Kadzidła zapachowe dawniej i dziś
Kadzidła zapachowe pierwotnie wydobywane były z drzew balsamowatych. Pochodzą z Indii oraz południowo-arabskiego wybrzeża. Z drzewa o nazwie kadzidłowiec zbierano żywicę poprzez nacięcie w korze, z której wypływał sok koloru białego. Gdy zastygał, stawał się kropelkami, które kształtem przypominały łzy. Czas zbierania trwał od jednego do półtora tygodnia, zwykle w maju. Do chwili obecnej kadzidła zapachowe tak wydobywane są uważane za najbardziej naturalne i najlepsze. Dzisiaj jednak nieco urozmaicono ich produkcję. Kadzidła zapachowe są także tworzone z pomocą innych surowców naturalnych, takich jak: kopal, mirra, kamfora, styraks czy ladanum. Wydobywane są również z innych gatunków drzew, do których należy, na przykład, cynamonowiec czy sandałowiec. Ponadto, dodaje się do nich między innymi: wanilię, lawendę, goździki, liście herbat i ziół, a także piżmo. Niegdyś kadzidła zapachowe były wykorzystywane przede wszystkim w celach obrzędowych. Jak sama nazwa wskazuje, słowo to pochodzi od greckiego thus, które oznacza ofiarę. Palenie ich było dozwolone tylko dla kapłanów perfumiarzy. Obecnie kadzidła zapachowe dalej są wykorzystywane w celach sakralnych, chociażby w Kościele katolickim podczas mszy świętej. Stosuje się je również również w obrzędach buddyzmu, konfucjanizmu, judaizmu, a nawet pogaństwa.
Kadzidełka zapachowe – rodzaje
Kadzidełka zapachowe mają wiele rodzajów. Zwykle zależy to od ich kształtu. Patyczki należą do najpopularniejszych z nich. Tworzone są w formie ulepionej masy albo masy przyczepionej do bambusowego rdzenia. Takie kadzidełka zapachowe doskonale nadają się do dużych pomieszczeń, ponieważ ich zapach uwalnia się w stałym tempie przez długi czas. Do zapalenia patyczków potrzebna jest podstawka z niewielką dziurką lub tak zwana kadzielnica z odrobiną piasku lub soli. W przypadku zbyt intensywnie uwalnianego zapachu, w każdej chwili można je zgasić, dotykając rozżarzonej końcówki do wyżej wspomnianego piasku lub soli. Innymi popularnymi kadzidełkami zapachowymi są spirale. Ten rodzaj pali się również długo, dlatego śmiało można je stosować na dworze. Aby spirala mogła się równomiernie palić, warto włożyć ją do kadzielnicy, najlepiej umieszczając w niej uprzednio kamyczek. Na naszej stronie znajdziesz liczne kadzidełka zapachowe, do których należą, na przykład, te o kształcie stożków. Powstają z pachnącej masy. Ich największą zaletą jest możliwość łatwego transportu dzięki odporności na uszkodzenia. Nie są wymagające. Wystarczy dowolna ognioodporna podstawka, by cieszyć się intensywnością ich zapachu.
Po co właściwie palić kadzidła zapachowe?
Kadzidła zapachowe mają zastosowanie nie tylko sakralne. Obecnie coraz więcej domów decyduje się na ich wykorzystanie w celach medycznych czy relaksacyjnych. Nie należy mylić ich z odświeżaczami powietrza. To coś więcej. Kadzidełka zapachowe sprawiają, że stajemy się spokojniejsi wewnętrznie, bardziej zrelaksowani, a także skupieni. Dzięki nim nasz nastrój ulega poprawie, a świadomość się pogłębia. Jeśli więc ćwiczysz jogę albo planujesz rozpoczęcie jakiejkolwiek medytacji, kadzidła zapachowe doskonale urozmaicą Ci to zadanie. Nadają się dla każdego, kto ceni sobie chwile spokoju tylko dla siebie. Stanowią swego rodzaju aromaterapię, która ma na celu poprawę samopoczucia psychicznego. Na naszej stronie znajdziesz kadzidełka zapachowe w różnych kształtach i o różnych zapachach. Wybierz takie, które najlepiej do Ciebie pasują i ciesz się relaksem w Twoim domu. A jeśli szukasz także innych produktów zapachowych do Twoich wnętrz, znajdziesz je na Gandalf.com.pl.