SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Śmierć, bale i skandale Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Arkady
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 352
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Barwne opowieści o najsłynniejszych i najbogatszych, których dziś nazwalibyśmy... celebrytami.

Książka o arystokratach ze szczególnym zamiłowaniem do dzieł sztuki, kolekcjonowania malarstwa, rzeźby i biżuterii, co traktowali nie tylko jako lokatę kapitału, ale przede wszystkim jako dowód ich społecznego statusu. Lekkomyślność, z jaką kolekcje budowano, a potem parcelowano, każe nam doceniać fakt, że wiele ich elementów nadal możemy podziwiać w muzeach.

A to wszystko podane lekkim językiem, z pełnymi humoru, ale i historycznej dokładności komentarzami autora. W książce znaleźć można mnóstwo barwnych cytatów z autentycznej korespondencji, dokumentów sądowych i prasy z epoki - przytaczamy je w oryginalnym brzmieniu, nieraz z fantazyjną pisownią i interpunkcją, żeby oddać niezwykłą językową inwencję i niekonwencjonalne usposobienie naszych bohaterów.

Wydawnictwo ARKADY rozpoczyna tym tomem serię opowieści Marka Gaworskiego o słynnych rodach arystokratycznych: Potockich, Czartoryskich, Poniatowskich, Zamoyskich i Lubomirskich. Ponadto przewijają się w niej też król August II Mocny i Anna Orzelska, dziesiątki dam, matron i kurtyzan, a poniekąd również Napoleon Bonaparte, Alfons Mucha i jego Brunetka.

Marek Gaworski jest autorem ponad 60 książek, albumów i monografii o zamkach, pałacach i innych zabytkach w Polsce, w ostatnich latach szczególnie skoncentrowanym na losach dawnej arystokracji. Z entuzjazmem śledczego wyszukuje materiały źródłowe w prasie, dokumentach sądowych czy zachowanej korespondencji, tak aby możliwie wiernie oddać realia i nastroje interesujących go czasów. Dzięki temu, że sam autor fotografuje opisywane założenia architektoniczne, Czytelnik może w pełni docenić zarówno ich piękno, jak i barwne, pełne wzlotów i upadków życie wypełniające niegdyś ich mury.

Po pracy miłośnik kotów, które jako jedyne są w stanie odciągnąć obiektyw jego aparatu od architektury.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Arkady
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 138x202
Liczba stron: 352
ISBN: 9788321352251
Wprowadzono: 07.07.2022

RECENZJE - książki - Śmierć, bale i skandale Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści - Marek Gaworski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ewelina Górowska.

ilość recenzji:384

1-09-2022 12:43

"Śmierć, bale i skandale..." to momentami zaskakująca, niejednokrotnie szokująca, a zarazem lekka i przyjemna pozycja przybliżająca nam barwne i wystawne życie dawnej arystokracji. W moim odczuciu jest to niezwykle ciekawa i inspirująca lekcja historii- takiej, o której nie uczyliśmy się w szkole, tylko takiej, która pokaże, że ludzie z wyższych sfer to nie były niewzruszone postacie z marmuru, oni też mieli swoje uczucia, targały nimi różne emocje- również potrafili się porządnie zabawić, nabić komuś guza lub wyprowadzić kogoś na manowce. Kochali pieniądze, gromadzili majątek nie zawsze zgodnie z prawem, kochali i nienawidzili.
Jestem przekonana, że biografowie naszej arystokracji musieli się naprawdę napracować, by ukryć tak sensacyjne, momentami wręcz bulwersujące wydarzenia z ich życia.
Marek Gaworski odkrywa te tajemnice, jednocześnie dość dokładnie opisując normy obyczajowe i tło polityczne dla tych wydarzeń. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć, że to, co dziś jest dla nas normą i niczym nadzwyczajnym, wtedy trąciło skandalem obyczajowym i niejednokrotnie mogło stać się gwoździem do przysłowiowej trumny danej postaci...
Nie będę pisać, czyja historia najbardziej, a która najmniej przypadła mi do gustu. Dla każdego czytelnika to będzie bardzo subiektywny wybór, kierowany niejednokrotnie sympatią do danej postaci.

Książka bogato ilustrowana, przepełniona portretami i zdjęciami przyciągająca wzrok. Pięknie opisana architektura, zwyczaje, i normy.
Książkę czyta się fenomenalnie, wciąga, intryguje i bardzo zaskakuje. A to jest to, co lubię najbardziej.
Każdy, kto sięgnie po tę książkę znajdzie w niej coś dla siebie i mam nadzieję, że poczuje się usatysfakcjonowany. Na końcu znajdziecie dość obszerną bibliografię, dzięki której można poznać i sięgnąć po inne ciekawe historie związane z naszymi arystokratami. Z ciekawością będę wyglądać na kolejne książki o celebrytach minionych wieków.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Książka doskonale wpasuje się w potrzeby zarówna fana historii jak i totalnego laika.

POLECAM...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mal***************

ilość recenzji:708

31-07-2022 20:44

Czy każdy z nas zna na tyle dobrze historię naszego kraju, aby z otwartością i lekkością opowiadać o prywatnym życiu rządzących, władców, osób znanych i mających znamienny wpływ na bieg historii? Ale jestem przekonana, że po lekturze tych ciekawych opowieści będzie można twierdząco odpowiedzieć na to pytanie i brylować wśród znajomych tą wiedzą.
Śmierć, bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści, jak już widać po tytule, opowiada o życiu arystokracji i możnych, o ich pasjach i zachciankach kolekcjonerskich. O barwnym i odważnym życiu intymnym, o licznych potomkach z nieprawego łoża, o zdradach i pojedynkach o kobiety. To, o czym opowiada Marek Gaworski, nie znajdziecie w żadnej lekturze historycznej, nie wspominając o obowiązkowych podręcznikach do historii. Te przemycane informacje są perełką i dają nam pełen obraz życia możnych w wiekach ubiegłych. Ależ tam się działo. Wytworne bale i przyjęcia, bez powodu, na każdą okazję, chociażby zachciewankę księżnej. Zdrady, oszustwa matrymonialne, chwilowe zauroczenia, czasami tylko dla zdobycia majątku. Wielki przepych, osobiści malarze nadworni, malujący to, co książę czy hrabia sobie zamyślił. Spory sądowe, oszustwa i walka o władzę i pieniądze, o dobra materialne i włości. Nie będę już wspominać o wyposażeniu zamków, bo brak mi słów. Dech zapiera w piersiach. Jak żyli dostatni i wystawnie, jak się bawili, trwonili majątki, nie licząc się z groszem. Ekscentryczne zachowania, celowe wywoływanie skandali, aby tylko o nich mówiono, aby żyli w opowieściach i plotkach. Można zazdrościć im kolekcji dzieł sztuki, obrazów, ceramiki, biżuterii, okazałych i robionych na zamówienie mebli. Mogli się poszczycić dziełami znanych artystów, jak Leonarda da Vinci, Rafaela czy Canaletto. Zachwycają ich zamki, niektóre do dzisiaj cieszą nasze oko, możemy je zwiedzać i tworzyć sobie historię ich władców.
Czy wiecie, że Jan III Sobieski miał okazałą kolekcję powozów? Kto nosił najdroższą tiarę na świecie? Co łączyło Annę Orzelską ze skandalistką ówczesnych czasów, La Barberiną? Czy wiesz, że Panowie Czartoryscy dzielili się jedną kobietą? A książę Adam Lubomirski kolekcjonował ? kobiety? Ciekawostki można przytaczać bez końca, ale nie będę ich zdradzać, warto poznać je samemu, delektować się nimi i wytworzyć swój obraz naszej arystokracji.
Polecam ten niesamowity zbiór opowieści, anegdot, uszczypliwości o celebrytach ubiegłych wieków. Wiedza, którą dzieli się z nami autor, to coś niecodziennego i tajemnego. Poznajemy nie tylko ich zwyczaje i maniery, ale też liczne koligacje i powiązania. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jakie łączyły ich więzy rodzinne. Można zaryzykować stwierdzenie, że możni poprzednich wieków to jedna wielka arystokratyczna rodzina.
Muszę przyznać, że autor ma ogromną wiedzę z tego zakresu, tylko do pozazdroszczenia. Przytacza wiele cytatów z dawnych ksiąg, czym zabiera nas w podróż w czasie. Te język, ten klimat, ta duszna i otwarta atmosfera, te spiski i knowania. Miód na serce.
Opowieści tajemnicze i przenikliwe, zaskakujące i zadziwiające, a nawet przyprawiające o szybsze bicie serca i wypieki na licach. Znakomita lektura dla każdego, młodego i starszego, każdego zaskoczy i wprawi w zachwyt.
Jestem przekonana, że jak już po nią sięgniesz, to nie odłożysz, dopóki nie przeczytasz ostatniego rozdziału. Zadowolenie gwarantowane!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?