SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

W cieniu Everestu

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 416

Opis produktu:

`Niektóre kraje mają ropę, Nepal ma Everest`

Wspinacze z całego świata i lokalni przewodnicy. Kobiety i mężczyźni, profesjonaliści i amatorzy. Szukający spełnienia, sławy i pieniędzy, łamiący społeczne konwenanse. Różni ich praktycznie wszystko, a łączy jedno: marzenie o górze. Każdy ma inną historię, każdy pod Everestem znalazł się z innego powodu. Wrócą z różnymi wspomnieniami, wrażeniami, ze szczytem lub bez. A niektórzy zostaną na zboczach góry na zawsze.

Co roku setki wspinaczy przybywają do Nepalu, by podjąć próbę wejścia na najwyższą górę świata. Magda Lassota postanowiła dowiedzieć się, kim są ci ludzie: co ich motywuje, o czym marzą, czego się boją. Dzięki porywającym historiom i niezwykłym fotografiom zabiera nas w świat Everestu, jakiego dotąd nie znaliśmy.

Ta książka to fascynujący reportaż z dwumiesięcznego pobytu w bazie pod Everestem, na wysokości 5364 m n.p.m. To opowieść o everestowskiej gorączce, faktach i mitach, skandalach, kolejkach na szczyt i zwykłej codzienności. Także o tych, bez których to wszystko nie byłoby możliwe: Szerpach, zagranicznych przewodnikach, właścicielach agencji, lekarzach i ratownikach. To przede wszystkim opowieść o ludziach. O życiu i śmierci.

Dowiedz się, czy zdobycie najwyższej góry świata to wciąż spełnianie wielkich marzeń, czy tylko czysty biznes.

`To książka nie o górach, wspinaniu, zdobywaniu. To opowieść o ludziach, którzy przybyli pod Mount Everest z różnych kulturowo stron świata, by w towarzystwie Szerpów mierzyć się z najwyższą z gór. Autorka odważnie zajrzała w ich górskie i prywatne życie, szukając źródeł motywacji mierzenia się z Everestem.`

Krzysztof Wielicki

`Kim są ludzie, którzy spędzają dwa miesiące w roku na wysokości prawie pięciu i pół tysiąca metrów, by pod koniec maja, w okresie dwóch-trzech dni pogody, spróbować zdobyć najwyższą górę Ziemi? Co ich motywuje? Kto im pomaga w osiągnięciu celu? Magda Lassota mistrzowsko opisuje fenomen Everestu w czasach globalnej komercjalizacji. Jej książka to także opowieść o realizacji `szalonego` pomysłu pomimo przeciwności. O zyskanym poczuciu, że `mogę może nie wszystko, ale mogę dużo`.`

Janusz Majer
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka,  Książki o górach
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 150x215
Liczba stron: 416
ISBN: 9788381298063
Wprowadzono: 10.11.2020

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - W cieniu Everestu - Konrad Lassota

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Kasia P.

ilość recenzji:112

22-06-2021 21:30

"W cieniu Everestu" M.Lassota
400 str.

"Niektóre kraje mają ropę,
Nepal ma Everest"

Magdalena Lassota jest tłumaczką, podróżniczką i fotografką. O wyprawach na Himalaje i Everest opowiada w radiu i w
telewizji. Jej zdjęcia pokazywane są na wielu wystawach, a artukuły ukazują się w prasie. Książka "W cieniu Everestu" jest jej debiutem literackim. Jest to reportaż z pobytu w bazie na wysokości 5364 m.n.p.m. Przedstawia historie ludzi, bez których wyprawy nie mogłyby się odbyć. Opowiada o szerpach, przewodnikach, właścicielach agencji, lekarzach i ratownikach. Bardzo solidne wydanie, w środku ponad 100 kolorowych fotografii. Prawdziwa gratka dla miłośników tematyki wysokogórskiej. Polecam.

"Dowiedz się czy zdobycie najwyższej góry świata to wciąż spełnienie wielkich marzeń, czy tylko czysty biznes".

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

All my tiny world

ilość recenzji:1

3-02-2021 16:35

Po pierwsze, pod względem wizualnym to wydanie to prawdziwy majstersztyk. Okładka, zdjęcia, papier ? wszystko dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Wręcz idealne na upominek.
Po drugie, jest to debiut Magdy Lassoty, i to debiut naprawdę udany. Książkę czyta się dobrze i szybko, choć przyznaję, że postaci jest dużo i można się trochę pogubić.
I choć na pierwszy rzut oka, mogłaby się wydawać, że to kolejna książka o górach, jest to przede wszystkim opowieść o ludziach. O tych, którzy kochają góry, i o tych dla których to sposób zarabiania na życie. Autorka skupia się przede wszystkim na motywacji ludzi, którzy chcą stanąć na najwyższym szczycie świata i na Nepalczykach ? Szerpach, którzy im to umożliwiają. To dzięki tej pozycji mamy okazję poznać, całe zaplecze konieczne do realizacji tego celu. Organizację życia i codzienności w bazie oraz koszt takiego marzenia. Dowiadujemy się również, dlaczego tak ważni są Nepalczycy, choć nikt nigdy o nich nie mówi. Czytamy o trudnych warunkach, towarzyszącym ludziom emocjach i problemach, które pojawiają się w trakcie oczekiwania na te 2, 3 dni, które pozwolą na atak szczytowy. Jednym słowem, poznajemy życie w bazie pod Everestem. Życie, które mnie niejednokrotnie zaskoczyło.
Po trzecie, to właśnie dzięki tej pozycji, wiem kto pierwszy zimą zdobył K2! Co więcej, pierwszy raz w historii himalaizmu, to właśnie Szerpom przydał ten zaszczyt. Do tej pory najczęściej pomijani, bezimienni i niedoceniani, w książce Magdy mają twarze, imiona i własne historie.

Czy recenzja była pomocna?

zaczytanalala

ilość recenzji:165

29-01-2021 12:05

Everest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych szczytów świata, jednocześnie będący tym najbardziej pożądanym i powszechnie uważanym za najłatwiejszy z ośmiotysięczników. Żaden inny ośmiotysięcznik nie jest tak dobrze przygotowany do zdobycia, jak Everest ? jest zaporęczowany niemal do samego wierzchołka, a każdy turysta chcący go zdobyć ma przy sobie całą armię ludzi, która im to ułatwi. Jednak nie są to tematy powszechnie znane, a jak dowiemy się z tej książki niemal każdy kto twierdzi, że zdobył szczyt samodzielnie kłamie.
Autorka sporządziła portret Everestu poprzez przegląd motywacji jej zdobywców, z którymi spędziła kilka miesięcy. Sama przekroczyła większą część Everestu, ale nie weszła na sam szczyt ? jej praca polegała na zdobyciu informacji o osobach, które zdecydowały się zdobyć en ośmiotysięcznik. Autorka skupiła się na motywacjach i osobowościach ludzi, którzy dążyli do spełnienia swoich marzeń, a także na tym dlaczego ta góra jest tak pożądana .
Książka zawiera wiele ludzkich historii prowadzących do marzeń, a każdy czytelnik mógłby odnaleźć w nich cząstkę siebie. Podczas czytania wraz z autorką zastanawiałam się czy to dobrze, że Everest jest dostępny niemal dla każdego, czy to bezpieczne, że nieprzygotowani technicznie turyści mogli go zdobyć? Dzięki tej książce zrozumiemy, że wejście na tę górę jest okupione cierpieniem, strachem, niejednokrotnie wieloma chorobami, a byłoby niemożliwe bez armii ludzi, którzy wykonując swoją pracę wprowadzają turystów na szczyt ? są tu kucharze, szyprowie, przewodnicy i wielu innych, którzy pojawiają się w drodze na szczyt. Jednak o nich powszechnie się nie mówi, dlatego cieszę się, że dowiedziałam się o nich z tej książki.
Dodatkowo znajdziemy tutaj mnóstwo pięknych zdjęć z drogi na szczyt, zdjęcia widoków, ale także ludzi, którzy tę drogę przebyli. Spotkanie z tą książką to mile spędzony czas pełny nowej wiedzy, którą zapewne będę zgłębiać dalej. Zdecydowanie książka godna uwagi.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

MissSilly

ilość recenzji:27

28-01-2021 20:23

Nie jestem jedną z milionów polskich specjalistów od himalaizmu. Interesuje mnie on na tyle, na ile razem jako naród przeżywamy wielkie sukcesy lub ogromne tragedie. Nie u miem wyobrazić sobie zmęczenia, zimna i trudu, na jaki decydują się...wspinacze? Himalaiści? Umiem jednak docenić dobre pisarskie pióro.

Autorka reportażu po wielu perypetiach trafiła do Nepalu, do bazy pod Everestem. Uciekła w gory i zimową fotografią zostawiając w Polsce problemy psychiczne i doychczasowe niepowiedzenia na wielu polach. Dobrze opisuje nam tą terapię, przygody, poznanych ludzi i podziw dla nich, aż naprawdę ciężko odłożyć lekturę. Całość jest okraszona pięknymi zdjęciami wykonanymi oczywiście przez samą autorkę. Dla mnie osobiście nowością była praca Szerpów, tych niezłomnych ludzi, którzy raz po raz zdobywają najwyższe góry nie dla sławy, ale żeby przeżyć i związać koniec z końcem. Sława spada na tych, których Szerpowie asekurują na szczyt i bezpiecznie z niego sprowadzają.

Piękna okładka, lekkie pióro i pobudzające wyobraźnię zdjęcia naprawdę zachęcają do sięgnięcia po książkę - niezależnie, czy jesteście zainteresowani niebezpieczną wspinaczką, możecie z tym reportażem spędzić naprawdę miłe chwile

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

zaczytanalala

ilość recenzji:165

26-01-2021 16:23

Everest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych szczytów świata, jednocześnie będący tym najbardziej pożądanym i powszechnie uważanym za najłatwiejszy z ośmiotysięczników. Żaden inny ośmiotysięcznik nie jest tak dobrze przygotowany do zdobycia, jak Everest ? jest zaporęczowany niemal do samego wierzchołka, a każdy turysta chcący go zdobyć ma przy sobie całą armię ludzi, która im to ułatwi. Jednak nie są to tematy powszechnie znane, a jak dowiemy się z tej książki niemal każdy kto twierdzi, że zdobył szczyt samodzielnie kłamie.
Autorka sporządziła portret Everestu poprzez przegląd motywacji jej zdobywców, z którymi spędziła kilka miesięcy. Sama przekroczyła większą część Everestu, ale nie weszła na sam szczyt ? jej praca polegała na zdobyciu informacji o osobach, które zdecydowały się zdobyć en ośmiotysięcznik. Autorka skupiła się na motywacjach i osobowościach ludzi, którzy dążyli do spełnienia swoich marzeń, a także na tym dlaczego ta góra jest tak pożądana .
Książka zawiera wiele ludzkich historii prowadzących do marzeń, a każdy czytelnik mógłby odnaleźć w nich cząstkę siebie. Podczas czytania wraz z autorką zastanawiałam się czy to dobrze, że Everest jest dostępny niemal dla każdego, czy to bezpieczne, że nieprzygotowani technicznie turyści mogli go zdobyć? Dzięki tej książce zrozumiemy, że wejście na tę górę jest okupione cierpieniem, strachem, niejednokrotnie wieloma chorobami, a byłoby niemożliwe bez armii ludzi, którzy wykonując swoją pracę wprowadzają turystów na szczyt ? są tu kucharze, szyprowie, przewodnicy i wielu innych, którzy pojawiają się w drodze na szczyt. Jednak o nich powszechnie się nie mówi, dlatego cieszę się, że dowiedziałam się o nich z tej książki.
Dodatkowo znajdziemy tutaj mnóstwo pięknych zdjęć z drogi na szczyt, zdjęcia widoków, ale także ludzi, którzy tę drogę przebyli. Spotkanie z tą książką to mile spędzony czas pełny nowej wiedzy, którą zapewne będę zgłębiać dalej. Zdecydowanie książka godna uwagi.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

bookoholik27

ilość recenzji:21

15-01-2021 16:44

Magda Lassota ? polska tłumaczka, podróżniczka i fotografka. Jak napisała w swojej debiutanckiej książce:

?Nie jestem himalaistką, nie chodzę po górach wyczynowo. Wydaje mi się, że mieszczę się gdzieś pośrodku skali między profesjonalistą a niedzielnym turystą. Nie biję rekordów prędkości ani wysokości?.

?Nigdy nie chciałam wchodzić na Everest. Nie interesowało mnie to. Bo niby dlaczego tak skrajnie się męczyć, marznąć, narażać życie własne i innych??

Gdy jednak pewnego razu znalazła się pod Everestem, w jej głowie zaczęła kiełkować myśl. Myśl o realizacji projektu, który przybrał nazwę ?W cieniu Everestu?. Zebrała potrzebne fundusze, sprzęt i ruszyła w kierunku Korony Ziemi.

Magda Lassota nie zdobywała szczytu Everestu. Trafiła do bazy pod nim, gdzie przebywała przez następne miesiące w celu zebrania materiałów do projektu. Nie dajcie się zwieźć złudnemu przekonaniu, że będzie to nudna książka. Zawsze myślałem, że najważniejszy w tej wyprawie jest cel, szczyt. A tak naprawdę w bazie, gdzie przebywała autorka, dzieje się dużo. Oprócz wspinaczy poznajemy szerpów, lekarzy, kucharzy, przewodników i inne osoby związane z wyprawą. Książka to opowieść o miejscu gdzie ambicje i rozsądek kłócą się ze sobą, o życiu i śmierci. Ale przede wszystkich o ludziach, ich historiach i przeżyciach.

?Wszyscy ludzie są niezwykli, jedynie wybierają bycie zwykłymi?

?Śmierć to los nas wszystkich. Czemu by nie zginąć, robiąc coś, co się kocha?

?To jak postrzegasz Everest, bazę, wspinaczy, zależy od ciebie. Piękno jest w oczach patrzącego?

?Trzeba poznać złych ludzi, żeby doceniać dobrych?

Komu polecam książkę? Oczywiście osobom zaczytującym się w tego typu literaturze, ale także tym którzy nie mają zielonego pojęcia o wspinacze górskiej (tak jak ja). Jeśli szukacie książki na prezent - nada się idealnie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

W moich kręgach

ilość recenzji:81

31-12-2020 19:35

Najwyższa góra świata jest obiektem westchnień wielu osób. Wzdychają do niej ludzie, którzy żyją ze wspinania i dla wspinania, ale też osoby, które wspinają się tylko okazjonalnie. Ludzie dla tej góry są gotowi brać kredyty, tracić zdrowie i ryzykować życie. Idąc na szczyt nigdy nie mają pewności czy bezpiecznie z niego zejdą. ?W cieniu Everestu? to książka podróżnicza ukazująca czytelnikowi różne oblicza wspinaczy wysokogórskich, którzy marzą o zdobyciu Everestu lub już to zrobili, ale nadal ciągnie ich do tej góry.

Autorka Magda Lassota spędziła w bazie pod Everestem dwa miesiące. W tym czasie obserwowała toczące się tam życie, poznawała przebywających tam wspinaczy, szerpów, kucharzy, lekarzy, przewodników, właścicieli agencji.  Rozmawiała i zaprzyjaźniała się z nimi. Chciała poznać motywy, które kierują nimi, aby podejmować walkę z samym sobą oraz pogodą i zdobyć najwyższy szczyt świata. Poznawała ich plany, cele, obawy, marzenia. Dzięki temu stworzyła historię, w której zabiera nas w nietypowy świat wspinaczy, a swoimi zdjęciami potwierdza wyjątkowość tego miejsca.

Pierwsze, co rzuca się w oczy biorąc tę książkę do ręki, to jej jakość wydania, za co należy się pochwała dla wydawnictwa. Kolejny mocny punkt to świetne fotografie wspinaczy i miejsca, w którym się znaleźli. Bardzo podoba mi się pomysł autorki na przedstawienie czytelnikom osób, które poświęcają się wspinaniu. Rozmowami z nimi pokazała, że wśród nich są zwykłe osoby, które na co dzień pracują w biurach, korporacjach, a ich hobby jest wspinanie. To matki, żony, ojcowie, mężowie, single. Są też i tacy, którzy żyją ze wspinania i dla wspinania, i całe ich życie jest podporządkowane tej pasji, która dla niektórych z nich jest ciężką pracą. Rozstrzał pomiędzy pasjonatami wspinania jest ogromny, co idealnie widać po lekturze tej książki. Poza rozmowami ze wspinaczami autorka uchyliła nieco zakulisowe ciekawostki, plotki, fakty i mity dotyczące obozowego życia, które nie należy do najłatwiejszych, ale ma w sobie pewien urok.

Ta książka okazała się świetną podróżą do podnóża Everestu. Razem z autorką poznawałam ciekawe i różnorodne postaci, które marzą o zdobyciu Everestu. Wśród nich są też ludzie, którzy już niejednokrotnie wspięli się na Everest, ale ciągle im mało. Ci ludzie dla swojej pasji są gotowi na ogromne wysiłki fizyczne i psychiczne. Dążą do osiągnięcia zamierzonego celu, na przekór nieprzychylnym warunkom. Jedni mogą pochwalić się sukcesem, inni ponoszą porażkę, tracą zdrowie, a nawet życie. Autorka pokazała wszystkie cienie i blaski tej niebezpiecznej, ale i wspaniałej pasji. Książkę czytałam z ogromną przyjemnością i ciekawością, ponieważ styl autorki jest lekki i przyjazny. Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę osobom lubiącym opowieści o ludziach z pasją.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

RealAnia

ilość recenzji:1

22-12-2020 21:57

Magda Lassota, podróżniczka i fotografka, wybrała się w Himalaje, aby dowiedzieć się, kim są ludzie chcący zdobyć dach świata, co ich motywuje, czego się boją oraz co nimi kieruje, a także, dzięki komu ich marzenia mogą się urzeczywistnić. W bazie pod Everestem przeprowadziła dziesiątki rozmów o górze gór, wspinaczce, ale także o życiu, marzeniach, rodzinie. To wszystko w połączeniu z jej własnymi doświadczeniami z dwumiesięcznego pobytu pod ośmiotysięcznikiem złożyło się na niezwykle wciągający i interesujący reportaż.

Omawiana lektura to swoista podróż. Począwszy od krótkiej biografii autorki i wyjaśnienia narodzin pomysłu projektu W cieniu Everestu, poprzez przygotowania i zbieranie funduszy na wyprawę w Himalaje, poszczególne etapy podróży oraz mnóstwo wywiadów, aż po przedstawienie dalszych losów bohaterów książki już ?po Evereście?, a nawet ukazanie jak ewentualne zdobycie góry gór zmieniło ich życie.

Czytając reportaż Magdy Lassoty odnosi się wrażenie jakby samemu było się uczestnikiem wyprawy. Wraz z nią poznajemy kolejnych bohaterów rozmów, zasiadamy do posiłków, boimy się o wspinaczy wyruszających na szczyt. Wreszcie próbujemy znaleźć odpowiedź na ważne pytania. Co takiego ma w sobie Everest, że co roku przyciąga setki ludzi ryzykujących dla niego swoje życie? Czy ta góra naprawdę warta jest wydania oszczędności życia? Jak komercjalizacja Everestu niszczy jego wyjątkowość? Czy obecnie stanięcie na dachu świata to faktycznie tylko kwestia pieniędzy i każdy może tego dokonać?

?W cieniu Everestu? to książka pełna emocji wyrażonych nie tylko słowami, ale także poprzez fantastyczne fotografie. Magda Lassota swoim rozmówcom zrobiła piękne zdjęcia portretowe. Każda z twarzy to osobna historia, inne emocje. Wspaniałe uzupełnienie treści lektury. Doprawdy świetny reportaż. Bardzo pozytywne zaskoczenie jak na debiut literacki autorki!

Czy recenzja była pomocna?

zaczytanyszubik

ilość recenzji:2

12-12-2020 10:17

Everest - Dach Ziemi, co roku tę górę chcą zdobyć setki ludzi. Magda Lassota przez dwa miesiące żyła w bazie pod Everestem, przeprowadzała dziesiątki rozmów ze wspinaczami i Sherpami, robiła im zdjęcia i poznawała ludzi, którzy chcą stanąć na szczycie. Dzięki temu powstał wspaniały reportaż ukazujący czas, kiedy wspinacze z całego świata przygotowują się do ataku na najwyższą górę świata. To reportaż o ludziach, o ich marzeniach, strachu, ambicji i rywalizacji. Dzięki lekkiemu pióru autorki przez tę książkę się płynie. A przepiękne fotografie są doskonałym uzupełnieniem. Gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Gosia - Pachnące Inspiracje

ilość recenzji:28

15-11-2020 10:10

Co sprawia, że ludzie przygotowują się do tej wyprawy latami? Porzucają rodziny, pracę, biorą kredyty, wszystko po to, żeby spełnić swoje marzenie - zdobyć Everest. Jak wyglądają przygotowania, poszukiwanie sponsorów, ile trudu i swoje życia muszą poświęcić? A czasami poświęcić się swojemu marzeniu na zawsze i nigdy z wyprawy nie wrócić. Autorka książki spędziła dwa miesiące w bazie pod Everestem. Spisywała historie ludzi, robiła zdjęcia. Wszyscy tacy różni, a łączy ich tylko jeden cen. Książka to fascynująca opowieść o pasji, miłości do gór, strachu, o życiu i śmierci. Razem z autorką przeniesiemy się do bazy pod Everestem i zobaczymy Everest oczami uczestników wspinaczki. Wspaniała książka, polecam:)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?