Pamiętam czasy, kiedy byłam nieco młodsza i uwielbiałam się zaczytywać w paranormalnych romansach, w których wampiry miały swój udział. Co prawda teraz lubię znacznie więcej nadnaturalnych istot pojawiających się w literaturze, jednak do tej krwiopijczej części czuję szczególny sentyment. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że takich książek wydaje się u nas znacznie mniej niż w ubiegłych latach, dlatego też antologię ?Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb? musiałam przeczytać. Byłam ciekawa, czy nadal te klimaty mi się spodobają, czy będę potrafiła się w nie wczuć tak mocno, jak w młodzieńczych latach.
Antologia ?Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb? to zbiór dziesięciu opowiadań stworzonych przez dziesięcioro autorów. Każdy z nich zaprasza do swojego wykreowanego świata, przybliża postacie i problemy, z którymi muszą się zmierzyć. Najbardziej ciekawiło mnie opowiadanie V.E. Schwab, znałam jej twórczość i uważałam, że będzie interesująca. ?Pierwsze zabójstwo? jej autorstwa możemy poniekąd znaleźć w formie serialu na platformie Netflix. Opowiada historię łowczyni wampirów i młodej wampirzycy, która zaczyna poruszać się po tym mrocznym świecie. Co się wydarzy, jeśli między tymi dziewczynami coś zaiskrzy? Kolejnym opowiadaniem, na które zwróciłam uwagę było ?Ród Czarnych Szafirów? autorstwa Dhonielle Clayton, bardzo lubię Nowy Orlean, jego klimat, magię i historię, dlatego czułam, że to będzie dla mnie coś niesamowitego. Inne teksty także wywołały u mnie zaciekawienie.
W antologii ?Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb? znajdziecie także ?Chłopców z Krwawej Rzeki Rebekki Roanhorse, ?Siedem nocy na śmierć? Tessy Gratton, ?Ostatni rok to spory zgryz? Julie Murphy, ?Chłopiec i dzwonek? autorstwa Heidi Heilig. Muszę przyznać, że już same tytuły opowiadań są ciekawe i czasami lekko humorystyczne, ?Przewodnik dla nowo przemienionej indusiej wampirzycy? Samiry Ahmed, ?Pięknym za nadobne? Kayli Whaley, ?Wampiry nigdy nie mówią ?giń!?? pióra Zoraidy Córdovej i Natalie C. Parker, ?Bestiarusz? Laury Ruby, ?Lustra, okna i selfie? Marka Oshiro. Podczas czytania tekstów antologii zachęcam do tego, by mieć otwarty umysł i pamiętać o tym, że to książka skierowana do młodzieży. Niektóre będą lekkie, słodkie, inne bardziej drapieżne, ale nastawiajcie się tutaj na horrory, thrillery, czy kryminalne zagadki. ?Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb? to przede wszystkim zupełnie nowe spojrzenie na temat istot mroku, co nieco wyjaśnią Wam redaktorki. Czy żałuję, że sięgnęłam po książkę? W żadnym wypadku. Dobrze się podczas czytania bawiłam, wzięłam to na klatę i myślę, że to fajna okazja dla młodzieży, aby zapoznać się z nowymi autorami i tematyką, która jest jedną z uubionych.