SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wspomnienia polityczne (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa twarda
Liczba stron 880
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Wspomnienia polityczne czołowego polityka, ekonomisty i myśliciela politycznego ruchu narodowo-demokratycznego są pasjonującą opowieścią o polityce polskiej od schyłku XIX wieku po II wojnę światową. Autor przedstawia w nich wiele kluczowych wówczas wydarzeń i zjawisk politycznych, w których uczestniczył i które współtworzył. Przybliża, jak wyglądały zabiegi o sprawę polską w monarchii habsburskiej, ukazuje rozgrywki polityczne z czasu I wojny światowej i prezentuje subiektywny, dla wielu czytelników bardzo kontrowersyjny obraz walk politycznych II RP. Niewiele jest napisanych z podobnym rozmachem dzieł o tym burzliwym okresie polskiej historii.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Wspomnienia
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 120x195
Liczba stron: 880
ISBN: 978-83-64753-69-5
Wprowadzono: 25.04.2007

RECENZJE - książki - Wspomnienia polityczne - Stanisław Głąbiński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 10 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Adam Śmiech

ilość recenzji:4

brak oceny 2-04-2009 15:28

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Trzecia, najkrótsza część wspomnień prof. Stanisława Głąbińskiego, posła i senatora niepodległej Polski, wybitnego ekonomisty i polityka Narodowej Demokracji, obejmuje lata 1926-1939, a więc lata rządów tzw. Sanacji, obozu politycznego marszałka Józefa Piłsudskiego, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu 12-15 maja 1926 r. i rządził II RP do klęski wrześniowej. Głąbiński napisał swe wspomnienia już po Wrześniu, w okupowanym przez ZSRR Lwowie. Ogrom klęski, ponowna utrata niepodległości przez Polskę, poczucie przygnębienia z powodu niewykorzystanej szansy – to wszystko sprawia, że przez Autora przemawia głęboki żal, gorycz i pretensja do tych, którzy Polską rządzili przez 13 ostatnich lat międzywojnia, a głosząc mocarstwową pozycję Polski, rozbudzili ogromne nadzieje, które prysły we wrześniowym słońcu 1939 r. Głąbiński ocenia ich bardzo surowo, wskazując na zakłamanie elit, drastyczne rozchodzenie się propagandy z rzeczywistością, moralne uchybienia Sanatorów, nie oszczędzając samego Piłsudskiego. Czytelnik, przyzwyczajony do wszechobecnej dzisiaj w mediach, ale także np. w wypowiedziach polityków, idealistycznej wizji międzywojnia, może doznać szoku. Ludzi myślących lektura zachęci jednak z pewnością do zgłębienia tematu i bliższego mu się przyjrzenia (także z innych, niż Autora, punktów widzenia), co zawsze wzbogaca wiedzę i poszerza horyzonty. Właściwemu tekstowi (a jest to pierwsza oficjalna edycja końcowej części wspomnień Głąbińskiego w kraju – wcześniej wydane były w Londynie i w II obiegu) towarzyszy ciekawy komentarz syna Autora, też Stanisława, dziś emerytowanego dziennikarza.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?