Jak wychować i nie zwariować
Mimo iż na rynku nie brakuje poradników dotyczących macierzyństwa, w tym wychowania dzieci, wciąż wiele rodzin, a szczególnie kobiet, ma z tym wielkie problemy. Wynika to z różnych przyczyn, ale efekt jest niemal taki sam we wszystkich przypadkach ? niewyspana matka i rozkrzyczane dziecko, któremu wszystko wolno i które jest przekonane, że wszystko mu się należy. Słodki bobas, bardzo szybko dzięki popełnianym błędom, zmienia się w kapryśnego malucha terroryzującego nie tylko rodzinę, ale całe otoczenie.
Jak zatem wychowywać, by wychować dziecko na wartościowego człowieka? Jak rozwiązywać pojawiające się problemy wychowawcze w taki sposób, by sprzyjały rozwojowi i stanowiły naukę na przyszłość? Odpowiedzi na te pytania przynieść może lektura poradnika Tracy Hogg ? pielęgniarki, specjalistki od wychowania niemowląt i dzieci oraz Melindy Blau ? dziennikarki i autorki wielu książek. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion pozycja pt. ?Zaklinaczka dzieci, Jak rozwiązywać problemy wychowawcze?, to książka, w którą warto zaopatrzyć się na każdym etapie rozwoju dziecka, a nawet jeszcze przed jego narodzeniem, aby przygotować się na wiele sytuacji, które zapewne nastąpią. To również wspaniały poradnik dla opiekunów dzieci, pedagogów, psychologów i każdego, kto z maluchami (i tymi nieco starszymi dzieciakami) pracuje.
Tracy Hogg od lat odpowiada na pytania rodziców, świadczy też im pomoc, zatem doskonale wie, na co należy zwrócić uwagę w procesie wychowawczym i z jakimi dylematami zmagają się rodzice. Lektura poradnika nie tylko przynosi nową wiedzę, ale też koli lęki i przekonuje, że jesteśmy w stanie zmierzyć się z każdym problemem, jeśli potraktujemy go tylko jako sytuację wymagającą rozwiązania. Zaznacza jednak, że konieczne jest dostrzec dziecko takie, jakim naprawdę jest, zarówno jego osobowość, jak i wszelkie dziwactwa, a następnie odpowiednio do niego dostosować swoją strategię rodzicielską. Podkreśla też, że problemy (szczególnie te należące do Wielkiej Trójcy, czyli: jedzenie, spanie, zachowanie) są łatwiejsze do rozwiązania, jeśli jesteśmy rodzicami PC. Skrót ten nie ma nic wspólnego z komputerami, ale oznacza rodzica przytomnego i cierpliwego.
W książce poruszonych zostało wiele kwestii związanych z wychowaniem dziecka, w maksymalny sposób wyczerpujących mnogość problemów i trudności związanych z procesem wychowawczym. Wszystkie rozdziały na tych problemach właśnie się skupiają, ale dostarczają one nie tylko rozwiązania. Obalają one bowiem funkcjonujące mity, zawierają wszelkiego rodzaju listy, ramki i tabelki porządkujące informacje, dzięki czemu łatwiej możemy do danych kwestii wrócić.
Z tego też powodu książkę możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów, czytając ją ? szczególnie po raz pierwszy ? od początku do końca, a następnie poszukując w niej rozwiązań poszczególnych problemów, bądź tylko w ramach powtórzenia zerkając na zestawienia. Szczególnie warto poświęcić uwagę pierwszym dwóm rozdziałom, które prezentują filozofię wychowania Tracy Hogg, a także pozwalają zrozumieć, dlaczego dany problem się w ogóle pojawia. Kolejne rozdziały, aż do dziesiątego, skupiają się na obszarach przywołanej już Wielkiej Trójcy, bowiem to one najbardziej niepokoją rodziców.
Styl z jakim napisana jest książka ? humor i dystans do siebie, a także przestrzenny układ graficzny sprawiają, że poradnik nie tylko czytamy z przyjemnością, ale też jest on niezwykle funkcjonalny ? bez problemów odnajdziemy najważniejsze dla nas kwestie. To wszystko sprawia, że ?Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze? nie będzie kolejną książką, która pokrywa się kurzem leżąc na półce, ale z pewnością będzie pozycją regularnie wykorzystywaną.