SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Świątynia

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Agora
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Liczba stron 528

Opis produktu:

Bohaterowie `Zmorojewa` pakują się w nowe kłopoty.

Mroczne wydarzenia poprzedniego lata zaczynają się zacierać w pamięci Anki i Tytusa, gdy w Głuszycach znów coś zaczyna się dziać. Tym razem o wsi robi się głośno z powodu tajemniczego uzdrowiciela-Adama Kropińskiego, do którego ciągną pielgrzymki liczących na uleczenie. Z lasu zwanego Świątynią wyłania się stary, wiktoriański dom, w którym dochodzi do podejrzanych cudotwórczych zjawisk. Tymczasem `złe oko` czuwa, czeka na okazję, by otworzyć drzwi pomiędzy światem Obserwatora Jasności, a Strażniczką Ciemności. Powoli staje się jasne, że nadchodzi wielka katastrofa i zdaje się, że wszystko już stracone. Chudy nastolatek, który walczyć potrafi tylko w grach komputerowych i jego przebojowa przyjaciółka po raz kolejny wikłają się w bezwzględną walkę Dobra ze Złem. Fantastyczne wydarzenia osadzone w barwnych polskich realiach wciągają i trzymają w napięciu jak najlepszy horror Stephena Kinga.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h,  nagrody dla uczniów
Wydawnictwa: Agora
Kategoria: Fantastyka,  fantasy,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Agora
Wydawnictwo - adres:
00-732 , 00-732 , ul. Czerska 8/10 , Warszawa , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 135
Liczba stron: 528
ISBN: 9788326827136
Wprowadzono: 19.04.2019

Jakub Żulczyk - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Świątynia - Jakub Żulczyk

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Michał

ilość recenzji:1989

brak oceny 18-04-2019 12:14

NERD RUSZA NA RATUNEK

Pierwszy tom opowieści o Tytusie i Ance okazał się po prostu dobrym młodzieżowym horrorem, po który śmiało sięgnąć mogli także i dorośli. Co prawda zgrzytały tam trochę elementy fantastyczne i sam główny zły, ale cała reszta ? a ta wbrew pozorom dominowała ? potrafiła urzec. I urzeka też drugi tom. Źli nieco się poprawili, choć nadal coś w nich tam zgrzyta i nie wydają się groźni, podobnie, jak fantastyka, która zawędrowała w bardziej przyziemne (pomieszane z klimatami w stylu Edgara Alana Poe?ego) rejony, ale dominują tu wątki obyczajowe i świetna akcja, pełna nawiązań i puszczania oka do czytelników. A wszystko to podane z pazurem, jaki rzadko w literaturze młodzieżowej się spotyka i w naprawdę dobrym stylu.

Tytus i Anka to dwoje nastolatków, których dzieliło wiele, łącznie ze sporą odległością, ale połączyły niezwykłe wydarzenia i wakacyjny czas spędzony w zabitej dechami dziurze. Niestety nic co dobre, nie trwa wiecznie. Lato się skończyło, a to, co przeżyli coraz bardziej zaczyna się zacierać w ich umysłach ? a w szczególności w jej głowie. Dziewczyna zaczyna widzieć, że chłopak, w którym się zakochała, nie jest tym, o kim marzyła. I tak oto drogi obojga rozchodzą się, a każdy z nich wraca do swojego życia. Anka poznaje kogoś, coś w jej życiu zaczyna się dziać, a wkrótce pojawiają się coraz dziwniejsze wydarzenia. Na scenę wkracza też tajemnicza sekta, wierząca w przybycie Larwy, która przetnie świat na pół. Jej potrafiący leczyć ludzi kapłan zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie i przyciągać tłumy. Problem jest jednak jeden: to, co w rzeczywistości nadciąga. Gdy Anka zostaje wplątana w szalone wydarzenia, z pomocą przyjść jej może tylko jedna osoba: Tytus. Chłopak, którego śmiało można nazwać nudnym nerdem, wraz ze swoimi towarzyszami rusza na ratunek. Nadchodzi kolejna walka dobra ze złem?

Podobnie jak pierwszy tom, także i ten należy ocenić, rozdzielając wątki. Strona fantastyczna, która nieodzownie połączona jest z grozą, wypada tylko nieźle. Larwa, jakoś nie starszy, nie tak, jak ten Zdobywca Czerw, którym ewidentnie była inspirowana. Sama sekta też nie wywołuje aż takich emocji ? przynajmniej w starszych czytelnikach. Ale jednocześnie i w tych wątkach możecie liczyć na pewne napięcie i bardziej udane sceny. Jednakże prawdziwą siłą obu części przygód Tytusa i Anki jest strona przyziemna, ta przekonująca, realistyczna warstwa obyczajowa i same postacie, które są naprawdę życiowe i dobrze uchwycone.

Tytus to bohater, z którym mogę się identyfikować. Popkulturowo zakręcony, miłośnik horrorów i paru innych rzeczy, nie wyróżniający się, dla typowych, nudnych ludzi nudny, ale to tylko pozory. Anka jest jego zupełnym przeciwieństwem. To dziewczyna rozrywkowa, bez śniadania może wyjść do szkoły, ale bez makijażu już nie, a i nie raz zdarza się jej leczyć kaca. Takie postacie, jak ona, choć życiowe (świetny jest jej sarkazm), w literaturze młodzieżowej nie zdarzają się zbyt często. A szkoda, bo uatrakcyjniają one tego typu dzieła i sprawiają, że zmora tego gatunku ? infantylność ? zostaje oddalona dostatecznie daleko, by nie razić dojrzałych odbiorców.

To wszystko tu jest, mocno splecione z wydarzeniami, które z jednej strony są nam bliskie, a z drugiej stanowią kontynuację klasycznych przygodowych schematów z PRL-owskich lektur, gdzie zbiegają się dziecięce fantazje i groza. Całość zaś podana została znakomitym stylem, językiem lekkim, ale przyjemnym, może nazbyt lekkim w momentach, gdy do akcji wkracza horror, niemniej nadal bardzo udanym. W skrócie ?Świątynia?, podobnie, jak ?Zmorojewo? to kawał dobrej lektury dla nastoletnich odbiorców i dorosłych czytelników, którzy mają sentyment do młodości. Warto po nią sięgnąć.

Czy recenzja była pomocna?