SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Życie mimo wszystko Rozmowy o samobójstwie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 304

Opis produktu:

Każdy z nas słyszał o kimś, kto odebrał sobie życie. Ale czy każdy z nas rozumie, dlaczego?

Czy zastanawiałeś się, o czym myśli samobójca na chwilę przed targnięciem się na swoje życie? A może sam stanąłeś kiedyś na krawędzi i wiesz to z doświadczenia? Nieważne, czy podpiszesz się pod pierwszym, czy pod drugim zdaniem - w obu przypadkach ta książka jest dla Ciebie.

Halszka Witkowska, wybitna polska specjalistka w dziedzinie suicydologii, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oraz garść statystyk, wyjaśnia, co kryje się za słowem `samobójstwo`. W `Życiu mimo wszystko` odpowiada na wiele pytań dotyczących tego niezwykle trudnego, od lat uznawanego za społeczne tabu tematu. Z jej opowieści dowiesz się...
czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstwa niż w wypadkach drogowych,

co zawierają listy pożegnalne samobójców,

dlaczego jedną z największych grup ryzyka są weterynarze,

jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy,

co sprawia, że człowiek przestaje chcieć istnieć?

Halszka Witkowska - suicydolog, a także pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich `Życie Warte Jest Rozmowy`. Za swoją misję uważa upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom, co czyni zarówno jako badaczka i wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, jak i aktywistka społeczna. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i ekspertem Ministerstwa Zdrowia. Dotąd opublikowała między innymi dobrze przyjętą pracę naukową `Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy` (2021) oraz była jednym z redaktorów naukowych publikacji `Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze` (2020) i `Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej` (2022). Trenuje jeździectwo, uczestniczy w zawodach.

Szymon Falaciński - dziennikarz freelancer, od niedawna związany z `Newsweek Polska`. Aktywny harcmistrz oraz pracownik planów teatralnych i filmowych. Wierzy w możliwość interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń. Mieszka w Warszawie z psem Chałką, a wolne chwile stara się spędzać z dala od zgiełku miasta.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydawnictwo - adres:
proszynskimedia.pl@proszynskimedia.pl , http://www.proszynski.pl , 02-697 , ul. Rzymowskiego 28 , Warszawa , PL
Oprawa: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 135
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-8295-169-1
Wprowadzono: 07.09.2022

RECENZJE - książki - Życie mimo wszystko Rozmowy o samobójstwie - Halszka Witkowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 8 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

CzytajacaMewa

ilość recenzji:1

30-10-2022 13:52

?Osoba my­ślą­ca o sa­mo­bój­stwie mie­rzy się z wiel­kim cier­pie­niem, które bar­dzo czę­sto jest nie­wi­dzial­ne dla in­nych. Każdy dzień przy­no­si ból, po­czu­cie bez­rad­no­ści i bez­na­dziei. Ten stan izo­lu­je ją od świa­ta, od bli­skich, a przede wszyst­kim także od moż­li­wo­ści uzy­ska­nia po­mo­cy. Wy­czer­pa­ni, opusz­cze­ni, po­zba­wie­ni na­dziei krzy­czą, ale my tego krzy­ku nie sły­szy­my."

Uznałam, że zanim cokolwiek napiszę o ?Życie mimo wszystko", to przytoczę właśnie te słowa. Od razu bowiem ujawniają z jak ciężką tematyką mamy kontakt i jak trudna może być to lektura. Czuć jednak w nich szacunek do człowieka cierpiącego i szacunek ten stale jest obecny u Halszki Witkowskiej. Nie ważne, czy mówi o statystykach, analizuje problem, pokazuje jak wiele ma twarzy, czy podkreśla jak ważne jest mówienie o nim, ale mówienie w odpowiedni sposób ? zawsze czuć w tym szacunek do każdego człowieka, niezależnie od jego decyzji. Dzięki temu nikt nie zostaje poddany ocenie, a wszyscy znajdują zrozumienie. Jest w tym delikatność, jakiej nie spodziewałabym się w tekście, który próbuje ugryźć temat samobójstw z każdej strony. Przed lekturą bałam się, że książka mnie przygniecie i przydusi, a zamiast tego dała mi ogrom wiedzy bez poświęcenia mojej stabilności psychicznej. Spędziłam kilka godzin z tematem ciężkim, ale podanym w sposób na tyle przystępny, że mój lęk okazał się nieuzasadniony. Książkę natomiast zamknęłam z lekkim sercem, pełnym nadziei na lepsze zmiany.

Halszka bazuje na latach swoich badań, wiedzy innych specjalistów i swoim doświadczeniu zawodowym (to suicydolog oraz pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich ? ?Życie Warte Jest Rozmowy?). Dzięki temu jej słowa pełne są rzetelnych informacji zebranych w jednym miejscu. Nie poprzestaje jedynie na temacie samobójstwa i jego prób, nie kończy na skutkach, nie zatrzymuje się nawet na wszystkim tym co je poprzedza ? stara się sięgnąć jeszcze głębiej i wydobyć to, czego świadomość powinniśmy mieć, a o czym trudno się dowiedzieć, gdy społeczeństwo wybiera drogę milczenia oraz odwracania oczu. Dzięki temu ?Życie mimo wszystko" zyskuje wyjątkową wartość. Wartość na tyle dużą, że trudno na tytuł ten spojrzeć bez jej pryzmatu.

Czy recenzja była pomocna?

nik************

ilość recenzji:19

16-10-2022 14:47

Sięgając po tę książkę nie przypuszczałam, że o tak trudnym temacie, jakim jest samobójstwo można mówić tak rzeczowo a jednocześnie z wyczuciem i empatią.
"Zycie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie" to pozycja, która nie jest tanią sensacją nie żeruje na ludzkiej tragedii i nie pławi się w makabrycznych szczegółach opisujących sposoby odbierania sobie życia.

To wywiad rzeka z Halszką Witkowską, suicydologiem, specjalistką od lat zajmującą się zagadnieniami związanymi z samobójstwami, próbami samobójczymi oraz szeroko pojętą autodestruktywnością.
W wywiadzie z Szymonem Falacińskim dzieli się ona swoja wiedzą, szczegółowo omawiając ten temat pod kątem socjologicznym, psychologicznym i prawnym.
A skala problemu jest ogromna. Rocznie w wyniku śmierci samobójczej umiera w Polsce więcej osób niż wypadkach drogowych. Te statystki przerażają. Kiedy dodamy jeszcze do tego próby samobójcze to nasze przerażenie rośnie. Na swoje życie targają się dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. A ci co zostają mierzą się z ogromną pustką, bólem i pytaniem "dlaczego" , na które najczęściej nie udaje się znaleźć odpowiedzi.
A czasami potrzeba tak niewiele aby zawrócić kogoś z tej drogi ku śmierci. Zwykła rozmowa, potrzymanie za rękę, zauważenie iż ktoś jest w kryzysie i krótkie: "jestem przy tobie, jeśli chcesz porozmawiać (lub pomilczeć w towarzystwie). .Jak przekonuje Halszka Witkowska takie zachowanie jest w stanie uratować komuś życie.
Nie do przecenienia są też telefony zaufania, fora internetowe, czy fantastyczna strona (Życie warte jest rozmowy), gdzie osoby w kryzysie mogą szukać wsparcia i takie wsparcie otrzymać.

Bardzo poruszyła mnie ta lektura, ale też uświadomiła ze mamy ogromną moc aby pomóc ludziom, którzy nie mają siły już żyć. Proste gesty, proste słowa, bycie tu i teraz osobą potrzebująca wsparcia - to czasami wystarczy aby zawrócić ją z drogi ku śmierci.
Zachęcam Was do lektury tej niezwykłej książki i zgłębienia problemu, o którym coraz częściej mówi się głośno i (na szczęście) w sposób profesjonalny.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Martyna K.

ilość recenzji:1

4-10-2022 22:48

Temat zabójstw staje się coraz bardziej popularny, choć jeszcze stosunkowo niedawno był wielkim tematem tabu.

Książka została napisana w formie wywiadu. Podzielenie jej na poszczególne grupy osób, które dokonują odebrania sobie życia jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu przejrzyściej można zapoznawać się z poszczególnymi rozdziałami i próbować zrozumieć, dlaczego ktoś postanowił odejść z tego świata.

Jak pisze autorka, tematyka depresji jest ostatnio na czasie i nie ma w tym nic złego. Problem jednak polega na tym, że coraz więcej osób nadużywa tego słowa nie mając pojęcia, z czym jest ono związane. Przyczyną samobójstw w przypadku młodzieży mogą być gry komputerowe, a w przypadku seniorów - np. bieda.

Uważam, że poruszanie w lekturach ważnych społecznie tematów jest niezwykle ważne. Halszka Witkowska w rozmowie z Szymonem Falacińskim o tak trudnym zagadnieniu napisała w niezwykle przystępny sposób.

,,Życie mimo wszystko" Halszki Witkowskiej to jedno z tych wydań, obok których na pewno nie sposób jest przejść obojętnie.

Czy recenzja była pomocna?

Onaczytanoca

ilość recenzji:147

4-10-2022 20:53

Tę książkę czytało mi się ciężko. W sensie emocjonalnym, wstrząsnęła mną. Bo napisana jest takim prostym i łatwym językiem. Czyta się ją błyskawicznie, ale naprawdę otwiera oczy na problem samobójstw.

Przede wszystkim ta książką pokazała mi jak rozmawiać z osobami w kryzysie psychicznym. Takiej osobie nie można mówić, że ktoś ma gorzej, że przesadza. Bardzo ważne jest aby pokazać takiej osobie, że nie jest sama i może liczyć na naszą pomoc.

Moim zdaniem to jest najważniejsza część książki, pokazanie jak pomóc. Ale książka też obala niektóre mity związane z samobójstwami czy przedstawia jakie osoby są w grupie ryzyka.

W ?Życie mimo wszystko? podobało mi się również zwrócenie uwagi na osoby zmagające się ze stratą osoby, która popełniła samobójstwo. Bo często takie osoby, zamiast dostać wsparcie są wytykane palcami. Często padają słowa: Jak rodzice mogli dopuścić do samobójczej śmierci dziecka? Czy: ?Ta rodzina była patologiczna?. Niestety najbliższa rodzina , czy przyjaciele oprócz rozpaczy, żalu, smutku, muszą zmagać się z obgadywaniem i wytykaniem palcami.

Moim zdaniem tę książkę powinien przeczytać każdy. Może dzięki niej temat samobójstwa nie będzie tematem tabu i przede wszystkim dzięki niej uda się komuś pomóc.

Z całego serca polecam Wam tę książkę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Czar.książek

ilość recenzji:1

25-09-2022 13:25

Każdy z nas słyszał o kimś, kto odebrał sobie życie. Ale czy każdy z nas rozumie, dlaczego?

Książka "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie" pokazuje nam całe procesy, które zachodzą nim ktoś podejmie próbę samobójczą. Jak się okazuje wokół tematyki samobójstw krąży bardzo wiele mitów i nieprawdy.

Jako społeczeństwo, przyjaciele i krewni nie jesteśmy świadomi, ani przygotowani na sytuację, gdy ktoś z naszego otoczenia podejmuję próbę samobójczą.
W książce mamy zawarte szereg rad i wyjaśnień, a my jako społeczeństwo musimy odrobić lekcje, żeby jak najmniej naszych bliskich odeszło nagle w sposób samobójczy. Największy mit to to, że samobójstwo popełniają osoby chore. Często jest tak, że myśli przebierają się w czyny po całym procesie i wielu negatywnych emocji. Pamiętajmy, że nawet beton pęka i nawet najsilniejsze osoby mogą stracić chęć do życia... I jest to złe określenie, ponieważ taka osoba chcę żyć, ale nie potrafi...

Ty, ja i każdy z nas powinien zacząć nie tylko słuchać, ale także słyszeć! Jak się okazuje sporo osób przed popełnieniem samobójstwa daje dużo sygnałów, że już nie daje sobie rady.

Statystyki mówią jasno, lawinowo rośną próby samobójcze. Państwo jest przestarzałe i wszelkie instrumenty państwa są nieudolne.
Często nie próbujemy zrozumieć innych i z góry krytykujemy, a to jedno krytyczne zadnie może sprawić, że naczynie zwane życiem pęknie...

W książce znajdziemy informacje jak sobie radzić w czasie kryzys zdrowia psychicznego, jak reagować na myśli i próby samobójcze innych osób (możemy uratować wiele istnień)!
Ta książka powstała z myślą o kryzysie, który przechodzą dzieci, dorośli i emeryci. Niestety samobójstwo dzisiaj ma twarz kilku letniego dziecka, młodej matki, szefa prosperującej firmy, a także emeryta, który całe życie poświęcił innym.

? ?czy to prawda, że co roku więcej Polaków traci życie w wyniku samobójstwa niż w wypadkach drogowych,
? ?co zawierają listy pożegnalne samobójców,
? ?dlaczego jedną z największych grup ryzyka są weterynarze,
? ?jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy,
oraz
? ?co sprawia, że człowiek przestaje chcieć istnieć?

Pani Halszka jest wyjątkowa! Wkłada bardzo dużo pracy, żeby ratować Polaków w kryzysie psychicznym
Znajdziecie tam darmową pomoc i wsparcie, oraz wiele rad!

Statystycznie w naszym kraju umiera 15 osób dziennie z powodu samobójstwa. Nie szukajmy informacji gdzie popadnie, niektóre rady mogą być szkodliwe, dla tego promujcie stronę ZWJR. To może uratować twojego syna, twoją siostrę, twojego ojca, a nawet Ciebie samego! Często osoby po próbie samobójczej nie sądzili, że znajdą się w takiej sytuacji, dla tego zagrożenie czai się na każdego z nas.
Ta książka pomoże ci uchronić siebie i bliskich przed samobójstwem, jest to jeden krok milowy, ale każdy krok przybliża nas do ratunku. Chyba nie muszę wspominać, że lawinowo zamyka się oddziały psychiatryczne itp. Dla dzieci i młodzieży, chyba nie muszę wspominać, że pełnoletnia osoba po próbie samobójczej zostaje sama z problemem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że już sobie nie poradzi w życiu bez NASZEJ pomocy. Nie bójmy się pytać, reagować i pytać... Obojętność zabija!

????

Czy recenzja była pomocna?

Czar ksiazek

ilość recenzji:303

17-09-2022 15:14

Czy wiecie o tym, że statystycznie co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie?, że najwiecej samobójstw odbywa się na wiosnę? że jedną z największych grup ryzyka są lekarze weterynarii?, że bardzo często wystarczy nasza obecność obok drugiej osoby, bez zbędnych słów typu "będzie dobrze" "inni mają gorzej", wysłuchanie, zaakceptowanie czyjegoś bólu i towarzyszenie w nim, aby pomóc ?

"Życie mimo wszystko" to książka, którą polecam każdemu, bez wyjątku. Jest to rozmowa z panią Halszką Witkowską, specjalistką w dziedzinie suicydologii, która w bardzo przystępny sposób, z wielką empatią i wyczuciem, wyjaśnia ten trudny i zarazem delikatny temat jakim jest samobójstwo. Odpowiada na wiele pytań, które przez lata stanowiły temat tabu. Odkłamia swoją wiedzą i wielkim doświadczeniem fałszywe przekonania. Odsłania czytelnikowi po krótce co zawierają listy pożegnalne samobójców. Jaki wpływ na samobójstwa wśród dzieci (tak dzieci, nawet 8letnie) i młodzieży mają internetowi "celebryci". Czytając ten wywiad z panią Halszką wielokrotnie czułam się zaszokowana tym, jak bardzo nieświadomi jesteśmy jakie cierpienie może nosić w sobie człowiek, który żyje obok nas. Przypomniałam sobie osoby, które znałam a których już nie ma bo tylko takie rozwiązanie widziały w tym tunelu cierpienia w jakim się znalazły.
Po tej lekturze widzę jak bardzo potrzeba o tym mówić głośno ale i mądrze. Ta książka tego uczy. I pozwala choć po części zrozumieć co sprawia, że człowiek przestaje chcieć żyć.

Może czyta to ktoś, kto jest w ciężkiej sytuacji psychicznej albo kogoś takiego zna, lub jest w żałobie po samobójczej śmierci , dlatego zostawiam ważne namiary. Po pierwsze platforma "Życie warte jest rozmowy" ... a tam w STREFIE POMOCY znajdziecie wiecej informacji, telefony pomocowe.
Zajrzyjcie tam koniecznie

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:782

13-09-2022 13:22

Witajcie. Dzisiaj przychodzę do was z bardzo ciężkim i trudnym tematem, jakim jest samobójstwo.
Na początku podam ważne numery telefonów:
112 - numer alarmowy
116 123 - bezpłatny kryzysowy numer zaufania dla dorosłych (można dzwonić codziennie od 14 do 22)
116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży i dzieci
800 12 12 12 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka (można dzwonić od 8:15 do 20)
800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia dla osób w żałobie
Polecam również zajrzeć na stronę www.zwjs.pl
, tam uzyskacie bezpłatną pomoc.
Czy mieliście z samobójstwem do czynienia? Czy wiecie, jak reagować na kogoś, kto nie ma już sił żyć? Czy wiecie, jak pomóc rodzinie, która przeżywa traumę po stracie najbliższego członka rodziny, który odebrał sobie życie? Polecam wam książkę, którą ostatnio przeczytałam "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie". Dzięki niej dowiecie się jak reagować na kogoś, kto jest na ostatniej prostej do odebrania sobie życia. Nigdy nie mówcie takiej osobie, że będzie lepiej lub, że inni mają gorzej. W tej sytuacji, w której aktualnie się znalazł, nie interesują go inni. Mówiąc tak, pokazujecie, że niestety nie interesujecie się nim tylko niestety innymi. Wystarczy, że pozwolicie takiej osobie się wygadać i wypłakać. Po prostu wystarczy, że przy niej będziecie. Oczywiście macie słuchać co mówi, a nie mówić o swoich problemach. Najważniejsze tutaj jest słuchanie takiej osoby. W ten sposób może zmieni zdanie i zechce zacząć wszystko od nowa. Oczywiście nie można pokazać takiej osobie, że jest sama. Jak rozpoznać przyszłego samobójcę? Niestety to jest trudne, bo takie osoby dobrze się maskują. Najważniejsze objawy: unikanie towarzystwa i zamykanie się w sobie. Oczywiście w książce macie to lepiej opisane.
Po udanym samobójstwie rodzina zmarłego/ zmarłej nie ma lekko. Większość społeczeństwa wytyka palcami, wyśmiewa i pyta: Gdzie byli jego/jej rodzice? Dlaczego nic nie zrobili, żeby uratować własne dziecko? Co to za rodzina?. Zazwyczaj mówią to staruszki, które co niedzielę udając idealne katoliczki, biegną do kościoła. Czy tacy ludzie mają w ogóle rozum? Nie myślą, że ta rodzina właśnie przechodzi prawdziwą tragedię? I zamiast pomóc, wesprzeć tylko dokładają zmartwień. Nie rozumiem takich ludzi. Pamiętajcie, że osoba, która straciła bliskiego, w taki sposób sama jest narażona na taki czyn. Moim zdaniem cała rodzina powinna być pod opieką psychologa lub psychiatry. I nie mówcie nigdy, że będzie lepiej. Niestety nie będzie lepiej, bo rana pozostaje do końca życia. Jeżeli osoba, która straciła bliską osobę, chce o tym mówić, to należy ją wysłuchać i pozwolić jej się wypłakać, nawet gdyby mówiła wam o tym już tysięczny raz. To jej przynosi ulgę. Musicie to zrozumieć. A nie tylko mówić, że już to wiecie, nie powtarzaj się, nie płacz, bo przecież już minęło tyle czasu. Po 5, 10, a nawet 20 latach to boli tak samo. Wiem, bo od 10 lat mam ten ból w sercu. Pomimo upływu tylu lat nadal płaczę, gdy nikt nie widzi. Nie życzę nikomu takiej straty.
Jeżeli macie myśli samobójcze to proszę, poszukajcie pomocy. Jeżeli jesteście po stracie, to nie zamykajcie się na innych, tylko mówcie o swoim bólu.
Codziennie ktoś odbiera sobie życie. Robią to osoby w różnym wieku. Od dzieci aż po osoby w podeszłym wieku. To jest przerażające.
W tej książce nie znajdziecie informacji, jak najczęściej ludzie odbierają sobie, życie. Dlaczego? Z prostego powodu, żeby nie było naśladownictwa. W tym temacie nie pomagają również niektóre filmy, które tak jakby celebrują ten czyn. W pewnym serialu, o którym mówi autorka uczennica stała się sławna po swojej samobójczej śmierci. Po śmierci dzięki kasetom, które zostawiła, w czyn wprowadza zemstę na winnych uczniach. Już chyba wiecie, o czym piszę.
Nie bójcie się chodzić do psychologów i psychiatrów. To nic złego prosić o pomoc. Nie zostawajcie z bólem sami.
ŻYCIE WARTE JEST SŁUCHANIA, zapamiętajcie i wprowadźcie to w czyn. Warto słuchać drugiej osoby, a nie zbywać ją tekstem, że mnie to nie obchodzi. Możliwe, że właśnie słuchając, ratujesz życie drugiej osobie.
Warto przeczytać książkę: "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie".

Czy recenzja była pomocna?