Kai podczas imprezy jest świadkiem wyzwania, jakie zostaje rzucone popularnemu chłopakowi, Brysonowi. Nastolatek jest przeciwnikiem licealnych związków, więc koledzy namawiają go, by przez kilka tygodni umawiał się z każdym, kto go o to poprosi. Być może to zmieni jego podejście. Gdy Bryson i Kai zostają połączeni w parę na zajęciach teatralnych, Kai prosi Kellera, by przez następne pięć dni to on był jego randką ? w ten sposób łatwiej będzie im się przygotować do zadania. Bryson nie wie jednak, że Kai jest gejem, a każde spotkanie zaczyna znaczyć dla niego coś więcej.
Date Me, Bryson Keller Kevina van Whye?a to powieść młodzieżowa w wątkiem LGBTQ+. Głównym bohaterem i narratorem jednocześnie jest Kai. To nastolatek, który ukrywa przed wszystkimi, że jest gejem. Boi się reakcji rodziców, uznaje również, że koniec liceum to nie jest dobry czas na wychodzenie z szafy.
Kai jako bohater jest bardzo sympatyczny. To nieco nieśmiały chłopak, który marzy o studiach artystycznych. Dopiero gdy kogoś bliżej poznaje, otwiera się i pokazuje swoje inne oblicze ? dowcipne, ciepłe i przyjacielsko nastawione. Ma niewielkie grono znajomych, skrycie podkochuje się w koledze z innej klasy. Jest ostrożny i nie ujawnia nikomu, że jest gejem.
Fabuła to spokojna opowieść o rozwijającym się uczuciu. Kai i Bryson pochodzą z dwóch różnych światów, ale dzięki zadaniu z teatru mają czas spędzić razem kilka dni. Wtedy poznają się lepiej. Kai nie traktuje tych spotkań w sensie romantycznym, ale zachowanie Brysona zaczyna nieco mieszać mu w głowie. Chłopak okazuje się uważnym słuchaczem, któremu można zaufać. To przed nim otwiera się główny bohater i to zbliża ich do siebie.
W książce znajdziemy kilka ciekawych wątków. Poza motywem romantycznym, który jest opisany w ciepły, uroczy sposób, jest tu też rozwinięty temat przyjaźni. Kai ma dwójkę najlepszych przyjaciół, ale od kiedy zaczęli się ze sobą umawiać, trochę od nich odstaje. Nie wyoutował się przed nimi, wspiera ich związek i nie zapomina o nich, gdy spędza czas z Brysonem. To dobry przyjaciel. Równie ważnym wątkiem jest kwestia orientacji seksualnej. Młodzi ludzie poszukują swojej tożsamości, ale przede wszystkim muszą sami ustalić, kiedy i komu o niej powiedzieć. Autor pokazał natomiast kwestię wyoutowania kogoś bez jego zgody, naruszenia prywatności tej osoby. To mocne i zawsze mnie oburza tego typu zachowanie. Na szczęście Kai mógł liczyć na wparcie.
Podoba mi się też kwestia tego, jak rodzina chłopaka zareagowała na jego wyjście z szafy. Nie zawsze jest to przyjęte z otwartością. Mimo że rodzina nie wrzuciła go z domu, nie była też pozytywnie zaskoczona. Był to dla nich szok, z którym musieli sobie jakoś poradzić. Dużym wsparciem okazała się siostra bohatera, która była interesującą postacią.
Date Me, Bryson Keller to powieść ciepła i urocza. Wątek uczuciowy jest tu wykreowany w sposób bardzo dobry ? wypada naturalnie, nie ma wielkich uniesień i zalewu uczuć, wszystko rozwija się we własnym tempie. To mi się bardzo podobało. Na dodatek relacja między bohaterami jest przykładem młodzieńczego uczucia ? niewinnego, delikatnego, powoli się rozwijającego i pozwalającego odkrywać w sobie nowe rzeczy. To przyjemna lektura dla młodzieży, polecam!
Opinia bierze udział w konkursie