SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Widok cudzego cierpienia

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Karakter
Oprawa miękka
Liczba stron 153
  • Dostępność niedostępny
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Rozwinięcie i uzupełnienie O fotografii. Autorka powraca do wielu kwestii poruszanych wcześniej, skupiając się jednak na zagadnieniu przedstawiania obrazów cierpienia w mediach, zwłaszcza w fotografii wojennej. Historyczny kontekst, w jakim powstawała książka (niedługo po ataku na World Trade Center), nie pozostał bez wpływu na charakter i temperaturę wywodu. W świecie, w którym codziennie jesteśmy zalewani potokiem obrazów pełnych okrucieństwa, w świecie po ludobójstwie w Rwandzie i po wojnie w byłej Jugosławii, a zarazem w świecie, w którym technika umożliwia prowadzenie wojny na odległość, przedstawianie obrazów cierpienia rodzi nowe pytania i problemy etyczne.

Sontag bezlitośnie tropi hipokryzję Zachodu i stosowanie podwójnych standardów w pokazywaniu nieszczęścia, bólu i śmierci. Zastanawia się nad rolą fotografii w kształtowaniu tak zwanej zbiorowej pamięci i stosunku do historii. W centrum rozważań stawia tym razem nie fotografa, lecz widza, który musi określić swoją postawę wobec widoku czyjegoś cierpienia; żadne spojrzenie nie jest niewinne.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Karakter
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 116x195
Liczba stron: 153
ISBN: 9788365271051
Wprowadzono: 23.01.2016

RECENZJE - książki - Widok cudzego cierpienia - Susan Sontag

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Rozalia

ilość recenzji:863

brak oceny 3-01-2017 15:23

Żeby dobrze zrozumieć, co Sontag chciała przekazać, pisząc tę książkę, potrzeba sporo wrażliwości i empatii. Niestety, jak podkreśla sama autorka, przy dzisiejszym zalewie obrazami cudzego cierpienia o takie świeże spojrzenie jest wyjątkowo trudno. Sontag bada medialne przedstawienia okrucieństw wojny i osobistych tragedii, obnażając przy tym hipokryzję Zachodu. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo umasowienie cierpienia znieczula nas na cudzą krzywdę? Dlaczego historia morderstwa jednego człowieka porusza nas bardziej, niż obrazy krzywdy setek czy tysięcy ludzi? Czy czerpienie jest mierzalne i kim my jesteśmy, żeby je mierzyć lub choćby przedstawiać? Sontag nie boi się stawiać trudnych pytań ani udzielać na nie odpowiedzi. "Widok cudzego cierpienia" powstał niedługo po tragedii WTC, a poruszenie autorki znalazło wydźwięk w niezmordowanym tropieniu reguł, jakie rządzą naszym kontaktem z przedstawieniami wojny. Nasze spojrzenie nigdy nie jest niewinne. Warto przeczytać, a jeszcze bardziej warto przemyśleć.

Czy recenzja była pomocna?