SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wojna światów

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 220

Opis produktu:

Klasyczna powieść science fiction, kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Głównym bohaterem jest nieznany z imienia pisarz i filozof, mieszkający w niewielkim miasteczku na południu Anglii, który opisuje swe losy podczas inwazji groźnych przybyszy z Marsa. Wells w swym dziele ukazuje nie tylko techniczne aspekty starcia dwóch cywilizacji, ale stawia też ważne pytania dotyczące zachowania człowieka i społeczeństwa w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Niektóre obrazy są profetyczne, przypominają rzeczywiste nieszczęścia, które dotknęły ludzkość w XX wieku.

`Wojna światów, najświetniejsze dzieło H.G. Wellsa, jest zarazem jedną z nielicznych powieści, które, wykraczając poza fantastyczność swych założeń, weszły do skarbca literatury światowej` (Stanisław Lem).

O autorze

Herbert George Wells (1866-1946), angielski prozaik, krytyk literacki, reformator społeczny, racjonalista, liberał. Rozwinął i spopularyzował powieść fantastyczno-naukową. Największy rozgłos przyniosły mu powieści: Wehikuł czasu, Niewidzialny człowiek, Wyspa doktora Moreau, Wojna światów (słynna adaptacja radiowa O. Wellesa z 1938 roku). Uznanie czytelników zdobyła ponadto społeczno-obyczajowa powieść Tono-Bungay; reportaże społeczno-polityczne (Rosja we mgle); popularny zarys Historia świata, do którego po doświadczeniach II wojny światowej i tragedii Hirosimy dołączył pesymistyczny, gorzki szkic Mind at the End of Its Tether; w Próbie autobiografii zawarł nietuzinkowy autoportret oraz szkice portretowe wielu postaci, m.in. współczesnych mu pisarzy i działaczy społecznych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Fantastyka,  Science-fiction,  Obcy,  Post-apokalipsa,  Literatura piękna,  Klasyka,  książki dla starszych pań,  książki na jesienne wieczory,  Sensacja, thriller,  Psychologiczne
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 125
Liczba stron: 220
ISBN: 9788311168152
Wprowadzono: 23.02.2023

RECENZJE - książki - Wojna światów - H.G. Wells

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1102

13-11-2024 10:18

"Wojna światów" Herberta Georgea Wellsa, ta klasyczna powieść science-fiction została po raz pierwszy wydana w 1898 roku? I w moim odczuciu, rysując apokaliptyczną wizję ludzkości skonfrontowanej z zaawansowaną cywilizacją Marsjan, nie traci na aktualności szczególnie w zakresie emocji towarzyszących atakowi. Narracja pierwszoosobowa mężczyzny znajdującego się w centrum zdarzeń pozwala zagłębić się w jego odczucia, które można z powodzeniem przełożyć na całe zaskoczone, spanikowane społeczeństwo.

Autor z ogromną wnikliwością oddaje zmieniające się jak w kalejdoskopie ludzkie emocje począwszy od niedowierzania, naturalnej ciekawości i nadziei, po narastający strach, bezradność, panikę i chaos. Emocjonalna intensywność tej powieści była dla mnie bardziej istotna, niż obraz bezwzględnych Marsjan, których fizjonomię Autor dość drobiazgowo opisuje, budzących zarówno fascynację, jak i strach. Ale technologiczna przepaść dzieląca ludzi i obcych niszczących dotychczasowy porządek świata naprawdę może wywołać dreszcze niepokoju, tym bardziej jeśli uświadomimy sobie, że podobną zagładę ludzie zafundowali sobie wkrótce bez udziału obcych podczas obu wojen światowych.

Ta powieść zdecydowanie skłania do refleksji nad ludzką naturą szczególnie w sytuacjach ekstremalnych wywołujących traumy i zmuszających ludzi do popełnienia czynów, których w normalnych okolicznościach by się nie dopuścili. Zachęca również do zastanowienia się nad kruchością bezpieczeństwa, które w dużym stopniu przyjmujemy za pewnik i siłą natury, która wielokrotnie udowodniła swoją wyższość nad technologią.

W moim odczuciu to powieść, którą każdy miłośnik literatury science-fiction powinien przeczytać.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?