Opis produktu:
"
Świadomość poprzez ruch" to jedna z pierwszych książek z bogatej bibliografii Feldenkraisa publikowana w języku polskim.
Za sprawą Metody Feldenkraisa tysiące ludzi wróciły do zdrowia i odkryły w sobie zwiększoną świadomość sensoryczną. Dzięki bestsellerowi, jakim stała się książka "
Świadomość poprzez ruch" osoby w,każdym wieku nauczyły się jak zintegrować rozwój fizyczny i umysłowy, i połączyć je w nową, ożywczą całość.
Feldenkrais proponuje nowoczesny, praktyczny program osiągnięcia odwiecznego ideału, jakim jest zdrowy umysł w zdrowym ciele. Jego praktyczna metoda starannie unika wszelkiej mistycznej oprawy i nie zmusza adepta do opanowania jakichkolwiek zawiłych czy niezrozumiałych teorii. Ćwiczenia poprawiające postawę, wzrok, rozwijające wyobraźnię i,nie tylko, jednocześnie pomogą stworzyć lepsze nawyki cielesne i zakotwiczą człowieka w nowym obszarze świadomości, obrazu siebie i ludzkiego potencjału.
Ograniczenia zwykle narzucają się jednostce za sprawą trudności napotkanych w procesie rozwoju fizjologicznego czy społecznego. Kiedy człowiek wielokrotnie napotyka jakąś trudność, zwykle porzuca czynność, która jest dla niego trudna do opanowania, w której nie odniósł sukcesu, lub która jest w jakiś sposób nieprzyjemna. Wtedy ustanawia dla siebie regułę określającą na przykład: `Nie potrafię nauczyć się tańczyć` albo `Z natury nie jestem towarzyski`, czy też: `Nigdy nie pojmę matematyki`. Ograniczenia, które tym samym sobie ustanawia zatrzymają jego rozwój nie tylko w dziedzinach, które zdecydował się zarzucić, ale też w innych obszarach. Mogą one wpłynąć na całą jego osobowość.
Metoda Feldenkraisa opiera się na - niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie - możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwe jest odkrycie i ciągły rozwój naszych możliwości.
W Metodzie Feldenkraisa ruch (który najłatwiej podlega świadomej kontroli) wykorzystywany jest jako środek do tego rozwoju. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju osobistego potencjału.
`Nareszcie polski czytelnik może zapoznać się z głęboko mądrym, skutecznym i praktykowanym przez tysiące ludzi na zachodzie Europy i w Stanach, rozumieniem relacji ciało-ruch-świadomość.
Metodę Feldenkraisa można nazwać europejską hatha-jogą, europejskim Thai-Chi i europejskim Chi-Kung oraz medytacją ciała - bowiem zawiera ona w sobie elementy wszystkich tych pradawnych sposobów odkrywania i praktykowania jedności ciała i umysłu. Można też, analogicznie do niedawno wprowadzonego terminu Inteligencja Emcjonalna, nazwać samą metodę i kompetencję, którą kształtuje - Inteligencją Ciała.
W końcu możemy - zważywszy na stymulowaną przez tę metodę kreatywność - nazwać ją także Metodą Rozwoju Kreatywności przez Ruch.
Krótko mówiąc w jednym pakiecie dostajemy autorską i nowatorską, zintegrowaną metodę rozwoju ciała, ruchu, mózgu, inteligencji i świadomości. Obowiązkowa lektura dla lekarzy, rehabilitantów, psychoterapeutów, coachów, nauczycieli wf, trenerów i sportowców - oraz wszystkich zainteresowanych wszechstronnym rozwojem swoich możliwości.`
- Wojciech Eichelberger
Moshe Feldekrais (1904-1984) fizyk, inżynier, naukowiec, sportowiec, jeden z pierwszych w Europie, który zdobył czarny pas w judo. Na Sorbonie (Paryż) uzyskał doktorat z fizyki, później pracował w laboratorium Joliot-Curie.
W ciągu swojego życia zmagał się z przewlekłą kontuzją kolana, gdy wyczerpał medyczne możliwości przywrócenia zdrowia, postanowił, że usprawni się sam. Podczas swoich studiów i ćwiczeń, znalazł zależności między samoświadomością, procesem uczenia się i ruchem. Swoją wiedzę o mechanice i ruchu ludzkim wykorzystał do tego, by nauczyć się jak znów poruszać się bez bólu. Zaprowadziło go to do odzyskania pełnej sprawności. Ostatecznie porzucił swoją karierę fizyka i całkowicie poświęcił się pracy z ludźmi w zakresie reedukacji ruchowej. Stał się znany na całym świecie dzięki autorskiej metodzie zwiększania świadomości ciała dzięki specjalnym ćwiczeniom, które opracował i rozwinął w ciągu swojego życia.
Spis treści
Przedmowa
CZĘŚĆ PIERWSZA: Rozumieć działając
Wstęp
Obraz siebie
Warstwy rozwoju
Gdzie i jak zacząć
Struktura i funkcja
Kierunek postępu
CZĘŚĆ DRUGA: Robić, by zrozumieć:
dwanaście praktycznych lekcji
Obserwacje ogólne
Kilka praktycznych wskazówek
Lekcja 1: Co to jest prawidłowa postawa?
Lekcja 2: Jakie działanie jest prawidłowe?
Lekcja 3: Niektóre podstawowe własności ruchu
Lekcja 4: Rozróżnianie części i funkcji podczas oddychania
Lekcja 5: Koordynacja mięśni zginających i prostujących
Lekcja 6: Rozróżnianie ruchów miednicy za pomocą wyobrażonego zegara
Lekcja 7: Sposób trzymania głowy wpływa na stan napięcia mięśni
Lekcja 8: Doskonalenie obrazu siebie
Lekcja 9: Relacje przestrzenne jako sposób na skoordynowane działanie
Lekcja 10: Ruch oczu organizuje ruch ciała
Lekcja 11: Uświadamianie sobie części ciała, których nie jesteśmy świadomi, z pomocą tych części ciała, których jesteśmy świadomi
Lekcja 12: Myślenie i oddychanie
Postscriptum
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024