SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Esprit
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 120
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już jutro!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.

Opis produktu:

Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacją z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół, przygotowaniem na własną śmierć, rozpaczliwą próbą zaakceptowania Boskich wyroków. Autor stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami w życiu: konfrontuje go z cierpieniem po utracie ukochanej osoby, z doświadczeniem śmierci, zwątpieniem. Jest to jednocześnie książka, która unika prostych odpowiedzi i staje się dla czytelnika nadzwyczajnym, empatycznym towarzyszem w przeżywaniu smutku i żałoby.

Na podstawie książki i wydarzeń z życia Lewisa, które ja zainspirowały, powstał wzruszający, wielokrotnie nagradzany film Richarda Attenborough Cienista dolina z Anthonym Hopkinsem i Debra Winger.
Wydanie II
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Dzienniki i pamiętniki
Wydawnictwo: Esprit
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 130x200
Liczba stron: 120
ISBN: 9788366859432
Wprowadzono: 29.10.2021

Clive Staples Lewis - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Smutek - Clive Staples Lewis

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Marta Kicińska

ilość recenzji:305

brak oceny 2-09-2010 18:43

O rozrywającym duszę smutku związanym ze śmiercią ukochanej osoby może mówić tylko ten, kto go doświadczył. Z drugiej strony nie każdy, kto takiego cierpienia doświadczył czy doświadcza jest w stanie o tym mówić. Lewis potrafił. Doświadczył i dzieli się niezwykłą refleksją. Niniejsza książka to kartki z pamiętnika ze szlaku przez dni bólu i cierpienia. Wyobcowanie, życie jak we mgle, poszukiwanie odpowiedzi, przygotowywanie się na własną śmierć, walka ze zwątpieniem, że plany Boga są zawsze dobre. To książka, która wesprze wszystkich doświadczonych przez śmierć osoby bliskiej. Jest to jednak również lektura dla tych, którzy jeszcze w takim doświadczeniu nie byli, ale których nurtują podstawowe pytanie egzystencjalno - eschatologiczne. Gorąco polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

www.przychylnym-okiem.blog.onet.pl

ilość recenzji:189

brak oceny 9-06-2012 14:58

Clive Staples Lewis to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku; historyk, filozof, teolog oraz autor bestsellerowej serii fantasy dla młodzieży pt. "Opowieści z Narnii".
W wieku dziewiętnastu lat brał udział w I wojnie światowej we Francji, później zaś powrócił do Wielkiej Brytanii i rozpoczął studia nad literaturą angielską.
W jego dorobku pisarskim znajdziemy jeszcze takie dzieła, jak "Smutek", "Dopóki mamy twarze", "Problem cierpienia", "Zaskoczony radością", "O modlitwie. Listy do Malkolma" czy "Rozważania o psalmach".
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Esprit, które udostępniło egzemplarz recenzyjny, mam okazję zrecenzować jedną z nich, mianowicie "Smutek", która jest uznawana za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę czy właśnie smutek. Początkowo była ona spisywana w formie dziennika, gdzie autor kolejno relacjonował swoje przeżycia związane ze śmiercią jego żony, Joy Davidman, nazywanej przez niego H.
"Smutek" składa się z czterech części, poprzedzonych Przedmową Madeleine LEngle oraz Wstępem, w którym Douglas H. Gresham ( syn żony Lewisa ) opowiada nam o swojej matce i ojczymie oraz o tym, jak się poznali i jak wiele ich łączyło.
C.S. Lewis był chrześcijaninem, ale w "Smutku" przechodzi kryzys wiary, tkwiąc w fazie zwątpienia, rozpaczy i wszechobecnego poczucia niesprawiedliwości. Lewis był świadomy tego, że pojmuje za żonę kobietę, która umiera na raka i która tą walkę w końcu przegrała. Ale kochał ją i ta miłość dawała mu nadzieję, że spędzi z nią resztę swojego życia. Gdy H. umarła razem z nią umarła też nadzieja i cała wiara pokładana w Bogu. Przepełniony żalem, frustracją, bezgranicznym bólem zaczął dochodzić do wniosku, że Bóg jest "kosmicznym sadystą", który wcale nie pragnie naszego dobra i pozostaje głuchy na nasze prośby. Lewis uświadamia sobie w końcu, że jego wiara nie była tak silna, jak myślał. Że była jedynie "domkiem z kart", który łatwo zburzyć.
"Smutek" to przejmujące studium człowieka pogrążonego w rozpaczy; człowieka, który wątpi, ale również człowieka, który w końcu odnajduje w sobie siłę, by tę wiarę na nowo odbudować. Porusza ona tematy trudne, traktujące o cierpieniu, śmierci, żalu, czy zwątpieniu w Bożą Opatrzność, konfrontując nas - czytelników, z doświadczeniem tych uczuć. Zawarte w książce przesłanie zmusza do refleksji, do zastanowienia się nad pytaniami, jakie autor przed nami stawia. Przekaz ten nie jest łatwy w odbiorze - jest kwestią indywidualną. Ci, którzy przeżyli podobną tragedię niewątpliwie będą w stanie w bardziej dosadny sposób odebrać, a nawet zrozumieć przesłanie tego dzieła. "Smutek" wzbudził we mnie wiele, skrajnych emocji. Jest to książka wyjątkowa, po którą sięgać można wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, a w szczególności dla tych, których urzekła twórczość C.S. Lewisa.

Czy recenzja była pomocna?

Isadora

ilość recenzji:224

brak oceny 19-01-2012 18:34

"Smutek przypomina długą, krętą dolinę, gdzie za każdym zakrętem może ukazać się zupełnie inny krajobraz"

Jak dotąd nie zdarzyło mi się jeszcze obcować z prozą równie dojrzałą, przystępną i ekspresyjną zarazem, nacechowaną tak przenikliwą głębią, jak i wzruszającą prostotą, pełną tak naturalnej i niewymuszonej wrażliwości, jak proza C.S. Lewisa. Za każdym razem zdumiewa mnie i zachwyca to fenomenalne połączenie bezpretensjonalnej szczerości, głębokiego humanizmu wyrażającego się w pięknie uczuć i autentyzmie emocji oraz nadzwyczajnej erudycji przejawiającej się w lekkości i precyzji artykułowania myśli.
Nie inaczej jawi się nam "Smutek". Na dzieło to składają się zapiski prowadzone przez pogrążonego w bólu Lewisa po śmierci ukochanej żony Joy Gresham, która przegrała walkę z rakiem. Stanowią one poruszające studium żałoby, pisane jako obrona przed ostatecznym załamaniem i próba uchwycenia sensu tego, co go spotkało, zrozumienia istoty życia, w którym jesteśmy skazani na odczuwanie żalu i cierpienia.

Refleksje zawarte w "Smutku" to naładowany emocjami, porażający siłą wyrazu obraz wewnętrznej walki Lewisa, jaką toczył głównie z własnym zwątpieniem w Bożą miłość. On, dotychczas tak ufny i silny w wierze, manifestujący swoją chrześcijańską radość i poczucie jedności z Bogiem, nie wstydzi się przyznać do swego upadku. Z wielką pokorą ukazuje swoją słabość, obnaża duszę przyznając się do szukania po omacku wsparcia, pocieszenia i zrozumienia potrzebnego do zaakceptowania Bożych wyroków.
Udręka Lewisa uświadamia, że żałoba to nie konkretny stan dający się łatwo zobrazować, ale długotrwały proces, w którym każdego dnia pojawia się nowy element cierpienia lub też powraca boleść już raz przeżyta. Jego smutek to dławiące poczucie osamotnienia i wyobcowania; to apatia utwierdzająca w przekonaniu, że nic nie jest warte zainteresowania i zachodu; to paraliżująca obawa, że wspomnienie ukochanej rozmyje się w jego pamięci lub też on sam zmieni ją w wyselekcjonowany zlepek wspomnień nie mający wiele wspólnego z jej rzeczywistym obrazem.
Śmierć żony zachwiała fundamentami wiary Lewisa. Obawy budziła w nim nie tyle utrata wiary jako takiej, lecz tego, że uwierzy w skrzywiony obraz Boga szczędzącego ludziom Swej miłości. Przyznaje się do odczuwania wobec Niego nienawiści, którą jednak traktuje jako chwilową ulgę w cierpieniu, nie jako stan permanentny. W początkowej fazie żałoby zastanawia się nad siłą swej wiary, uważa Boga za "kosmicznego sadystę", który skazuje człowieka na ból. Jednak z biegiem czasu uświadamia sobie, że jest On raczej lekarzem leczącym cierpieniem, które otwiera oczy na prawdę i pozwala poznać wartość i jakość swojej wiary.
Ta przemiana doskonale obrazuje udrękę człowieka nie mogącego pogodzić się z faktem, że jedyne, co można zrobić z cierpieniem, to znosić je; człowieka poszukującego środka, który sprawi, że ból przestanie być bólem. I trzeba znaleźć go samemu: "Nie mówcie, że religia daje pociechę, bo zacznę podejrzewać, że nic nie rozumiecie."

Jednak "Smutek" to nie tylko próba zmierzenia się z emocjonalnym paraliżem wywołanym utratą bliskiej osoby, lecz także świadectwo zwycięstwa nad nim. Nieoczekiwanie dla samego siebie Lewis zauważa, że im mniej opłakuje Joy, tym wydaje mu się bliższa, a gdy smutek znika - pamięta ją lepiej. Początkowo czuje się winny, że nie pielęgnuje w sobie cierpienia, ale stopniowo odzyskuje nadzieję, znajduje ukojenie, godzi się z Bogiem. Zaczyna postrzegać śmierć jako kolejny etap życia - zarówno jeśli chodzi o Joy, jak i jego samego.

"Smutek" to niezwykła książka. Nie jest łatwo poddać własną duszę pogrążoną w żałobie tak precyzyjnej i drobiazgowej analizie unikając przy tym oskarżeń o bezduszność, wyrachowanie i chłód emocjonalny. Lewis stworzył bardzo osobisty, przesiąknięty subtelną głębią zapis stanu duszy ogarniętej pustką, żalem i cierpieniem, rozpaczliwie poszukującej nadziei, ukojenia, pociechy. I to poszukującej różnymi drogami, nie stroniącej od bluźnierczych myśli, zwątpienia i gniewu skierowanego do Boga. Lewisowi udało się odzyskać utracony spokój, wyjść z ciemnego labiryntu, w jaki wpędziła go śmierć ukochanej; unikając walki ze smutkiem przeżywał każdy jego etap starając się zrozumieć jego znaczenie i sens.
Ta książka jest świadectwem jego wielkiej miłości do Joy i głębi rozpaczy po jej śmierci. To wzruszająca próba odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia, a także literacki odpowiednik wyboistej drogi, której ostatecznym celem jest odzyskanie utraconej nadziei. To również najpiękniejszy wyraz pokory wobec boskich wyroków oraz wiary w Jego miłosierdzie.

"Smutek" nie powinien być traktowany jako poradnik, który udzieli Wam prostych odpowiedzi i przyniesie łatwe pocieszenie. Jest zapisem osobistej żałoby i zwycięstwa nad nią - i tak też należy do niego podchodzić. Tę drogę każdy musi przejść sam, jednak "Smutek", dzięki swojej niezwykłej empatii i dojrzałości, może oświetlić ciemny tunel naszego cierpienia.

Czy recenzja była pomocna?