SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zbuntowany mózg O cząsteczkę od szaleństwa

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo REBIS
Data wydania 2023
Oprawa zintegrowana
Liczba stron 216

Opis produktu:

Pasjonujące historie o tajemnicach mózgu. Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną maszyną znaną ludzkości, lecz nawet on ma piętę achillesową: te same cząsteczki, dzięki którym istniejemy, mogą sabotować nasz umysł. I tak dziewczyna, która dopiero co skończyła studia, po południu nie pamięta, że rano jadła śniadanie, a wieczorem jest już w szpitalu - przekonana, że walczy z zombi. Mężczyzna planuje oświadczyny, ale zamiast tego wpada w szał i spazmy tak silne, że mało nie odgryza sobie języka. W Karolinie Południowej kolejni biedni farmerzy umierają podczas zagadkowej epidemii otępienia. Sara Manning Peskin śledzi nie tylko historię pacjentów z chorobami układu nerwowego, ale też dzieje niesamowitych, często niedocenianych i bezgranicznie oddanych nauce badaczy, którym zawdzięczamy odkrycie sekretów ludzkiego mózgu, w tym Aloisa Alzheimera i Arnolda Picka. I co niezwykle ważne - ani na chwilę nie traci z oczu ludzkiego wymiaru tych chorób. Podobnie jak kiedyś Oliver Sacks, dziś Sara Manning Peskin inspiruje nowe pokolenie neurologów, neuronaukowców i badaczy mózgu. - Orly Avitzur, prezeska Amerykańskiej Akademii Neurologii.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Popularnonaukowe
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: zintegrowana
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 135x215
Liczba stron: 216
ISBN: 9788381886949
Wprowadzono: 16.05.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Zbuntowany mózg O cząsteczkę od szaleństwa - Marin Manning-Peskin

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

przyrodaz

ilość recenzji:897

12-10-2024 10:29

,,Pewne części naszego mózgu są tak złożone, że w pełni rozwijają się, dopiero gdy mamy dwadzieścia parę lat."

Ogólnie, jeśli chciałabym tą książkę opisać, powiedziałam, że znajdziecie tutaj biologię, chemię, fizykę i choroby:-) Od początku bowiem mamy wytłumaczony schemat cząsteczek, na co się dzieli i jak buszuje w świecie i naszej głowie. Na szczęście jest to opisane w formie żartobliwego żargonu, więc czyta się o tym z przyjemnością. Autorka również zdradza nam od kiedy zaczęła się interesować cząsteczkami i dlaczego została lekarzem. Następnie w części pierwszej zajmiemy się opisaniem naszego DNA i szkodliwych mutantach, które je przestawiają. Przeczytamy o przejmujących historiach ludzi chorych. Dowiemy się drobnostek z ich życia łączących się ze stanem w którym obecnie się znajdowali. Co to jest choroba Huntingtona, Alzheimera oraz co je wywołuje. Nasza bohaterka od dziecka przepełniona pochłanianiem wiedzy dotyczącej cząsteczek zaczyna przypatrywać się różnym przypadkom ludzi oraz naukowcom, którzy starają się odnaleźć odpowiedzi odnośnie różnego rodzaju chorób układu nerwowego. Swoje przypadki i odkrycia opisuje na bazie poszczególnych osób, które zgłosiły się po pomoc. Tych opowieści jest bardzo dużo i roztrząsają różne przypadki, nie tylko dotyczące zaników pamięci. Fundamentem naszych zmagań, myśli i osaczeń przez bakterie jest sam mózg. To on bowiem wysyła sygnały do naszego ciała, określonego miejsca, że coś gdzieś się dzieje. Dlatego tak ważne jest, by potrafić wczuć się w swoje ciało i reagować, kiedy pojawiają się jakieś nieprawidłowości. Do dzisiaj badacze nie odkryli całkowitej funkcji naszego mózgu, gdyż nigdy nie wiadomo, czy pewne cząsteczki nie przekształcą się w coś innego i nie narobią szkód bądź zysków w postaci dodatkowej wiedzy, lub sprawności. Całe nasze istnienie ludzkie i wszechświata zbudowane jest z cząsteczek. To od nich zależy co komu się przytrafi.
Na końcu książki jest słowniczek pojęć. Napisana bardzo czytelnie, ciekawie i skrótowo, by nie zanudzić czytelnika. Mądra książka, bardzo ją polecam:-)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Bookendorfina

ilość recenzji:1545

19-09-2023 06:19

?Większości moich pacjentów nie da się wyleczyć właśnie dlatego, że nie mamy dla ich chorób rozwiązania molekularnego.?

Mózg to niewyobrażalnie złożony organ, im więcej udaje się poznać jego tajemnic, tym więcej kolejnych pojawia się na horyzoncie. Fascynujące jak w większości przypadków mózg prawidłowo funkcjonuje, zapewnia jednostce istnienie i tożsamość. Nie myślimy o nim każdego dnia, dopiero kiedy przestaje coś prawidłowo działać. Okazuje się, że nawet pojedyncze cząsteczki są zdolne do skierowania pracy mózgu w nieprawidłowym kierunku. Sara Manning Peskin koncentruje się właśnie na zwodniczych i fałszywych molekularnych usterkach. Dzieli publikację na trzy części, a dla ułatwienia zrozumienia nadaje zwodniczym cząsteczkom szybko kojarzące się nazwy. Pierwsza część przybliża mutanty, czyli zmienione sekwencje DNA, przyczyniające się do zaburzeń funkcji poznawczych i zachowań, a także rozhamowań i braku empatii. Omawia chorobę Huntingtona, Alzheimera, Picka. Z racji obecności w rodzinie jednostki chorobowej, moją szczególną uwagę zwraca zespół otępienny płata czołowo-skroniowego. Pragnę jak najbardziej go poznać i zrozumieć, tak aby w najlepszy sposób pomóc w codzienności osoby nią dotkniętej.

Również chętnie poznaję drugą partię książki. Traktuje o rebeliantach, czyli zdziwaczałych białkach. Przeciwciała atakujące mózg, blokujące receptory, wręcz sabotujące i zakażające mózg. Halucynacje i wybuchy złości to oznaki szkodliwości i destrukcji rebeliantów. W trzeciej części publikacji autorka przybliża istotę związków małocząsteczkowych. Intruzi, inaczej cząsteczki przeszkody, i dezerterzy, inaczej cząsteczki paliwo, zmieniają działanie neuronów. Toksyny środowiskowe, narkotyki, a nawet leki, zagrażają prawidłowej pracy mózgu. Niedobory witamin, czy braki w diecie, także prowadzą do szkód i chorób, jak pelagra. Peskin omawia patologie na poziomie molekularnym na konkretnych przykładach chorych i doświadczeniach lekarzy. Dużo dowiaduję się z przybliżeń prac, badań i odkryć naukowców, omówienia teorii. Interesujące spojrzenie w historię neurologii pozwala coraz lepiej zorientować się w obrazie cząsteczek zdolnych do przejmowania umysłów. Podoba mi się ludzki wymiar opisywanych przypadków, ogromna wrażliwość i zrozumienie, bez zbędnego żargonu medycznego, za to przystępnie i przyjaźnie. Książka dla każdego, kto chce czegoś dowiedzieć się o neurologii stawiającej pierwsze kroki w przełomie molekularnym, oraz o rozszyfrowywanych przez nią chorobach, objawach nieubłaganego marszu w stronę wymazania umysłu. Popularnonaukowy charakter tytułu. Bogata lista przypisów, praktyczny indeks i przydatny słowniczek.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?