Świadectwo pracy od A do Z
Sporządzanie i wydawanie po zmianie przepisów O Akcji
Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
książka
Wydawnictwo Infor.pl |
Oprawa miękka |
Liczba stron 84 |
- Wysyłamy w 24h - 48h
-
Opis produktu:
Aktualne i praktyczne opracowanie pomocne w rozstrzygnięciu wątpliwości związanych z wydawaniem i prostowaniem świadectwa pracy. Kompleksowo przedstawia zasady obowiązujące po zmianach przepisów w tym zakresie, które weszły w życie 7 września 2019 r.
Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał. Są to m.in. informacje o okresach i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.
Od 7 września 2019 r. obowiązują zmiany dotyczące zasad wydawania i prostowania świadectwa pracy. Po wejściu w życie nowelizacji zostały wydłużone terminy do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy do pracodawcy oraz z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Terminy te wynoszą po 14 dni, zamiast dotychczasowych 7 dni. Pozwala to pracownikowi zorientować się w ewentualnych nieprawidłowościach co do treści otrzymanego świadectwa pracy i podjąć działania zmierzające do usunięcia wadliwości. Ponadto zmienione przepisy jasno określają, że w razie niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy. Nowelizacja reguluje też sytuacje, gdy pracodawca nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy. Pracownik może w takim przypadku wystąpić do sądu pracy z powództwem o zobowiązanie pracodawcy do wydania tego dokumentu.
W publikacji eksperci z zakresu prawa pracy wyjaśniają w przystępny sposób:
jakie informacje trzeba zamieścić w świadectwie pracy i jak je sporządzić zgodnie z najnowszymi przepisami;
jakie zasady należy stosować przy wydawaniu świadectwa pracy w nietypowych sytuacjach (np. pracownikowi przejętemu wraz z zakładem pracy albo w razie śmierci pracownika);
kiedy należy sprostować lub uzupełnić treść świadectwa pracy.
Ten przystępny poradnik pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Skierowany jest również do pracodawców oraz biur rachunkowych, które prowadzą obsługę w tym zakresie.
Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.