SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Teatrzyk Zielona Gęś (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa twarda w obwolucie
Liczba stron 412
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

  Niniejszy tom gromadzi wszystkie scenki Najmniejszego Teatru Świata, jakie zostały wydrukowane w Przekroju w latach 1946-1950 (oraz incydentalnie z roku 1953, kiedy to K.I.G. wrócił do swego teatru pisząc "Kaloryfery". W latach siedemdziesiątych posłużyły one Oldze Lipińskiej jako punkt wyjścia w jej "Kabarecie", ze wspaniałą kreacją Janusza Gajosa w roli woźnego Tureckiego). Wyjątkiem jest dodany tu "Naród i ustrój", który nigdy nie doczekał się druku, został bowiem zdjęty przez cenzurę, bo niecenzuralna była pointa: "Ustrój nie odpowiada narodowi". Rękopis trafił do kosza. Został odtworzony dopiero na początku lat siedemdziesiątych, z nieprzebranych zapasów pamięci Natalii Gałczyńskiej.


Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953) - w latach międzywojennych studiował filologię angielską i klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Jego debiutem była poetycko-satyryczna powieść Porfirion Osiełek, czyli Klub Świętokradców opublikowana w 1929 r. Związany był z grupą Kwadryga. Współpracował z pismem satyrycznym Cyrulik Warszawski. W 1930 r. ożenił się z Natalią Awałow, adresatką jego wierszy miłosnych. W latach 1931-1933 pracował w polskim konsulacie w Berlinie. Po 1936 r. związał się z prawicowym pismem Prosto z mostu. Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli i do końca wojny był internowany w obozie dla jeńców w Altengrabow. Po wyzwoleniu przebywał we Francji, Belgii i Włoszech. W 1946 r. wrócił do kraju i osiadł początkowo w Krakowie. Współpracował m. in. z czasopismem Przekrój (gdzie ukazywały się jego satyryczne miniscenki teatralne Zielona Gęś oraz Listy z,fiołkiem), a także z kabaretem Siedem Kotów. Po krótkim pobycie w Szczecinie przeniósł się do Warszawy. W 1950 r., krytykowany przez ówczesne władze, odsunął się od życia w stolicy i zamieszkał w mazurskiej leśniczówce Pranie. Tam powstały jego najsłynniejsze poematy Niobe, Wit Stwosz oraz cykl Kronika olsztyńska.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Teatr,  Literatura piękna,  Dramat
Wydawnictwo: Iskry
Wydawnictwo - adres:
iskry@iskry.com.pl , http://www.iskry.com.pl , PL
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wymiary: 110x215
Liczba stron: 412
ISBN: 978-83-244-0109-3
Wprowadzono: 17.06.2009

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Teatrzyk Zielona Gęś - Konstanty Ildefons Gałczyński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: