SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Sztuka w afekcie (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Arkady
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 184
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Sztuka w afekcie przedstawia historie najsławniejszych par artystów, odkrywając pasje, wyzwania i miłosne relacje skrywające się za największymi dziełami sztuki na świecie.Poprzez szeroki przekrój XX-wiecznych par: od Fridy Kahlo i Diego Rivery do Josepha Cornella i Yayoi Kusamy, od Josefa i Anni Albers do Gilberta & Georgea, Kate Bryan śledzi początki miłosnych relacji, a czasem też ich dramatyczne rozpady, aby ujawnić, jak wielki może być wpływ miłości na proces twórczy. Opowiadając o długotrwałych współpracach i krótkich namiętnościach, Sztuka w afekcie rzuca światło na jedne z największych historii miłosnych XX wieku.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Kultura i sztuka
Wydawnictwo: Arkady
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 250x195
Liczba stron: 184
ISBN: 9788321352077
Wprowadzono: 28.06.2022

RECENZJE - książki - Sztuka w afekcie - Dagmara Budzbon-Szymańska, Kate Bryan

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Z innego świata

ilość recenzji:181

16-03-2023 15:26

Równie mocno jak sama sztuka ludzi interesują stojący za nią artyści. Kim są, skąd pochodzą, co ich motywuje i inspiruje. Jeszcze ciekawiej robi się wtedy, gdy owi artyści stanowią pary. Wzajemnie napędzają się w swojej pasji, co nieraz odbija się jednak na ich związkach. O najciekawszych przykładach takich par opowiada w książce zatytułowanej Sztuka w afekcie Kate Bryan.

Jako odbiorcy sztuki zawsze bliżej było mi do kinematografii czy literatury niż do malarstwa, rzeźbiarstwa, czy tworzenia innego rodzaju instalacji artystycznych. Nie oznacza to jednak, że te dziedziny sztuki mnie nie zachwycają. Mam po prostu na ich temat nieco ograniczoną wiedzę. Powiększyła się ona niewątpliwie za sprawą lektury książki wydawnictwa Arkady. Autorka przybliża w niej bowiem, aż 34 artystyczne związki!

Znane i nieznane związki artystów
Wśród opisywanych przez autorkę związków Sztuka w afekcie przedstawia zarówno sylwetki postaci szeroko znanych, również poza światem sztuki, jak i tych najpopularniejszych. I tak znalazło się tu miejsce choćby dla Georgii O?Keeffe, Fridy Kahlo, czy Jacksona Pollocka i ich partnerów/partnerki. Z pewnością poznacie tu jednak mniej kojarzących wam się malarzy, fotografów, artystów, np. Gilberta i George?a, Josepha Cornella i Yayoi Kusamę, czy Elaine i Willema de Kooning.

Autorka książki podjęła się nie lada wyzwania, o czym zresztą sama wspomina. Choć nie jest to opracowanie wyczerpujące i jest jeszcze wiele innych par, które można by opisać, to udało jej się bardzo dobrze zobrazować różnorodność związków między artystami, pewne ich cechy wspólne oraz konsekwencje decydowania się na takie relacje. Kate Bryan robi to w sposób zwięzły i bardzo przystępny dla czytelnika. Nawet jeśli nie mieliście pojęcia o większości z opisywanych tu osób i nie jesteście za pan brat ze sztuką.

Nie tylko o relacjach
Oprócz cechy informacyjnej, tytuł ten stanowi też inspirację dla każdego czytelnika, który po niego sięgnie. Inspirację do przyjrzenia się własnemu życiu, bliskim relacjom i artystycznej pracy, lecz również inspiracji do zgłębienia sylwetek i prac poszczególnych bohaterów opisanych na kartach tego opracowania. Nie będę ukrywał, że o wielu z historii i związków artystów dowiedziałem się właśnie za sprawą niezwykle interesującego tytułu jakim jest Sztuka w afekcie.

Tym czego zabrakło mi w książce są zdjęcia prac niektórych artystów. Niewątpliwie wzbogaciłoby to i ułatwiło lekturę osobom spoza szeroko rozumianego kręgu sztuki. Oczywiście, w dzisiejszych czasach łatwo jest sięgnąć do Internetu i błyskawicznie znaleźć odpowiednie informacje i zdjęcia, ale podkreślam, że stanowiłyby idealne uzupełnienie tego tytułu. W ich miejsce znalazły się tu jednakże ilustracje autorstwa Asli Yazan, które w pewien sposób rekompensują czytelnikowi brak zdjęć dzieł sztuki.

Wynik końcowy
Podsumowując, Sztuka w afekcie nie jest pozycją, z której przyjemność będą czerpać wszyscy czytelnicy. To przede wszystkich tytuł poświęcony osobom, które mają przysłowiowego hopla na punkcie sztuki. Wzbogaca naszą wiedzę nie tylko na temat samych artystów, ale także relacji romantycznych, które mogą przybierać różny obrót. Całymi garściami czerpiemy z doświadczeń opisywanych przez autorkę bohaterów, a przy okazji dowiadujemy się czegoś na temat ich twórczości.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mal***************

ilość recenzji:711

25-02-2023 20:18

Miłość uskrzydla i dodaje energii. Może mieć zbawienny wpływ na nasze życie, ale może też być źródłem nieszczęścia, jeżeli jest niespełniona. Dzięki niej w przeszłości powstało wiele wspaniałych i cieszących oko dzieł sztuki. Czy już jesteście ciekawi?
Dzięki Kate Bryan mieliśmy okazję poznać miłosne wzloty i upadki znanych twórców, burzliwe i namiętne historie ich związków. Zajrzeliśmy do alkowy niejednej znanej pary artystów, zaglądaliśmy do ich intymnych pracowni artystycznych i oglądaliśmy znamienne wytwory ich płodnej twórczości. Odkrywaliśmy ich pasje i namiętności, towarzyszyliśmy im w codziennej pracy ? byliśmy niemym świadkiem rodzenia się intrygujących pomysłów w ich ogarniętych żądzą sławy głowach.
Kogo nam autorka zaprezentowała? Ponad trzydzieści par ze świata artystycznego, osobistości zarówno znane bardziej, jak i mniej, takie, o których może słyszeliśmy po raz pierwszy. Ale ich życie było również zaskakujące i pełne niespodzianek, odbiło swoje piętno na światowej sztuce, czy to w dziedzinie malarstwa, rzeźby czy architektury.
Pablo Picasso i Francois Gilot, Jackson Pollock i Lee Krasner, Frida Kahlo i Diego Riviera czy Gilbert & George to tylko niektórzy z bohaterów ?Sztuki w afekcie?. Z impetem wkraczamy w ich życie osobiste, jesteśmy świadkami zarówno rozwoju, jak i upadku, obserwujemy, jak radzą sobie ze sławą. Czy są szczęśliwi? Czy pasja tworzenia daje im całkowite spełnienie? Dlaczego ich związki były tak burzliwe i krótkie? A może chęć bycia tą ważniejszą osobą w związku była asumptem do licznych rozstań? Ta lektura stawia wiele pytań, ale też daje wiele odpowiedzi na pytania, których dotychczas nie mieliśmy odwagi zadać. Dzięki zagłębieniu się w życie bohaterów mamy możliwość zrozumieć i lepiej poznać ich twórczość, przekaz ich dzieł sztuki, interpretować widziane oczyma wyobraźni obrazy. Tak naprawdę te krótkie opowieści o życiu artystów pozwoliły mi bardziej ich poznać niż oficjalne biografie, pełne dat i skrupulatnie wyliczonych wydarzeń z ich życia. Okraszenie wydania bardzo prostymi i dosadnymi ilustracjami doskonale dopełniło całość. Barwne i szczere opisy na długo pozostają w nas. Nie jest to jednorazowe spotkanie ze słynnymi artystami, to dłuższa przygoda na wiele wspólnych chwil.
Znakomita przygoda, pełna niesamowitych emocji i wrażeń. Nie sposób się jej oprzeć, okładka kusi od pierwszego wejrzenia. Chłonęłam te historie z wypiekami na twarzy. Ale wiele też zyskałam. Musiałam, ciekawość i chęć spojrzenia na wielką twórczość były ode mnie silniejsze, po bliższym zapoznaniu się z każdą parą, zrobić rozeznanie ich dorobku artystycznego, ocenić styl i charakter prac. W ten sposób łatwiej było mi zrozumieć ich wewnętrzne artystyczne powołanie.
Sztuka w afekcie powinna gościć w każdej domowej biblioteczce. Nie opieraj się dłużej, im większy stawiasz opór, tym chęć jej posiadania jest większa. Polecam gorąco!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?