ŚMIERTELNY SOJUSZ HITLER-MUSSOLINI
O Akcji
Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
książka
- Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już w poniedziałek!
Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.
Opis produktu:
Po wystąpieniu Włoch z wojny po stronie Niemiec, w pierwszych dniach września 1943 r., w obozach Wehrmachtu umieszczono wszystkich oficerów i żołnierzy włoskich, którzy po 8 września 1943 r. bądź z bronią w ręku przeciwstawiali się na terenie swego kraju Niemcom i zostali pokonani, bądź tych, którzy na terytorium Jugosławii, Albanii, południowej Francji, Triestu bez walki złożyli broń i odmówili współpracy bojowej przeciw państwom koalicji antyhitlerowskiej. Liczba Włochów rozbrojonych i wziętych przez Niemców do niewoli waha się od 570 do 600 tys. W przedmiocie ilości jeńców istnieją jednak rozbieżności w ocenie poszczególnych historyków niemieckich, włoskich, angielskich. Niemniej żaden historyk nie poddaje w wątpliwość dolnej granicy liczy jeńców włoskich w niewoli niemieckiej.
Niniejsza praca omawia tragiczny los Włochów, którzy znaleźli się w największych obozach i skupiskach położonych na ziemiach polskich wcielonych w 1939 r. do Rzeszy, w starym Reichu oraz na terenach polskich przemianowanych na Generalne Gubernatorstwo. Nie różnił się on od położenia jeńców zamkniętych w małych obozach i filiach, których wykaz zamieszczono w aneksach. O innych rozrzuconych na obszarze między Bugiem a Odrą i Nysą Łużycką, między wybrzeżem bałtyckim a południową granicą województwa krakowskiego nie zdołano, jak dotąd, zebrać pełnych i dokładnych informacji.
Po zakończeniu wojny władze włoskie podjęły akcję poszukiwania obywateli - internowanych oficerów i żołnierzy regularnej armii, tak tych, którzy zaginęli w latach 1941-1945 na frontach wojny na Wschodzie, na Południu i Zachodzie, jak i zaginionych w okresie po 8 września 1943 r. w związku z rozbrajaniem włoskich oddziałów i pobytem w obozach jenieckich. Poszukiwania objęły ponadto poważną ilość, bo sięgającą kilkudziesięciu tysięcy, osób cywilnych wywiezionych z Włoch do przymusowej pracy w Rzeszy. Ogółem poszukiwano w latzch 1945-1946 ponad 200 tys. osób narodowości i obywatelstwa włoskiego. (ze wstępu)
Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.