Opis produktu:
Porywająca podróż do najbliższej z mitycznych krain.
"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też "tutejsi" - Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.
Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.
Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.
`Małgorzata Szejnert zabiera nas w fascynującą wyprawę w czasie i przestrzeni. Aż trudno uwierzyć, że jest to wyprawa całkiem niedaleko. "Usypać góry" to najprzedniejsza literatura, która przywraca nam szeroką perspektywę na naszą własną historię i zbiorową tożsamość.`
Olga Tokarczuk
`Ryszard Kapuściński planował napisanie książki o Pińsku, stolicy Polesia, w której się urodził. Byłby więc szczęśliwy, czytając to DZIEŁO, bo nie waham się tak nazwać tej niezwykłej książki.`
Alicja Kapuścińska
`To, czego nie zdążył zrealizować Kapuściński, udało się Szejnert.`
Michał Nogaś
Małgorzata Szejnert - dziennikarka, współzałożycielka Gazety Wyborczej i przez prawie piętnaście lat szefowa działu reportażu w tym dzienniku, opiekunka i mentorka najwybitniejszych polskich reporterów młodego pokolenia - Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana, Jacka Hugo-Badera. Autorka wielu książek, m.in. "Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień" (z Tomaszem Zalewskim), "Sława i infamia" (rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim). W Znaku ukazały się: "Czarny ogród" (2007), "Wyspa klucz" (2009) oraz "Dom żółwia. Zanzibar" (2011). Za "Czarny ogród" została uhonorowana Nagrodą Mediów Publicznych COGITO oraz była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.