SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Życie codzienne w Londynie Dickensa (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania 2023
Oprawa twarda
Liczba stron 650
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy Ten produkt może nie dotrzeć do Ciebie przed Świętami!
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Publikacja pokazująca XIX-wieczną metropolię w okresie, kiedy jej ulicami spacerował Charles Dickens ? uważny obserwator codzienności, którą skrupulatnie, ale z dystansem i humorem opisywał w swych powieściach.
Judith Flanders ? historyczka, dziennikarka i pisarka, autorka książek historycznych oraz powieści, zabiera czytelnika na spacer ulicami wiktoriańskiego Londynu w poszukiwaniu śladów Dickensa, scen, sytuacji i obrazów, które były dla niego inspiracją.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydawnictwo - adres:
piw@piw.pl , http://www.piw.pl , 00-372 , ul. Foksal 17 - /- , Warszawa , PL
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2023
Liczba stron: 650
ISBN: 9788381964562
Wprowadzono: 05.12.2023

RECENZJE - książki - Życie codzienne w Londynie Dickensa - Judith Flanders

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

nat**********

ilość recenzji:8

14-06-2024 09:12

Książka do delektowania się, do poznawania świata, jakiego już dawno nie ma, a który spotkać można właśnie w dziełach Dickensa i filmach BBC kręconych na podstawie dzieł legendy angielskiej literatury. ?David Copperfield?, ?Oliver Twist?, ?Mała Dorrit?, ?Wielkie nadzieje? ? to tylko kilka tytułów, które znajdziecie również na kartkach tej książki. Bo Dickens ? niestrudzony obserwator życia w różnych obszarach, to co widział i przeżył, często umieszczał w swoich książkach. Jak choćby słynne więzienie dla dłużników Marshalsea, które wprawiło mnie w osłupienie przy czytaniu ?Małej Dorrit?, a które istniało naprawdę. Zresztą osadzony za długi został w nim John Dickens? ojciec 12-letniego Charlesa. Książka Judith Flanders to przede wszystkim wyprawa do wiktoriańskiej Anglii, gdzie odnajdujemy bohaterów niesamowicie popularnych powieści, ale i miejsc, które zainspirowały, bądź mogły zainspirować Dickensa. I nie jest to tylko przyjemna herbatka z towarzystwem z wyższych sfer. Dickens wiedział, co to bieda i trudne warunki ? często pisze o tych najbiedniejszych, zagląda do londyńskich nor, gdzie panują brud, smród i choroby. W książce od ciekawostek dawnego życia aż w głowie się kręci ? i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wiele rzeczy naprawdę zadziwia, wręcz wprawia w osłupienie. Na przykład jedzenie poza domem w XIX wieku było tańsze niż samodzielne przygotowywanie posiłków. Woda była niesłychanie drogocennym dobrem w mieszkaniach robotniczych i tylko wybrani korzystali z dorożek. Codziennie kilkaset tysięcy ludzi [!] wędrowało pieszo do City. Mało tego, mieszkańcy w kilka godzin pokonywali trasę, pracowali w danym miejscu nawet po 16 godzin, a następnie znów kilka godzin pieszo wracali do domu. Książka została podzielona na cztery tematyczne części: Miasto się budzi, Przeżyć, Cieszyć się życiem i Miasto, które nigdy nie zasypia. Dowiecie się z nich, jak wyglądało miasto o poranku, jak podróżowano, kogo bawiły uliczne przedstawienia, co się jadło w tamtych czasach, jak wyglądało życie w slumsach, co miasto oferowało nocą. A pomiędzy tymi ciekawostkami mnóstwo informacji o życiu samego Dickensa. On sam na przykład uwielbiał chodzić po mieście. Te Dickensowskie spacery, eskapady były ważną częścią pracy pisarza. Później tymi ścieżkami wędrowali bohaterowie jego powieści. Co ciekawe, Dickens preferował ? nocne przechadzki, które pozwalały mu lepiej ?snuć domysły co do charakterów i zajęć ludzi zapełniających ulice?. Charles w wieku 12 lat został robotnikiem fabrycznym za 6 szylingów na tydzień. Trudna sytuacja finansowa, ciężkie warunki bytowania, więzienie ojca ? na zawsze pozostawiły traumę, co znaleźć można na kartach jego powieści. Co wydarzyło się w życiu nastolatka, że jego życie zmieniło się o 180 stopni i że ten biedny urwipołeć stał się ikoną angielskiej literatury? Tego już nie zdradzam. Odpowiedź znajdziecie w książce. Niesamowicie wciągająca lektura, literackie cymelium.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?