Nie każdemu dzieciństwo kojarzy się z zabawą i beztroską. Jeśli doświadczyłeś zaniedbania, traumy lub innego emocjonalnego bólu, twoje wewnętrzne dziecko może czuć się zagubione i zalęknione. Często przez lata zaniedbywane wytwarza mechanizm obronny (mechanizm pozwalający przetrwać mu w życiu dorosłym) sprawiający, że odcina się od własnych uczuć, blokując naturalne zachowania.
Co jest przyczyną, że głęboko skrywamy ten ból, aby chronić siebie - zarówno swoją obecną jaźń, jak i dziecko, którym kiedyś byliśmy? Zakładamy maski, odgrywamy różne role, chroniąc w ten sposób siebie. Często robimy to nieświadomie, niemal automatycznie, bez zastanowienia. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że blokujemy swoją wewnętrzną radość, odcinamy się od własnych uczuć, a często nawet nie rozpoznajemy ich i nie potrafimy nazwać? Skąd to się bierze?
Takie zachowania i odczucia mają swoje źródło w dzieciństwie, często doświadczają tego osoby z grupy DDD, czyli dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, do nich zaliczają się DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików. Ale nie tylko alkoholizm jest tutaj główną przyczyną. Często dysfunkcja może być skutkiem innych uzależnień rodzica (pracoholizm, narkomania), a także stosowanie przemocy wobec rodziny czy to psychicznej, czy fizycznej oraz choroba jednego członka rodziny, chłód emocjonalny oraz nadopiekuńczość czy inne problemy. Taka dysfunkcja rodzinna rzutuje na cały proces funkcjonowania poszczególnych jej członków, w szczególności dzieci. Dziecko, często nie umniejsza swoje własne potrzeby, doświadcza wewnętrznej pustki, nie umie mówić o swoich uczuciach oraz za wszelką cenę pragnie pokazać światu, że mimo trudności, daje radę. Ukrywa w sobie ból kumulowany przez lata.
Ukrywanie bólu wcale go nie leczy. Zamiast tego często pojawia się w dorosłym życiu, objawiając się jako niepokój w relacjach osobistych lub trudności w zaspokojeniu własnych potrzeb. Praca nad uzdrowieniem wewnętrznego dziecka może pomóc rozwiązać niektóre z tych problemów. Uzdrowienie wewnętrznego dziecka może zająć trochę czasu, ale jest możliwe. Z pomocą przychodzi Dr Charles Whitfield ? pionier w dziedzinie leczenia traumy, który napisał interesujący poradnik psychologiczny, dla tych którzy pragną przezwyciężyć traumę z dzieciństwa poprzez praktyki terapeutyczne i rozwój osobisty. Wprowadza czytelnika do podstawowych zasad zdrowienia. Charles Whitfield opisuje proces ranienia, którego doświadcza Wewnętrzne Dziecko (Prawdziwe Ja, Dziecko w Sobie, Cudowne Dziecko) i pokazuje, jak odróżnić ?prawdziwe Ja? od ?fałszywego Ja?, a jednocześnie jak się od niego uwolnić.
?Pokazując czym jest fałszywe ja i jak się od niego uwolnić, dr Whitfield czerpie z trzech kluczowych obszarów. Są to: wpływ przemocy i zaniedbania w dzieciństwie oraz rola, jaką odgrywa w zdrowieniu oparty na duchowości program dwunastu kroków?. Zadbaj o swoje wewnętrzne dziecko. Wsparcie dla DDA i DDD str. 12
Autor opisuje, w jaki sposób wewnętrzne dziecko jest zagubione przez traumę i stratę oraz jak odzyskując je, możemy uleczyć strach, zagubienie i nieszczęście dorosłego życia. Autor opisuje, jak rozpocząć proces zdrowienia prawdziwego ja, czyli Dziecka w Sobie, pozwalający zmniejszyć proces odczucia zagubienia, cierpienia i bólu, który kumuluje się przez lata. Przyznaje również, że proces ten wymaga czasu, wysiłku i dyscypliny.
Książka osiągnęła status bestsellera i śmiało można stwierdzić że jest to doskonały poradnik, który pomaga czytelnikom zidentyfikować, rozpoznać i wyleczyć traumy z dzieciństwa. Dr Whitfield zapewnia jasne i skuteczne wprowadzenie do podstawowych zasad zdrowienia. Gorąco polecany przez terapeutów i osoby, które przeżyły podobną traumę. Autor jest lekarzem, psychoterapeutą i cenionym na całym świecie ekspertem w dziedzinie chorób psychicznych, problemów behawioralnych i zdrowienia. Autor wielu książek, które pomogły w dużej mierze dorosłym dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych w tym dorosłym dzieciom alkoholików.
Poradnik dr Whitfielda pomaga zaopiekować się zalęknionemu dziecku, które w nas mieszka i pomaga mu dorosnąć. Poprzez swoje wieloletnie doświadczenie i praktykę odkrył, że nawiązując relację ze swoim wewnętrznym dzieckiem, jesteśmy w stanie je uwolnić od tego co nas hamuje. Dzięki konfrontacji z uczuciami, jakie nosimy w sobie oraz poprzez uleczenie ran, jakie w nas przez lata powstawały przestajemy postrzegać to co jest tu i teraz, czyli rzeczywistość w kategoriach cierpienia. Ta książka pomoże nam poddać się procesowi zdrowienia, pomoże zmienić przekleństwo w dar, nauczy nas pokochać dziecko, jakie w nas mieszka, dzięki czemu pokochamy życie od nowa. Ta książka w prosty sposób wyjaśnia, jak możemy odzyskać swoje prawdziwe ja i na nowo odkryć szczęście, które w nas tkwi. Jest to niezbędne, gdy próbujemy zrozumieć uczucia i emocje, jakie się w nas rodzą.
Kiedy potrzeba miłości, uznania, pochwały i innego rodzaju wsparcia emocjonalnego nie zostanie zaspokojona w dzieciństwie, trauma, która z tego wynika, może trwać przez całe dorosłe życie. Ale nigdy nie jest za późno na wyleczenie. Ucząc się pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko, możesz potwierdzić te potrzeby, nauczyć się wyrażać emocje w zdrowy sposób oraz zwiększyć współczucie i miłość do siebie.