SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

W ciemnej dolinie (twarda)

Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2021
z serii Amerykańska - Czarne
Oprawa twarda
Liczba stron 416

Opis produktu:

Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga dzieci. Ale za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat. Jeden po drugim ich sześciu synów traciło kontakt ze światem. Diagnoza - schizofrenia - w tamtych czasach była jak wyrok dla całej rodziny.

Tragedia Galvinów okazał się szansą dla psychiatrii. Przebadanie tak wielu blisko spokrewnionych osób pozwoliło naukowcom i lekarzom lepiej zrozumieć tajemnicę tej niezwykle złożonej choroby, której leczenie bywało nieraz bardziej wyniszczające niż same objawy.

Kolker zręcznie łączy przejmującą historię rodziny Galvinów, którą opisuje szczegółowo i z ogromną empatią, z fascynującymi dziejami psychiatrii. Ale `W ciemnej dolinie` ma również trzeci wymiar - to socjologiczny portret Ameryki drugiej połowy XX wieku, jej pragnień, ambicji i wypieranych problemów.

Książka dotarła na pierwsze miejsce bestsellerów `New York Times`a`, a także znalazła się pośród najlepszych książek 2020 roku w rankingach m.in. `New York Timesa`, `Forbesa`, `The Washington Post`, `The Wall Streed Journal`, `Time`, `Slate`, `The Boston Globe`, `The New York Post`, Amazon.com, Smithsonian Institution, National Public Radio oraz `People`.

`Klątwa ciążąca nad rodziną Galvinów przywodzi na myśl grecką tragedię. Kolker przedstawia ich historię z ogromną empatią, zgłębia chorobliwe urojenia, dokumentuje nie tylko kolejne pobyty braci w szpitalach, ale też podejmowane przez rodzinę coraz bardziej desperackie próby znalezienia pomocy. Jednak `W ciemnej dolinie` nie sprowadza się do smutnej opowieści o cierpieniu. Mamy tu również fascynujące rozdziały poświęcone medycznej zagadce.` Sam Dolnick, `The New York Times Book Review`

``W ciemnej dolinie` zapewni wam naukową zagadkę, staranny warsztat reporterski, zaskakujące zwroty akcji i - co najważniejsze - prawdę na temat kondycji ludzkiej. To jedna z tych rzadko spotykanych książek, które warto przeczytać wiele razy.` David Grann

`Ambitna, porywająca i zarazem niepokojąca książka o rodzinie dręczonej przez schizofrenię, poruszający opis spustoszeń, jakich może dokonać. A zarazem opowieść o tym, że ukrywanie prawdy na temat choroby psychicznej prowadzi do jeszcze większych cierpień, o odwadze potrzebnej chorym oraz ludziom, którzy decydują się ich wspierać.` Andrew Solomon

`Fenomenalny reportaż, fenomenalny styl, fenomenalna praca dokumentacyjna. `W ciemnej dolinie` wysoko podnosi poprzeczkę literaturze faktu. Robert Kolker zagłębia się w niezwykłą historię rodziny nękanej przez jedną z najbardziej tajemniczych chorób, jakie zna ludzkość. Przenikliwie opisuje życie Galvinów, równocześnie przedstawiając dziesięciolecia prac, które miały na celu odkrycie genetycznego źródła schizofrenii. Książka Kolkera jest prawdziwym triumfem, niezapomnianym reportażem. Sięgnijcie po nią czym prędzej.` Susannah Calahan

`Kolker przedstawia doświadczenie osób cierpiących na schizofrenię, ale mówi także o tym, jaki wpływ ta choroba wywiera na ich rodziny. Z talentem, jakiego nie powstydziłby się znakomity powieściopisarz, czyni z każdego bohatera tej historii wyrazistą postacią.` Richard J. McNally, `Wall Street Journal`

`Historia niezwykłej rodziny i mistrzostwo reportażu.` Sylvia Nasar

Więcej książek z tej serii
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 133x215
Liczba stron: 416
ISBN: 9788381913157
Wprowadzono: 16.09.2021

RECENZJE - książki - W ciemnej dolinie, Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii - Robert Kolker

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Alicja Kopczyńska.

ilość recenzji:350

4-12-2021 16:56

Don i Mimi od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Doczekali się dwanaścioro dzieci. Z zewnątrz tworzyli piękną, liczną i zgraną rodzinę, ale pęknięć w wewnętrznej strukturze nie dostrzegał nikt. Synów Galivinów jednego po drugim zaczął wciągać świat urojeń i niespokojnych myśli- świat schizofreni.
Z każdym kolejnym przypadkiem choroby życie rodziny zamieniało się w piekło.

Kiedy Galvinowie zaczęli chorować, wiedza o schizofreni była żadna i niewatpiliwie historia tej rodziny miała znaczny, jeśli nie decydujący wpływ, na postępy w tej dziedzinie.
Książka jest niezwykle ciekawie napisana i o tyle fascynująca, że przypadek tak liczej rodziny, gdzie połowa rodzeństwa zachorowała na schizofrenie, w dziejach sie nie powtórzył.

Historia ma trzy płaszczyzny. Rodzina, schzofrenia i zagadnienia naukowe oraz społeczeństwo Amerykańskie XX wieku. Najpierw poznajemy Dona i Mimi, początki ich związku, drogę do małżeństwa oraz ścieżkę zawodową Dona, a także czasy w jakich przyszło im zakładać rodzinę. Z jednej strony czytamy o metodach leczenia, lekach, elwltrowstrzach z drugiej strony rozgrywa się rodzinny dramat. Chorzy bracia wymagają więcej uwagi niż zdrowe dzieci. Powoli zwłaszczają dla siebie rodziców.
Nie sposób dostrzec tutaj, że choroby psychiczne były powodem do wstydu a czasem wręcz tabu, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. A i tak nie wszystko.
Autor bardzo umiejętnie łączy poszczególne wątki, z wielką fascynacją opisuje rodzinę Galvinów, wplata historie i przebiegi schizofreni u sześcioro rodzeństwa.
Reportaż został podzielony na trzy części. Dużym plusem jest wstęp do historii choroby, prób ukierunkowania przez naukowców, skąd pochodzi i ja elementy maja na nie wpływ. Dziś wiemy, że nie ma czegoś takiego jak ,, matka schizofrenogenna" ale takie twierdzenie pokutowało w XX wieku i wiele innych, bądź co bądź, krzywdzących dla rodziców.

Niewątpiwie książka robi wrażenie, przede wszystkim jest poparta bogatą bibliografią. Jednak dla osoby która w najbliższym otoczeniu miała doczynienia z tą chorobą, zwłaszcza pod postacią paranoidalną, obserowała i była świadkiem zachowań, , wydarzenia jakie rozgrywały się w tej rodzinie, nie będą obce.
Z całego serca jednak może polecić ten reportaż.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?