SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Stacja jedenaście

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Poradnia K
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 400
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już jutro!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.

Opis produktu:

Oryginalna, mroczna, błyskotliwa powieść rozgrywająca się w niezwykłych dniach upadku cywilizacji.

Kirsten Raymonde nigdy nie zapomni tego wieczoru, kiedy Arthur Leander, słynny hollywoodzki aktor, doznał ataku serca na scenie podczas przedstawienia Króla Leara. Tej samej nocy w mieście wybuchła zabójcza pandemia grypy, która w ciągu kilku tygodni doprowadziła do końca cywilizacji, jaką znamy.
Dwadzieścia lat później Kirsten podróżuje od osady do osady tego odmienionego świata z niewielką trupą aktorów i muzyków. Nazwali się Wędrowną Symfonią i starają się dopomóc w ocaleniu resztek sztuki i człowieczeństwa. Kiedy jednak docierają do Świętej Debory Nad Wodami, spotykają tam groźnego proroka, którego działania zagrażają istnieniu zespołu.
Opowieść Emily St. John Mandel przenosi czytelnika w czasie, obrazowo przedstawiając życie przed pandemią i po jej wybuchu oraz odsłaniając dziwne przypadki, które łączą ze sobą ludzkie losy.
Odważna wizja dystopijnej przyszłości, przerażająco realna i aktualna, która zachwyci nie tylko fanów Opowieści podręcznej Margaret Atwood, błyskawicznie stała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na 34 języki.

Jak czytamy w recenzji książki na blogu Barnes & Noble Book: `Olśnienie to najlepszy sposób na opisanie wrażeń z lektury Stacji Jedenastej Emily St. John Mandel... Przeskakując między życiem przed wybuchem epidemii a przyszłością 20 lat później, Mandel tworzy więcej niż tylko opowieść o apokalipsie, tka ludzką historię, nie pozostawiając żadnego z wątków na marginesie. Ta elegancka, a jednocześnie przystępnie napisana powieść, wciągnie czytelnika bez reszty i pozostanie z nim na długo po odłożeniu książki na półkę, gdy już zajmie się swoimi sprawami`.

Za powieść Stacja Jedenasta Emily St. John Mandel została wyrózniona m.in. Toronto Book Award oraz Nagrodą im. Arthura C. Clarkea, a także dostała nominacje do: PEN/Faulkner Award, Baileys Womens Prize czy National Book Award.

Na podstawie książki powstał 10-odcinkowy serial oryginalny HBO Max. Reżyserem produkcji jest Hiro Murai (Barry, Legion, Snowfall). W serialu występują między innymi: Mackenzie Davis (Halt and Catch Fire, Tully), Himesh Patel (Yesterday, Tenet) czy Daniel Zovatto (Lady Bird).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: książki na ekranie,  wysyłka 24h
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa,  Dramat,  książki na podstawie filmów
Wydawnictwo: Poradnia K
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 400
ISBN: 9788366555839
Wprowadzono: 18.02.2022

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Stacja jedenaście - Emily St. John Mandel

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    0
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Z innego świata

ilość recenzji:180

11-04-2022 09:00

Ostatnio naszła mnie pewna refleksja. Gdyby nie moje zainteresowanie kinematografią i telewizją oraz gdyby nie wiele filmów i seriali, które miałem okazję obejrzeć i bliżej im się przyjrzeć, nie przeczytałbym mnóstwa wspaniałych i ciekawych książek. Wśród takich tytułów znalazły się zarówno popularne bestsellery (Władca Pierścieni czy Harry Potter), klasyki gatunku (Lśnienie, Diuna), nagradzane pozycje (Syn, Hyperion) jak i utwory zdecydowanie mniej znane, ale świetnie napisane. Do tej ostatniej grupy dołączyć można książkę autorstwa Emily St. John Mandel, która ukazała się w tym roku w Polsce nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Stację jedenastą możecie kojarzyć za sprawą wciągającego, zaskakującego i poruszającego serialu limitowanego produkcji HBO Max. I tak się akurat składa, że tych samych przymiotników możemy użyć wobec jego książkowego pierwowzoru. Mamy tu bowiem do czynienia z tytułem oryginalnym, który porywa czytelnika w niezwykłe miejsce i niezwykłe czasy już od pierwszych stron.

Książka kanadyjskiej pisarki opowiada o bliskich nam czasach i sytuacji. Na świecie wybucha pandemia. Początkowo nikt nie wydaje się nią przejmować. Niektórzy uważają, że szalejąca grypa to najmniejszy ze współczesnych problemów i ten problem szybko rozejdzie się po kościach. Inni, mając bliższy wgląd w błyskawiczny postęp choroby, zaczynają przygotowywać się na najgorsze. I najgorsze nadchodzi, pustosząc większość naszej planety, według wielu głosów pozbawiając życia ponad 90% populacji!

Stacja jedenasta zdecydowanie wyróżnia się na tle innych postapokaliptycznych historii. Nie ma tu żadnych zombie, potworów, nadprzyrodzonych zjawisk, itp. Chwała autorce za to, że podąża własną, oryginalną drogą. Przedstawia nam kilka, z pozoru niczym nie powiązanych postaci, skupiając się na ich podróży od zwyczajnego, często nudnego życia, aż po zupełnie inne, pełne niewiadomych czasy.

Czytając książkę, szybko zorientujecie się, że nie mamy tutaj dynamicznej, pędzącej na złamanie karku akcji, czy spektakularnych scen walki o przetrwanie. Na przykładzie bardzo różnych bohaterów skupiamy się na człowieku. Odniosłem wrażenie, że są oni nie tyle bliscy autorce, co wręcz daje im ona kawałek siebie przez co tak doskonale potrafi wczuć się w ich obecne oraz dawne położenie.

Emily St. John Mandel opisuje historię aktora po przejściach, który po latach kariery i trzech rozwodach w końcu pojmuje czego tak naprawdę chce od życia. Podobnie rzecz się ma z kolejną postacią, tym razem mężczyzną ciągle próbującym czegoś nowego, innego, lecz bez większej satysfakcji. Dopiero pandemia coś w nim zmienia, zmusza go do pewnych kroków, które w pewnym stopniu kierują go na drogę do szczęścia. Mamy tu również wędrującą trupę aktorów, dla których sztuka jest źródłem nadziei. Nie mogło zabraknąć elementu przeciwnego do wyżej wskazanych, pokazującego jak skrajnymi ścieżkami mogą podążyć ludzie, a zobrazowany został w postaci tajemniczego proroka, o którym ze strachu nikt nie mówi, a słowa jakie go opisują przywodzą na myśl szaleńca.

Fabuła Stacji jedenastej nie trzyma się chronologii. Przeskakujemy od czasów na długo przed wybuchem pandemii, do momentu jej dynamicznego rozwoju, a także do okresu wiele lat po jej ustaniu. Widzimy różne perspektywy i z wielkim zaciekawieniem przechodzimy od jednego rozdziału do kolejnego. Wydaje się jakbyśmy w każdej chwili mogli tutaj przeczytać o własnym losie, o naszej własnej historii, co wcale nie jest nudne czy schematyczne. Wręcz przeciwnie. Dajemy się wciągnąć, nie mając pojęcia w jakim kierunku podążamy.

Każdy na swój własny sposób oceni zakończenie książki. Ostatecznie, autorka stara się nam uzmysłowić, że w całym tym zgiełku współczesnego życia, gdy często jesteśmy zaabsorbowani takimi dystrakcjami jak media społecznościowe, filmy, telewizja, czy Internet w ogóle, zapominamy o człowieku. Zapominamy o prawdziwym życiu, tym w którym wychowujemy dzieci, starając się dać im jak najlepszy przykład. Poświęcamy się swoim pasjom, chcąc unieśmiertelnić własne ja. Szukamy dobra, radości, miłości, a nie przejmujemy się tym co ktoś napisał na Facebooku. Stacja jedenasta w bardzo pomysłowy sposób dociera do czytelnika, czyniąc lekturę niezapomnianą.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?