Opracowanie książki biograficznej o losach osób znanych lub mniej znanych z zamieszczonymi w tle pytaniami nie zawsze mogą przypaść do czytelniczego gustu. Z czasem jest w nich coś wyjątkowego na, co chcemy spojrzeć nieco inaczej z innej perspektywy, którego życia nie mieliśmy okazji poznać wcześniej, lecz znamy go jedynie z opowieści rodziców, dziadków, przypominane są, w telewizji z najważniejsze wydarzenia zapisane zostały na łamach kart historii i lubimy do niej w chwilach nostalgii powracać pomimo upływu wielu lat.
Tym razem jest nieco inaczej. W sumie to nie przypuszczałabym, że czytana przeze mnie biografia pt. Wałęsa 80 autorstwa Kamila Dziubki, Janusza Schwertnera będzie interesująca, że spodoba mi się na, tyle że będę chciała poznawać losy człowieka, który zaznaczył, pokazując swój mocny charakter w latach 70, 80,90.
Zastanawiałam się, czy w udzielanych przez Pana Lecha Wałęsę odpowiedziach na zadawane pytania przez dziennikarzy, czy poradzi sobie z nimi, czy ujawni w nich niechęć do niektórych trudnych tematów, które mogą nie zawsze mu się spodobać ze względu na przeszłość i niełatwego powrotu do niej, która pozostawia po sobie ślady pozytywne lub negatywne wśród społeczeństwa, świata ludzi polityki pracującymi z nim, czy będzie umieć ujawnić sekrety najmroczniejsze z życia zawodowego i prywatnego, powodującego porażki i momenty cierpliwej walecznej drogi do władzy, z jaką zmierzył się były prezydent Polski- Lech Wałęsa.
Uważam, że to był bardzo dobry pomysł, aby powstała książka biograficzna o Lechu Wałęsie, który dzielnie odsłania krok po kroku wydarzenia z jego życia.
Autorzy zadbali o to, aby konstrukcja pytań do przeprowadzonych rozmów była trafna i odpowiednio dobrane do sytuacji, z jakimi dane było doświadczać głównemu bohaterowi oraz jego rodzinie, która była dzielna, w tak trudnym czasie, z którym trzeba było przetrwać.
Miło się czyta książkę biograficzną, w której pamięta się te lata, w jakich główny bohater tworzył historię, zmagał się z nią osobiście, ryzykując trudnymi decyzjami, był wielokrotnie wystawiany na próbę, zachował zimną krew, ufał własnej intuicji, przede wszystkim ma poczucie humoru, dystans w zaufaniu do wielu osób, którym może go obdarzyć lub nie, ale to wynika z jego doświadczenia.
Książka ta składa z 11 rozdziałów.
Największą dla mnie ciekawostką w tej biografii było, że zostały zamieszczone w ostatnich rozdziałach rozmowy z synami Lecha Wałęsy: Bogdanem, Jarosławem mogące zobrazować, jak to jest i jest się synami byłego prezydenta.
Elementami dodatkowymi w książce są: odpowiednio dobrane do wydarzeń z życia zawodowego i prywatnego zdjęcia, czcionka ułatwiająca czytanie, źródła fotografii oraz okładka nawiązująca do tytułu książki.
Warto przeczytać tę biografię.
Opinia bierze udział w konkursie