SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 382
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • Darmowa dostaw z Inpost Pay produkt

Opis produktu:

Szparagi z sosem holenderskim, rosół warzywny z knedlami z kaszy manny, pieczona czerwona papryka, czekoladowe eklerki. Każde danie, które trafiało na stół Adolfa Hitlera, musiało stanowić ucztę dla oka i dla podniebienia. Jednak, co ważniejsze, musiało być dokładnie sprawdzone.

Obsesyjna obawa przed zjedzeniem trucizny kazała dyktatorowi Trzeciej Rzeszy zwerbować czternaście testerek, których zadaniem było próbowanie każdego posiłku, zanim zostanie mu podany.

`Smak zła` to fabularyzowana opowieść o życiu jednej z nich. Gretchen von Bismarck, piękna młoda Niemka z arystokratycznej rodziny, obdarzona niezwykłym zmysłem smaku i węchu, marzy o zostaniu szefem kuchni. Zostaje zwerbowana do wewnętrznego kręgu Hitlera i staje się jedną z degustatorek serwowanych mu potraw. Dowiadujemy się, jak wyglądało ich życie i praca, której nieustannie towarzyszyła obawa, że kolejny kęs będzie ostatnim?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Wspomnienia,  Historia,  II wojna światowa,  XX wiek,  Literatura faktu, publicystyka,  Książki o wojnie
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 135x215
Liczba stron: 382
ISBN: 9788311164741
Wprowadzono: 11.02.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Smak zła - Tony Aspler, Gordon Pape

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Inthefuturelondon

ilość recenzji:189

25-06-2023 12:19

Ostatnimi czasy z jeszcze większym zainteresowaniem sięgam po powieści, które są oparte na faktach lub stanowią coś na kształt literatury faktu. Kiedy więc otrzymałam propozycję przeczytania i zrecenzowania Smaku zła autorstwa Tony?ego Asplera i Gordona Pape?a, nie wahałam się nawet chwili. Z dużą ciekawością zabrałam się do poznawania historii Gretchen von Bismarck. Czy pozycja ta zasługuje jednak na polecenie szerszemu gronu odbiorców? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

Dyktator Trzeciej Rzeszy miał bardzo duże obawy dotyczące tego, że ktoś może zapragnąć go otruć. Dlatego też postanowił zatrudnić kilkanaście testerek jedzenia, które miały próbować każdego posiłku przed jego podaniem. Jedną z tych kobiet była Gretchen von Bismarck, obdarzona niespotykanym dotąd zmysłem smaku i węchu, której największym marzeniem było zostanie szefem kuchni ? los jednak miał dla niej inne zadanie. Jak wyglądało jej życie jako testerki potraw i jak radziła sobie w towarzystwie samego Hitlera?

Powiem szczerze, że gdy zaczynałam lekturę tej książki, nastawiona byłam na pewnego rodzaju trudną książkę. W końcu powieści czy ogólnie literatura faktu o tematyce wojennej nie jest zbyt lekka i przyjemna do czytania - umówmy się. Tutaj jednak nastąpiło moje zaskoczenie ? Smak zła okazał się nie tylko świetnie napisaną i przedstawioną historią Gretchen von Bismarck, ale przede wszystkim niezwykle wciągającą lekturą.

Główna bohaterka tegoż właśnie utworu literackiego okazała się postacią okrutnie ciekawą i niesamowicie odważną. Choć wiem, że w tamtych czasach mieszkańcy Niemiec musieli wręcz wyrażać swoje zadowolenie w związku z działaniami ich przywódcy i wykonywać ważne dla państwa zadania, to zatrudnienie się jako testerka jedzenia, które mogło zostać napakowane śmiertelną dawką trucizny jest... bardzo odważnym czynem. Autorzy bardzo ciekawie ukazali postać Gretchen i powiem szczerze, że momentami miałam wrażenie, że czytam nie książkę opartą na faktach, ale książkę typowo beletrystyczną - w której większość postaci i wydarzeń jest tylko i wyłącznie dziełem czyjejś wyobraźni. Myślę, że to dlatego tak bardzo zaangażowałam się w tę historię.

Tony Aspler i Gordon Pape mają bardzo dobry styl pisania i dość lekkie pióro, które również w dużej mierze przyczyniło się do moich pozytywnych odczuć na temat tej pozycji. Czytanie historii, w której jako czytelnik mogłam być tak blisko jednego z najgorszych ludzi napawało mnie jednocześnie strachem, ale też pewnego rodzaju fascynacją - myślę jednak, że gdybym sama była w podobnej sytuacji co właśnie Gretchen czy pozostałe testerki posiłków, wcale nie czułabym zaciekawienia, a tylko przerażenie. Nie zmienia to faktu, że lektura tej pozycji dostarczyła mnie wielu ciekawych informacji, ale również zachęciło do zgłębienia tego tematu, co też w przyszłości zamierzam uczynić.

Smak zła to zbeletryzowana opowieść o tym, jak wyglądało życie całkowicie niedostępne dla oczu nieupoważnionych. Przebywanie tak blisko samego Hitlera, przygotowywanie i sprawdzanie jego posiłków i pamiętanie o wszystkich jego zachciankach czy upodobaniach. Warto jednak podkreślić, że sama książka skrywa w sobie o wiele więcej szczegółów - warto je poznać samemu. Jeżeli akurat poszukujecie wciągającej i ciekawej lektury na najbliższy czas, to zdecydowanie polecam Wam zapoznanie się z tą pozycją.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

papierowa_ksiazka

ilość recenzji:230

19-04-2023 09:28

W obawie o swoje bezpieczeństwo przywódca III Rzeszy zatrudnia testerki jedzenia. Kobiety mają próbować jego posiłki w celu wykrycia trucizny. Jedną z nich jest Gretchen. Dziewczyna z arystokracji, której marzeniem było zostać szefem kuchni, której wyczulony zmysł węchu i smaku zaprowadził ją wprost do kuchni samego Hitlera.

Po długich namowach rodzice pozwalają Gretchen na pracę w jednej z hotelowych kuchni. Dziewczyna nie może długo nacieszyć się nową pracą, gdyż zostaje jej powierzona tajna misja. Gretchen zostaje testerką jedzenia samego przywódcy III Rzeszy.
Dziewczyna ma jednak żydowskie powiązania, za które grożą surowe kary, a w dodatku przeraża ją sama wojna. Kiedy jej rodzinie może grozić niebezpieczeństwo, sama zauważa, jak złe rzeczy dzieją się wokół niej za sprawą tylko jednego człowieka. Te wydarzenia popychają ją do ryzykownej decyzji, przez którą stawia na szali własne życie, ale jej upór i determinacja nie pozwalają jej postąpić inaczej.

Mimo że historia jest fikcją literacką, to nawiązuje do wielu autentycznych, historycznych wydarzeń, pojawiają się w niej również historyczne postacie. W książce równolegle rozgrywa się kilka wątków. O swoich losach opowie m.in. Gret­chen, główny architekt Führera, przy­wódca od­dzia­łu Hi­tler­ju­gend czy ojciec Gretchen. Wszystkie wątki przeplatają się ze sobą, drogi bohaterów łączą się, a każde z nich ma duży wpływ na historię.

Opowieść trzyma w napięciu, dodatkowo przez historyczne wydarzenia w tle wydaje się autentyczna. Wielokrotnie bohaterowie otrą się o niebezpieczeństwo przez rodzinne tajemnice czy niedopuszczalne zachowanie. Gretchen staje się symbolem tej historii. Jej odwaga i trzeźwe myślenie mogły mieć duży wpływ na dalsze losy wojny. Z uwagą obserwowałam jej poczynania, a cała opowieść jest bardzo ciekawa i naprawdę ciężko się od niej oderwać. Kwestię testerek porusza jedynie Gretchen, więc ten temat nie został obszernie rozwinięty. Dużo miejsca zajmuje polityka, wojna, ale wśród rozważań o zbudowaniu niemieckiej potęgi pojawi się wątek miłosny, ważne będą też zakazane przyjaźnie, wyłamywanie się z przyjętych norm, łamanie zakazów i walka o wolność.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?