Od samego początku można poczuć, że książkę napisał wielki fan Wiedźmina. Autor pisze bowiem z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem, starając się przedstawić jak najwięcej szczegółów, ciekawostek i interesujących faktów na temat Wiedźmina i jego fenomenu. Trudno tutaj nie docenić wysiłku, jaki włożył Adam Flamma, bo musiał on być ogromny. Z wielką ciekawością poznawałem nieznane mi wcześniej fakty o powstawaniu polskiego filmu i serialu o Wiedźminie, historii gier od CD Projekt RED, czy chociażby wystawie Wiedźmin w kulturze popularnej. Oczywiście to tylko te najbardziej znane adaptacje, a jest ich zdecydowanie więcej. Całość została napisana językiem bardzo lekkim i ciekawym, dzięki czemu zupełnie nie odczuwa się, że książka ma 500 stron.
Odniosłem jednak wrażenie, że ostateczny kształt książki nie do końca został przemyślany, a sam autor upraszcza pewne rzeczy lub po prostu o nich nie mówi. Chwilami też Adam Flamma skacze z tematu na temat, co może powodować pewne zamieszanie, szczególnie było to widoczne na początku książki. Nie znajdziemy tutaj bowiem ani słowa o kwestii ebooka Sezonu Burz, który pojawił się dopiero po jakimś czasie od premiery książki, ale wersja piracka była już dostępna następnego dnia w serwisie Chomikuj. Pokazuje to jak bardzo wyczekiwano kilkanaście lat tamu kolejnych historii o Geralcie. Podobnie nie znajdziemy tutaj żadnej wzmianki dlaczego nie mamy audiobooka Wieży Jaskółki i Pani Jeziora od studia Fonopolis. Powód jest prosty, studio ogłosiło upadłość i nikt, z tego co wiem, nie podjął się nagrywania dwóch ostatnich tomów Sagi o Wiedźminie. Osobną kwestią są wywiady - większość z nich czytałem z wielką przyjemnością, ale niestety nie wszystkie wnoszą cokolwiek nowego do opisywanego tematu, często mamy w nich powtórzenie tego, co napisano wcześniej. Ponadto wywiady są z reguły zamieszczone w środku jakiegoś tematu, co mnie osobiście przeszkadzało. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zamieszczenie wywiadów na końcu i odpowiednie zasygnalizowanie czytelnikowi, że one tam są i może je w dowolnym momencie przeczytać.
Pod względem wydania książka prezentuje się bardzo ładnie, choć może medalion Wiedźmina znajdujący się na okładce mógłby wyglądać troszeczkę inaczej. Całość zamknięto w twardej oprawie, a w środku znajdziemy wysokiej jakości papier, który był niezbędny, aby kilkadziesiąt kolorowych fotografii, czy scen z gier i filmów, wyglądało dobrze. Jest to ciekawe urozmaicenie lektury, ale nie zawsze dana ilustracja była zamieszczona akurat tam, gdzie była wspominana w tekście. Często miało to miejsce stronę lub dwie dalej, co mnie zdziwiło.
Wiedźmin. Historia fenomenu to książka, przybliżająca historię wiedźmina Geralta - od pierwszych opowiadań, przez gry komputerowe i planszowe, a kończąc na filmach i serialach. Zdecydowanie brakowało takiego tytułu na polskim rynku i dziwię się, że powstał dopiero teraz. Książka posiada troszkę niedociągnięć, ale pomimo tego warto po nią sięgnąć, ponieważ zawiera bardzo dużo faktów, ciekawostek i informacji na temat Wiedźmina i jego adaptacji.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!