Wychodząc z założenia, że wzbogacanie dziecięcej rzeczywistości o kolejne wersje znanych i lubianych baśni może naszym pociechom wyjść tylko na dobre, postanowiłam zaprezentować wyjątkowo atrakcyjny ich zbiór opatrzony tytułem "W świecie baśni". Zawiera on 19 utworów autorstwa takich klasyków, jak Charles Perrault, bracia Grimm, Hans Christian Andersen czy Aleksander Puszkin, opowiedzianych na nowo przez popularną krakowską pisarkę Ewę Stadtmuller i wzbogaconych pięknymi, stylowymi, sugestywnymi ilustracjami Alicji Rybickiej.
Zbiór "W świecie baśni", oprócz dobrze dzieciom znanych opowieści o Kopciuszku, Kocie w butach czy Śpiącej królewnie, zawiera również mniej popularne, ale niemniej piękne - jak choćby chińską baśń o zaczarowanym pędzelku czy arabskie: o kalifie bocianie i czarodziejskim gwizdku. Opowiedziane lekkim, przystępnym, gawędziarskim stylem przenoszą młodego człowieka w magiczny, a zarazem realny, bliski mu świat nieustraszonych bohaterów, niesamowitych zdarzeń i fantastycznych artefaktów stanowiących atrakcyjną osnowę każdej historii. Rola baśni w życiu dziecka jest bowiem nie do przecenienia; jak żadna inna forma przekazu rozbudza dziecięcą ciekawość, rozwija wyobraźnię, ale przede wszystkim wychowuje. Poprzez wyraźnie zarysowane kontrasty między dobrem a złem przejawiające się głównie w postaciach bohaterów reprezentujących jednoznacznie pozytywne i negatywne cechy, pozwala dziecku identyfikować się z pozytywnym bohaterem, uczy dokonywania właściwych wyborów, oceniania postaw moralnych, ułatwia rozumienie relacji międzyludzkich. Baśnie piętnują błąd ukazując fatalne jego skutki, zawierają naukę moralną w postaci praktycznych mądrości życiowych łatwo i chętnie przyswajalnych przez dziecko dzięki atrakcyjnym elementom fantastycznym. Wszechstronnie oddziałują na osobowość młodego odbiorcy podpowiadając, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, rozładowując napięcie i stres, ucząc rozpoznawać zagrożenie i bronić się przed nim, a także rozumieć zasady współżycia społecznego; oduczając zachowań niepożądanych, zapoznając z bogactwem i skalą uczuć kształtują wrażliwość emocjonalną, wpajają wartości etyczne i moralne w niezwykle przystępny sposób. Baśnie umożliwiają dziecku identyfikowanie się z bohaterem pokonującym niezliczone przeszkody, uparcie dążącym do celu, mierzącym się z ludzką niegodziwością i własnymi słabościami na setki różnych sposobów, jednak za każdym razem zło zostaje ostatecznie pokonane, dobro nagrodzone, a ład w dziecięcym świecie zachowany.
Zachęcam do zapoznania się z tym wyjątkowo atrakcyjnym i starannie wydanym zbiorem najpiękniejszych baśni powstałych ku pożytkowi i zadowoleniu młodego czytelnika. Warto przenieść się do barwnego, magicznego świata, przeżywać niezwykłe, czasem niebezpieczne przygody, poznawać sympatycznych, odważnych bohaterów i u ich boku mierzyć się z dziecięcymi demonami.