród wierszyków do pamiętników (Astrum, Wrocław 1997), Polski zielnik kulinarny (Kurpisz S.A., Poznań 2004), Kuchnia piwosza (4 odrębne części), Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek (Kęty 2004).

Adam Podgórski wraz z córką Anną są autorami antologii przysłów polskich dotyczących prognostyków pogody, pt. Kalendarz przysłów (Wydawnictwo Antyk, Kęty 2000).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Językoznawstwo,  Popularnonaukowe
Wydawnictwo: KOS
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 360
ISBN: 9788376491769
Wprowadzono: 02.09.2019

RECENZJE - książki - Słownik gwar śląskich - Barbara i Adam Podgórscy

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Marzanna

ilość recenzji:85

brak oceny 9-06-2009 17:35

O tym, że polszczyzna nasza jest zróżnicowana terytorialnie – wiemy wszyscy. Co my jednak tak naprawdę wiemy o owych gwarach, dialektalnych odmianach naszego języka literackiego, z których to – nota bene – wyrósł nasz piękny język polski? Zgoła nic. Albo niewiele. Wiedzą pasjonaci, studenci filologii polskiej przed egzaminem, ich wykładowcy…
Tymczasem gwary – to słownictwo piękne, słownictwo, którym posługują się jeszcze starsi mieszkańcy miast, to słownictwo, w którym możemy dopatrywać się etapów rozwoju naszego współczesnego języka polskiego.
Gwara śląska jest językiem obfitującym w sporą ilość różnic, dzielących ów dialekt od języka ogólnego. Śląsk bowiem przed długi czas znajdował się poza granicami naszego państwa, zamieszkiwany był przez ludność niemiecką – która żyjąc na tymże terenie – posługując się swoim ojczystym językiem – sprawiła, że na obszarze Śląska język jest… zanieczyszczony mnóstwem zapożyczeń. Chociaż, należałoby się zastanowić – czy zanieczyszczony? A może właśnie przez owe „zanieczyszczenia językowe” dialekt śląski zyskał swą odrębność, oryginalność? Może warto by przyrzec się mu bliżej? Porozkoszować? W tym na pewno pomocny będzie ów słownik. Język jest tworzywem szalenie ciekawym. W języku zapisana jest nasza rzeczywistość, którą każda terytorialna odmiana polszczyzny definiuje na swój sposób.
Wszystkim zainteresowanym polecam ów słownik. Smacznego.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?