Opis produktu:
Czy trzecie tysiąclecie powinno napawać nas optymizmem czy pesymizmem? Niewielu pisarzy i myślicieli XX wieku tak przejrzyście jak C.S. Lewis uchwyciło sens współczesności, wynikający z niespełnionej obietnicy oświecenia. Peter Kreeft, jeden z najznamienitszych znawców Lewisa, wydobywa istotę jego myśli o schyłku zachodniej cywilizacji i sposobach jej odnowy.
Zdaniem Kreefta Lewis, zwłaszcza jako autor âKońca człowieczeństwaâ, jest prorokiem na nasze czasy. Wychodząc od tej ważnej książki, Kreeft podsumowuje jego historiozofię i z jej punktu widzenia ocenia obecną epokę, bezlitośnie obnażając jej moralny upadek i wskazując, że prawdziwa wojna toczy się na płaszczyźnie duchowej. Następnie przedstawia obronę Prawa Naturalnego (czyli obiektywnych wartości) jako koniecznego warunku przetrwania naszej cywilizacji, zestawia 20 alternatywnych względem niej, obalonych przez Lewisa poglądów, a potem rozwija pełną nadziei konkluzję âKońca człowieczeństwaâ, proponując nową, pełniejszą wizję ludzkości.
Wnikliwe refleksje Kreefta na temat myśli Lewisa pozwalają głębiej zastanowić się nad wszechobecnym pytaniem naszych rozpaczliwych czasów: co dalej? Niniejsza książka, tak jak âKoniec człowieczeństwaâ Lewisa, adresowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli i zdrowego rozsądku, którzy w tej mrocznej epoce szukają światła i nadziei.
Peter Kreeft sugestywnie unaocznia stan cywilizacji zachodniej, która znajduje się nad przepaścią. Jeżeli są podstawy, żeby zachować nadzieję, a także poczucie humoru (jak C.S. Lewis), to dlatego, że najlepsze szczęśliwe zakończenia są niespodziewane.
â dr hab. Tomasz Garbol, Ośrodek Badań nad Literaturą Religijną (KUL)
Ta książka to prawdziwa uczta. Jeden z największych chrześcijańskich apologetów, pisarzy i myślicieli ubiegłego stulecia w omówieniu jednego z najlepszych jego współczesnych następców. Peter Kreeft, profesor filozofii z Boston College, wtajemnicza nas w myśl i spuściznę wielkiego oksfordczyka. [âŚ] Pisma konserwatywne pilnie odnotowują niszczące skutki świeckiego humanizmu, ujawniając i krytykując jego braki. Sześć treściwych esejów składających się na tę książkę wskazuje drogę wyjścia z duchowego, kulturowego i intelektualnego bagna, w którym się znaleźliśmy. Warto, by prorocka wizja i wnikliwa ocena Lewisa dotarła do nowego pokolenia czytelników. Ta książka jest na to doskonałym sposobem.
â Bill Muehlenberg, autor bloga CultureWatch
Peter Kreeft
Profesor filozofii w Boston College i The Kingâs College. Jest autorem wielu książek, a także popularnym pisarzem zajmującym się filozofią, teologią chrześcijańską, a zwłaszcza apologetyką rzymskokatolicką. Jest jednym z najbardziej szanowanych i płodnych autorów chrześcijańskich naszych czasów. Jego liczne bestsellerowe książki obejmują szeroki wachlarz tematów z zakresu duchowości, teologii i filozofii. Należą do nich między innymi: Podstawy apologetyki chrześcijańskiej, Krytyka relatywizmu moralnego, Wisdom from the Psalms, Practical Theology, Doors in the Walls of the World, How to Be Holy, Because God Is Real, You Can Understand the Bible, Angels and Demons, Heaven: The Hearts Deepest Longing i Summa of the Summa.
Seria C.S. Lewis. Rozum i Wiara
Wierzę w chrześcijaństwo tak samo jak we wschodzące słońce â nie tylko dlatego, że je widzę, ale także dlatego, iż dzięki niemu widzę wszystko inne (C.S. Lewis)
Seria wydawnicza âC.S. Lewis. Rozum i Wiaraâ to zbiór publikacji dotyczących twórczości i życia Cliveâa Staplesa Lewisa, uznawanego za największego współczesnego chrześcijańskiego apologetę. Prezentuje intelektualne walory teizmu oraz argumentację na rzecz tezy o racjonalności przekonań teistycznych, a w szczególności chrześcijaństwa. Choć Lewis zmarł w roku 1963, jego twórczość jest wciąż aktualna. Do jego argumentów i analiz dotyczących moralności oraz społeczeństwa wciąż odwołują się zawodowi filozofowie i teologowie, a także liczni przedstawiciele obu stron filozoficzno-teologicznego sporu ateizmu z teizmem.
Na język polski zostało już przełożone wiele prac C.S. Lewisa, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wciąż jednak brakuje opracowań biograficznych i krytycznych oraz pogłębionych analiz jego poglądów. Seria âC.S. Lewis. Rozum i Wiaraâ ma wypełnić tę lukę. Publikowane w niej teksty odznaczają się naukową wnikliwością, a jednocześnie są przystępne dla szerokiego grona czytelników, tak jak twórczość samego C.S. Lewisa, który przekonywał, że dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu.
Seria książek âC.S. Lewis. Rozum i Wiaraâ została objęta patronatem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwszym tytułem w serii jest âC.S. Lewis kontra nowi ateiściâ Petera S. Williamsa.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024