SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wyznaczniki poczucia jakości zdrowia kobiet w okresie menopauzalnym

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Impuls
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 138
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

W niniejszej monografii zaprezentowałyśmy badania poświęcone wyznacznikom poczucia jakości zdrowia kobiet w okresie perimenopauzalnym. Wcześniej dokonałyśmy teoretycznej analizy problematyki dotyczącej czynników kształtujących przeżycia związane z okresem menopauzy oraz jakości zdrowia. Uzyskane wyniki unaoczniły nam przede wszystkim rolę cech osobowości, zwłaszcza neurotyczności, ekstrawertyczności, ugodowości, samooceny, oraz Ja cielesnego dla poczucia jakości zdrowia badanych kobiet. Przedstawione badania własne wnoszą istotne treści w wiedzę na temat zdrowia kobiet w okresie menopauzy. Potwierdzają założenie, że konieczne jest holistyczne podejście do zdrowia kobiet przechodzących menopauzę, uwzględniające różne obszary ich funkcjonowania. Uzyskane wyniki mogą być wykorzystywane w praktyce, w szczególności w dziedzinie promocji zdrowia kobiet przeżywających menopauzę. Podejmowane w tym zakresie działania powinny koncentrować się głównie na upowszechnieniu przekonania, że opieka medyczna nad kobietami w tej fazie życia powinna skupiać się nie tylko na leczeniu objawów menopauzy, ale także na stanie emocjonalnym, zadowoleniu z ciała (postrzeganiu własnej atrakcyjności fizycznej), samoocenie czy satysfakcji z różnych sfer egzystencji. Wszystkie te obszary stanowią integralną całość w rozumieniu zdrowia kobiet doświadczających menopauzy. Okazuje się, że to właśnie trafne rozpoznawanie własnych stanów emocjonalnych i fizjologicznych oraz postawa wobec ciała, obok neurotyczności i ekstrawersji, odgrywają kluczową rolę w subiektywnej ocenie zdrowia psychofizycznego.
Głównym celem autorskich badań prezentowanych w niniejszej monografii było zdiagnozowanie poczucia jakości zdrowia kobiet w okresie okołomenopauzalnym oraz wyłonienie układu czynników podmiotowych warunkujących ich samopoczucie. Stosowane w książce pojęcie poczucia jakości zdrowia odnosi się do subiektywnej oceny zdrowia psychofizycznego i obejmuje poczucie jakości życia (i jego sfery), objawy menopauzy oraz natężenie pozytywnych i negatywnych uczuć.
Książka składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy poświęcono społecznym i medycznym aspektom okresu menopauzy. Omówiono w nim zagadnienia związane z terminologią menopauzy oraz jej przebiegiem i objawami. W rozdziale drugim przedstawiono problem uwarunkowań doświadczania objawów menopauzy w kontekście różnych perspektyw teoretycznych, zmiennych pozapsychologicznych oraz psychologicznych. W rozdziale trzecim zaprezentowano projekt badań własnych i rezultaty badawcze. Pracę zamyka zakończenie, w którym wskazano na aplikacyjny charakter badań.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Poradniki,  Poradniki dla kobiet,  Uroda,  Zdrowie
Wydawnictwo: Impuls
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 160x235
Liczba stron: 138
ISBN: 9788380954854
Wprowadzono: 16.07.2018

RECENZJE - książki - Wyznaczniki poczucia jakości zdrowia kobiet w okresie menopauzalnym - Małgorzata Włodarczyk, Grażyna Zygmunt-Dolińska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Oficyna Wydawnicza Impuls

ilość recenzji:103

brak oceny 30-07-2018 14:38

Z recenzji wydawniczej: "W monografii poruszono istotne i aktualne zagadnienie, którym jest poszukiwanie podmiotowych uwarunkowań jakości życia związanej ze zdrowiem. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Autorki koncentrują się na jakości zdrowia kobiet będących w okresie menopauzalnym. Znaczenie podjętej problematyki [?] wiąże się m.in. z wydłużaniem się życia kobiet, a także przywiązywaniem coraz większej wagi do odpowiedzialności za własne zdrowie. Ponadto analiza zagadnienia, którym jest poczucie jakości zdrowia kobiet w okresie okołomenopauzalnym, może przyczynić się do redukcji panujących stereotypów i mitów związanych z występowaniem nasilonych dolegliwości, pogorszeniem funkcjonowania czy obniżeniem poczucia jakości życia. Ważność tematyki wiąże się z rolą czynników podmiotowych w pojawianiu się i nasileniu objawów okołomenopauzalnych, dotyczących przekonań jednostki na temat zarówno samego zjawiska, którym jest menopauza, jak i własnej osoby. Podjęta problematyka nawiązuje do holistycznego ujęcia zdrowia.

Książka wnosi nowe treści w obszar związku między zmiennymi psychospołecznymi a jakością życia połączoną ze zdrowiem kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Uzyskane przez Małgorzatę Włodarczyk i Grażynę Dolińską-Zygmunt rezultaty badawcze mają wartość poznawczą, mogą być inspiracją do dalszych poszukiwań w tym zakresie oraz znaleźć zastosowanie w praktyce".

Czy recenzja była pomocna?