SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Z miasta

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Oficynka
Oprawa miękka

Opis produktu:

Znoszone rękawiczki, stara maszyna do pisania, wysłużony holownik z duszą Tytuł Z miasta nawiązuje do stałej rubryki, drukowanej w przedwojennej Gazecie Gdańskiej. Bohaterami dziewięciu opowiadań są postacie, których nazwiska przez chwilę się w niej pojawiły i dzięki temu zagościły w świadomości gdańszczan. Ludzie ci nie zostawili po sobie zbyt wiele, wymazani przez historię z pamięci miasta. Ale przetrwały po nich osobiste przedmioty, w magiczny sposób przedłużające ich trwanie.
Ernest Jezionek - mieszka w Gdańsku, oceanograf, specjalista od prac badawczych dna morskiego. Z zainteresowania żeglarz i instruktor żeglarstwa. Od niedawna pochłonięty nową pasją - pszczelarstwem. W wolnym czasie pisze. W 2017 roku jego opowiadanie Lukrecja z Kamiennej Grobli zostało nagrodzone w konkursie literackim Kryminalne opowiadanie z Trójmiastem w tle.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Opowiadania
Wydawnictwo: Oficynka
Wydawnictwo - adres:
j.swietlikowska@oficynka.pl , http://www.oficynka.pl , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 210x145
ISBN: 978-83-66613-91-1
Wprowadzono: 17.12.2020

RECENZJE - książki - Z miasta - Ernest Jezionek

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.2/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Dorota

ilość recenzji:1

15-07-2022 09:05

"Z miasta" to książka, w której rzeczy trwają i opowiadają. Przywołują na myśl inny, ukryty i niewidoczny dla nas świat. Trzeba dotknąć, przyłożyć ucho i milczeć, by usłyszeć. Zbiór opowiadań napisany pięknym, poetyckim językiem i z ogromną wrażliwością. Prawdziwa perełka literacka. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?

Czytelnik

ilość recenzji:1

17-06-2021 09:41

Tytuł książki nawiązuje do stałej rubryki, drukowanej w przedwojennej ?Gazecie Gdańskiej?. Bohaterami dziewięciu opowiadań są postacie, których nazwiska pojawiły się w niej pewnego razu i przez chwilę zagościły w świadomości gdańszczan. Nie zostawili po sobie zbyt wiele, wymazani przez historię z pamięci miasta. Pozostały po nich osobiste rzeczy, bez których nie udałoby się zaistnieć w naszej świadomości ponownie.
W pierwszym opowiadaniu pozostawione na poręczy rękawiczki przywołują zapachem wspomnienie o Gabrieli, samotnej gosposi, rzucającej się z mola w zimne wody zatoki. W innym jest ukochana maszyna do pisania Stanisławy Przybyszewskiej, która wystukuje jej słowa na weselnym przyjęciu. Bambusowa laska Bruna przemierza z nim ulice Gdańska i broni go przed wyrostkami z Hitlerjugend. Perłowa broszka wróżbitki Terfren leży w pudełku po butach w piwnicy i czeka, by wspomnieć o ukrytej miłości. W perlistych oczach maskotki dostrzec można twarz Klemensa ? bramkarza przedwojennej Gedanii, gdy ukrywa ją pod słupkiem bramki, tuż po wybuchu wojny. W opowiadaniu ?Lucy? jest klucz do klatki ukochanej przez Halinkę małpki zastrzelonej na dachu kamienicy, a w ?Alfredzie? wysłużony kuter idący na dno wraz ze swoim właścicielem. Na koniec fragment bruku z osiedlowej ulicy przywołuje pamięć o Bazylim - brukarzu, który przemierzał Gdańsk na kolanach. Wszystkie te rzeczy trwały przez lata i cierpliwie czekały, aż ktoś je dotknie; wzrokiem, dłonią, by przywołać zapachy minionych chwil i oddechy ludzi, którzy odeszli w zapomnienie. Pobudzają wyobraźnię, by podążyć intuicyjnie za snutą opowieścią.
Zakotwiczone w przeszłości opowiadania dotykają zakurzonych, ale również współczesnych spraw. Ich bohaterowie zmagają się z problemami, które dla czytelnika mogą być również bliskie. Wielu z nas odczuwa lęk przed przemijaniem, czujemy się wyobcowani i samotni w otaczającym nas hałaśliwym tłumie, a rasistowskie hasła rozpychają się coraz głośniej po ulicach miast. Kruchość bohaterów, ich wrażliwość, powinna wzbudzić w czytelniku empatię, a w opisanych historiach dostrzec refleksy teraźniejszości.

Czy recenzja była pomocna?