Wędkarze Krajowego Towarzystwa Rybackiego w Krakowie (1879-1950)
O Akcji
Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
książka
Wydawnictwo marpress |
Oprawa miękka |
Liczba stron 118 |
Opis produktu:
Polscy wędkarze doby zaborów, zgodnie z ogólnie panującym wówczas duchem patriotyzmu z bezinteresowną miłością do nie istniejącej na mapach politycznych świata ojczyzny, dokładali starań, aby uczynić nasze wody rybniejszymi i ochronić polską przyrodę przed niepotrzebnymi dewastacjami oraz szkodliwymi następstwami coraz bardziej rozwijającego się przemysłu. Temu służyć miała pierwsza organizacja rybacko-wędkarska, jaką było powstałe w roku 1879 Krajowe Towarzystwo Rybackie w Krakowie. Należeli do niego ludzie wybitni, m.in.: Maksymilian Siła Nowicki, Adam i Artur Potoccy, Ignacy Paderewski, Ludwik Stasiak, Adam Asnyk, Julian Nowak, Józef Rozwadowski i wielu innych. Niektórzy z nich czynnie uprawiali wędkarstwo, a jako że byli to ludzie wykształceni i erudyci w wielu przypadkach pozostawili nam znakomite zabytki piśmiennicze dawnej kultury wędkarskiej, pośród których są i takie, które zasługują na miano światowych, jak np. Nasze Ryby Józefa Rozwadowskiego.
Książka ma za zadanie przybliżyć Czytelnikom kilka ważnych postaci polskiego wędkarstwa doby zaborów i II Rzeczpospolitej. Oddaje klimat tamtych czasów na przykładzie życia, twórczości i działalności tych ludzi. Zawiera sporo cytatów z dawnej literatury wędkarskiej, opisujących wędkarskie połowy oraz polską przyrodę sprzed ponad wieku.
Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.