Świat ma tak wiele do zaoferowania, zwłaszcza młodym ludziom, którzy dopiero zaczną go poznawać coraz bardziej dojrzałymi oczami. Jednak ten sam świat może tak samo brutalnie odzierać z naiwnych złudzeń i nadziei, co szybko może zniechęcić. Ale czy warto poddawać się po pierwszych niepowodzeniach, skoro tak wiele jest jeszcze i do odkrycia i do przeżycia?
Comet kocha książki. W fikcyjnych światach znajduje ukojenie i tak potrzebną jej ucieczkę od rzeczywistości. Choć ma dwie przyjaciółki to one nie są w stanie w pełni jej zrozumieć. Jej potrzeba samotności, unikanie interakcji i zwykłych dla nastolatków rozrywek są zdumiewające. Lubi wyróżniać się oryginalnymi strojami, być może dlatego, że w domu jest zupełnie niezauważana. Choć jej potrzeby są zaspokajane, to nie zna ciepłych, rodzicielskich uczuć, a jej mama i tata często zwyczajnie zapominają o jej istnieniu. Swój ból wyraża w tworzonej poezji, jednak nie potrafi się nią z nikim dzielić. W końcu w mniemaniu Comet lepiej jest zamknąć się w swoim własnym świecie.
Tobias pochodzi z Ameryki i wzbudza spore zainteresowanie w miejscowym liceum. Nie wiadomo o nim wiele, jednak pomimo intrygującej aparycji zyskującej aprobatę płci przeciwnej, jego podejście do szkoły pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak fakt, że czas wolny spędza z podejrzanymi chłopakami, którzy nie cieszą się najlepszą reputacją. Jednak łatwo jest oceniać powierzchownie, a Tobias być może skrywa o wiele więcej przed światem, niż ma ochotę pokazać.
"The Fragile Ordinary" to książka o młodych ludziach, jednak porusza na tyle uniwersalne tematy, że również dorośli wyniosą z tej lektury coś dla siebie. Znający pióro Young wiedzą, że można od niej oczekiwać wysokiego poziomu tworzonych historii i nie inaczej jest w tej propozycji. Choć poruszamy się w świecie szkolnych rozterek i pierwszych miłości to na próżno szukać tu infantylności, czy irytującej niedojrzałości postaci. Bowiem bohaterowie, choć młodzi, niosą już na swoich barkach spory ciężar, który pcha ich ku takim, a nie innym ścieżkom życiowym, niekoniecznie dla nich dobrych. Ale życie to trudna sztuka wyborów i idealnie obrazuje to fabuła powieści. Ponadto Autorka decyduje się podjąć wątek dotyczący uzależnienia i jego destrukcyjnego wpływu na młodych ludzi, prześladowania w szkole, czy rodzinnych problemów, które mają znaczący wpływ na dojrzewające dzieci. To także opowieść, która skłania do refleksji nad tematem rodzicielstwa, ale i zdrowej, nietoksycznej miłości i związków ogółem oraz pochopnym ferowaniem wyroków na temat innych ludzi, z czym mamy problem również w dorosłym życiu. Znajdziemy tu także wiele wierszy Comet, których zamieszczenie sprawia, że książka wywiera wrażenie jeszcze bardziej dopracowanej. A dodatkowo możemy obserwować rozwój dość nieoczekiwanej miłości dwojga samotnych nastolatków, którzy mogą wybrać siebie. Ale czy wybiorą? Warto to sprawdzić, sięgając po kolejną pozycję spod pióra niezawodnej Samanthy!
Opinia bierze udział w konkursie