SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wielkopolanie '44 Jak mieszkańcy wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo REBIS
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 424
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

[...] w powstaniu warszawskim brało udział wielu Wielkopolan. Byli na wysokich, dowódczych stanowiskach. Pułkownik Adam Borys, dowódca `Parasola` to tylko jeden przykład z całego szeregu. Powstanie 1944 roku było powstaniem narodowym. Warszawskim z lokalizacji, a narodowym w treści. Tej tezy jakoś nikt nie chce uchwycić. - kapitan Zofia Wierczyńska-Grodecka.

Agnieszka Cubała doskonale to rozumie i w swojej książce pokazuje powstanie warszawskie z unikatowej perspektywy.

Wielu mieszkańców Kraju Warty, wysiedlonych bądź zmuszonych do ucieczki, znalazło się w stolicy, włączyło w działalność konspiracyjną i wreszcie stanęło do walki w Godzinie `W`. Powstaniec wielkopolski i śląski Franciszek Rataj, pomysłodawca nazwy Szare Szeregi harcmistrz Józef Wiza, komendant Harcerskiej Poczty Polowej Przemysław Górecki, młodziutkie łączniczki siostry Chuchlanki, organizator spektakularnej ewakuacji Szpitala Maltańskiego doktor Leon Strehl, wybitny historyk Edward Serwański, piłkarz Warty i Lecha Poznań Henryk Czapczyk, jeden z największych amantów przedwojennego polskiego kina Franciszek Brodniewicz - to tylko kilka przykładów, jak mieszkańcy Wielkopolski zaangażowali się w ten narodowy zryw.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Historia Polski,  II wojna światowa,  książki o Powstaniu Warszawskim,  Książki o wojnie
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 150x225
Liczba stron: 424
ISBN: 9788381885478
Wprowadzono: 22.07.2022

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Wielkopolanie '44 Jak mieszkańcy wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim - Agnieszka Cubała

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Katarzyna Maciejewska.

ilość recenzji:414

8-10-2022 13:45

Można by pomyśleć, kolejna książka o Powstaniu Warszawskim. Nic bardziej błędnego. Tzn. owszem, jest to książka o Powstaniu Warszawskim, ale napisana inaczej i z innego punktu widzenia ukazująca ten zryw. Wielu mieszkańców Kraju Warty, wysiedlonych bądź zmuszonych do ucieczki, znalazło się w stolicy, włączyło w działalność konspiracyjną i wreszcie stanęło do walki w Godzinie ?W?.
Agnieszka Cubała pisze o mieszkańcach Wielkopolski, którzy stanęli do walki w Powstaniu Warszawskim. Większą częścią książki są biogramy co znamienitszych i bardziej wyróżniających się wielkopolskich Powstańców. Są one o tyle ciekawie napisane, że nie są suchymi notkami niczym z encyklopedii, ale główny nacisk autorka położyła na pobyt omawianych osób w Warszawie i ich szeroko rozumiany udział w Powstaniu.
W książce znajdziemy nazwiska tysiąca osób. Może wydawać się, że to dużo, ale sama autorka mówi, że to czubek góry lodowej. Wielkopolan w Powstaniu było znacznie więcej. Nie ukrywam, bardzo ta ilość mnie zaskoczyła. Nigdy nie zastanawiałam się ile osób z jakiego regionu Polski poszło do Powstania. Jednak ilość większa niż 1000 osób zaskakuje mnie.
Książka, z pozoru powinna być sucha, biogramy, walki etc. I tu mamy niespodziankę. Treść jest wspaniale skomponowana, barwnie napisana, ciekawie prowadzona i okraszona wieloma anegdotami. Czyta się z wielką przyjemnością. Autorce udało się znaleźć złoty środek pomiędzy książką popularnonaukową, a lekturą lekką, udało się uniknąć patetyczności i infantylizmu. Bardzo dobra, dopracowana książka. Materialy, z których korzystała autorka to głównie Muzeum Powstania Warszawskiego i jego Biogramy Powstania Warszawskiego, nagrania zbierane w ramach Archiwum Historii Mówione oraz prasa okupacyjna i przedwojenna. Dzięki temu i mrówczej pracy autorki powstała naprawdę dobra książka.
Bez wątpienia Cubała pokazuje Powstanie Warszawskie z nowej perspektywy. Udało jej się wypełnić istniejąca dotąd w tej tematyce lukę. Jeżeli interesuje was Powstanie Warszawskie, lubicie poznawać niezwykłych ludzi lub po prostu cenicie porządnie opracowane prace historyczne ta książka jest dla was. Warto po nią sięgnąć.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?