Sandro Mancuso to pochodzący z Brazylii, uzdolniony programista, propagator idei programowania rzemieślniczego. Od najmłodszych lat programował i kształcił się w tym kierunku. Zaczynał pracę w niewielkiej lokalnej firmie deweloperskiej. Następnie przeniósł się do firmy gdzie był Project Managerem, jak się później okazało, jego pierwszy mentor, który oprócz typowego ?klepania kodu? chciał aby jego pracownicy pisali w sposób który umożliwi łatwe i szybkie modyfikowanie funkcji. W ten sposób Sandro Mancuso pierwszy raz zetknął się z programowaniem rzemieślniczym. W swojej książce przekazuje wiedzę, którą zdobywał całe życie, dotyczącą tego jak być mistrzem programowania, oraz jak wybrać pracę aby była ona jak najlepsza nie tylko pod względem finansowym, ale też rozwoju kariery w branży informatycznej.
W pierwszej części poznamy na czym polega metodologia Software Craftsmanship, jakie są jej główne założenia, czym różni się od popularnego Agile. Dowiemy się między innymi dlaczego pisanie testów przyspiesza, a nie spowalnia rozwój projektu, oraz wiele innych interesujących porad związanych z wykonywaniem porządnej, programistycznej pracy.
W drugiej części autor skupia się na ogólnym rozwoju zawodowym. Porusza takie kwestie jak wybór ogłoszenia o pracę, na które zwracać uwagę, a jakie omijać szerokim łukiem. Innymi tematami są rozmowa kwalifikacyjna, czy sposoby na rozwój swojej kariery.
Dzięki tej książce zmieniłem swoje podejście do jakości pisanego kodu, zauważyłem pewne słabości w sposobie pisania projektów na które wcześniej nie zwracałem uwagi. Dosyć szybko zacząłem odczuwać pozytywne efekty wprowadzenia w życie idei rzemieślniczego stylu programowania. Polecam każdemu programiście, młodemu czy bardzo doświadczonemu wprowadzenie tej zmiany, chociaż z początku może się ona wydawać trudna i bez sensu, ale efekty są duże i pozytywne.
Software Craftsmanship to książka o standardowej objętości, około 250 stron. Pozytywnym aspektem książki jest fakt, że nie musimy czytać jej całej, możemy wybrać rozdział, lub nawet podrozdział i znaleźć informację która na daną chwilę jest nam potrzebna. Okładka książki jest bardzo charakterystyczna, odnosi się do rzemieślnictwa, ale niestety w mojej subiektywnej opinii nie pasuje do tematu. Czcionka użyta w tekście jest wyrazista i wygodnie się ją czyta.
Podsumowując, polecam książkę każdemu programiście, gdyż wspomoże ona jego rozwój, oraz łatwość w modyfikowaniu kodu przez jego kolegów, czyli przez nas samych.
Moja ocena: 9.5/10
Polecamy, zespół...