SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Twórcze życie we dwoje

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Muza
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 400

Opis produktu:

Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Stefan i Franciszka Themersonowie, Gabriel i Hanna Rechowiczowie Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie czy raczej rywalizację? I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów? Autorka z niezwykłą finezją układa kolejne kadry z życia artystycznej elity, tworzącpodwójne portrety par, które kształtowały naszą wrażliwość wizualną, filmową, literacką, muzyczną, czy w końcu sprawiały, że szary PRL był trochę bardziej baśniowy i kolorowy. Szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Na kartach książki pojawią się nieprzecięte osobowości, w często nieznanejnam wcześniej odsłonie. Wśród nich: Klasyk polskiego kina i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u, dzięki której ikony polskiej kultury, tj.Beata Tyszkiewicz, Agnieszka Osiecka zyskały ponadczasowe piękno. Współautor Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki, prywatnie - jak sam mówił - mężczyzna dzieckiem podszyty. Ona uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy. Najbardziej znany karykaturzysta PRL, bon vivat, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu oraz uwielbiana rysowniczka satyrycznych scenek rodzajowych m.in. ze Szpilek. Twórcy awangardy filmowej w Polsce, niezależni wydawcy książek, artyści absolutni. On - pisarz z nieodłączną fajką w zębach, deklarujący, że jest raczej czasownikiem niż rzeczownikiem, ona - genialna ilustratorka, bezkompromisowa wobec siebie i innych. Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia. To wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 165x220
Liczba stron: 400
ISBN: 9788328714717
Wprowadzono: 17.04.2023

RECENZJE - książki - Twórcze życie we dwoje - Julia Pańków

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Let**************

ilość recenzji:105

5-05-2023 18:30

"Twórcze życie we dwoje" to książka, która przedstawia portrety polskich par ze świata kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się: Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska-Lipińska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Franciszka i Stefan Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie.
Są to postacie związane z XX-wiecznym filmem, malarstwem, fotografią, architekturą, pisarstwem, rysunkiem, a nawet kabaretem czy mieszanką tych i innych dziedzin.
Wszystkie z tych par odcisnęły swoje piętno na polskiej kulturze, choć sami borykali się z często niemałymi problemami. Jedni pochodzili z zamożnych rodzin, inni nie, ale wszyscy przeżyli II Wojnę Światową i to na pewno w jakiś sposób ich ukształtowało oraz wpłynęło nie tylko na ich sztukę, ale też relacje.
Czy te relacje były idealne? A skąd!
Ba- jedno nawet zakończyło się rozwodem.
A jednak przez kilkadziesiąt lat tworzyli to wspólne, twórcze życie, którego owoce możemy podziwiać do dzisiaj.

Autorka bardzo umiejętnie połączyła fragmenty dotyczące dzieciństwa i młodości danych postaci z późniejszymi latami, pokazując swego rodzaju oś czasu i elementy, które na nią wpływały. Nie skupia się jedynie na biografii, jedynie na sztuce czy jedynie na związku, a spaja te elementy, tworząc naprawdę ciekawą całość, wzbogaconą wspaniałymi fotografiami, projektami i ilustracjami, co pomaga czytelnikowi wejść w te minione lata i wczuć się w ich atmosferę.

Nie mogę powiedzieć, aby osoby tu przedstawione były mi znane. Wiekowo są/byli raczej zbliżeni do moich pradziadków, ale sztuka żyje wiecznie, a o dziełach tych twórców każdy dorosły przynajmniej słyszał.
Niedawno czytałam biografię Hanny Gosławskiej i to właśnie rozdział poświęcony jej małżeństwu zainteresował mnie najbardziej. Dobrze było skupić się tym razem na Eryku Lipińskim i przeczytać o czymś, co już gdzieś mi się przewinęło.
Dowiedziałam się też kilku szczegółów na temat filmu kręconego w mojej małej miejscowości, co było miłym zaskoczeniem!
Każda z historii ma coś w sobie, każda może nas czegoś nauczyć i każda zostanie nie do końca odkryta i to jest piękne!
Piękne jest również to, że są osoby starające się przypomnieć innym o wybitnych postaciach oraz zwrócić uwagę nie tylko na ich prace, ale też życie prywatne.
Ja ostatnio uwielbiam zaczytywać się w właśnie takich lekturach, poznawać ten poprzedni, tak nam bliski, a tak odległy, pełen przemian na różnych polach, wiek.
Dzięki podobnym książkom jest to możliwe i Wam również serdecznie to polecam!
8/10

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?