SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zaczarowany Lwów Przewodnik nieoczywisty

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Księży Młyn
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 272
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Jechać do Lwowa? Czyli dokąd? Do serca, do centrum Polski. Nie tego geopolitycznego, znanego ze współczesnych, czyli wykreślonych w Jałcie map, ale do źródła centrum polskiej tożsamości, historii i kultury. Nie ma już polskiego Lwowa w naszych granicach państwa, ale pozostaje w zbiorowej pamięci narodu. Wybierzmy się zatem w podróż do Lwowa, na Ziemie Utracone, do miasta, które było jednym z serc Polski. Niektórzy twierdzą, że jego puls i bicie wciąż można tam wyczuć, usłyszeć, doświadczyć? Opowiem Państwu, skąd najlepiej oglądać Lwów, takich zaczarowanych punktów widokowych jest wiele. Przejedziemy się marszrutką i tramwajem, wysiądziemy przy ulicy Łyczakowskiej, obok kościoła św. Antoniego, ale obowiązkowo odwiedzimy również świątynię Bernardynów oraz katedry Łacińską i Ormiańską. Lwowskie pomniki tylko przed nami odkryją swoje tajemnice, a na Cmentarzu Łyczakowskim zdradzę Państwu m.in., czy warto kupować bilet wstępu. Kto we Lwowie jest dłużej niż trzy dni, powinien się koniecznie wybrać na cmentarz Janowski. Tam również śpi Polska.
Najsmaczniejsze zostawiam na koniec: we współczesnym Lwowie w sztuce kulinarnej osiągnięto mistrzostwo. Zjemy śniadanie u ?Baczewskich?, postoimy w kolejce, ale warto! ?Atlas?, ?Szkocka?, ?Kupoł?, ?Naftowa Lampa? to tylko kilka miejsc, w których się rozgościmy! Wyruszmy razem w nieoczywistą podróży pełną zaskakujących spotkań, polskich piosenek i wierszy, zapomnianych miejsc i tych zupełnie nowych, czekających na odkrycie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Kulturoznawstwo,  Nauki humanistyczne,  Podróże i turystyka,  Przewodniki
Wydawnictwo: Księży Młyn
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 165x235
Liczba stron: 272
ISBN: 9788377297377
Wprowadzono: 01.12.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Zaczarowany Lwów Przewodnik nieoczywisty - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Biegający Bibliotekarz

ilość recenzji:188

22-03-2024 22:19

Tak się złożyło, że w krótkim odstępie czasu przeczytałem dwie książki o Lwowie z Domu Wydawniczego Księży Młyn z Łodzi. O ile pierwsza była bardzo interesująca (Lwowskie sensacje Jurija Smirnowa), to przyznam szczerze, że następna skradła moje serce i zagnieździła się gdzieś w zakamarkach umysłu ogromną chęć odwiedzenia tego miasta.
Zanim przejdziemy do Zaczarowanego Lwowa Przewodnika nieoczywistego, musimy poznać ułamek historii Polski i samego Lwowa. Jak wiemy z historii Lwów to byłe polskie miasto, położone w zachodniej Ukrainie, niespełna siedemdziesiąt kilometrów od granicy z naszym krajem. Lwów został założony około 1250 roku przez władcę Rusi Halicko-Włodzimierskiej, Daniela. W granicach naszego kraju był już w latach 1349-1379, gdy wszedł w skład Królestwa Polskiego. Następnie w latach 1387-1772 ponownie należał do Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ostatnim okresem, gdy to miasto znalazło się w naszych granicach, był czas od 23 grudnia 1920 roku do 16 sierpnia 1945 roku. Wtedy to Lwów był stolicą województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej. Niestety po konferencji w Jałcie, ziemie te ?przygarnął? dobrze nam znany Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, czyli Józef Stalin, a ludność cywilna została przesiedlona na tzw. Ziemie Odzyskane.
Zarys historii jest bardzo ważny w kontekście tego przewodnika, którego autorem jest Marcin Hałaś, poeta, publicysta, dziennikarz. Jego rodzice, jak i małżonka pochodzą właśnie z miasta. Miasta, jak sam twierdzi, znajdującego się w sercu Polski, w jego centrum. Dlaczego tak twierdzi, oczywiście musicie przeczytać o tym w interesującym przewodniku. Do zajrzenia do środka zachęca cudowna okładka. Lwowska uliczka, kamieniczki, grający muzykanci. Czuć muzykę z tej okładki. Chciałoby się od razu zaśpiewać "Bo gdzie jeszcze ludziom, tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowie!"... Zastanawiałem się, czy w środku znajdę ciekawe fotografie. Znalazłem i mogłem nie tylko wyobrażać sobie Lwów, czytając świetnie napisany przewodnik, ale i sobie popatrzeć na miejsca, które chciałbym kiedyś zobaczyć.
Dlaczego przewodnik pana Marcina tak bardzo mi się podobał? Zdecydowanie za? wiele wiadomości o tym mieście, o których nie miałem zielonego pojęcia. Za te fotografie i pięknie opisane miejsca związane z Polską, z ludźmi, którzy tworzyli polski Lwów. Autor, pisząc o Lwowie, pozwala sobie wymieniać nazwy ulic z nazw, jakie były wtedy używane. Dużo tutaj odniesień to znanych Polaków. Chyba najbardziej znanej wszystkim poetce, Marii Konopnickiej, ale nie tylko. O kim jeszcze? Sami musicie przeczytać. Do tego bardzo podobał mi się układ rozdziałów. W pierwszej części poznamy lwowskie ulice, przejedziemy się marszrutką, poznamy lwowskie świątynie i pomniki, zajrzymy na typowe podwórka, a także dowiemy się skąd podziwiać miasto. W drugiej części autor zabierze nas na spacer po Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Obrońców Lwowa, poznacie najpiękniejsze wiersze o Lwowie. Trzeciej części nie czytajcie, gdy będziecie głodni. To rozdział o tym, jakie restauracje odwiedzić, co zjeść i czego się napić. W ostatniej części poznamy Lwów w lustrze poezji i w lustrze piosenki. To tylko wybrane rozdziały tego nieoczywistego przewodnika.
Zachęcam wszystkich do przeczytania tej wybitnej pozycji. Poczujecie magię Lwowa, polską magię tego miasta, mimo wielu niesnasek, jakie rodzą się w bieżącym czasie pomiędzy władzami a tymi, którzy ?walczą? o miejsca związane z Polską. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą zwiedzić to miasto.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?