Opis produktu:
Przedmiotem niniejszej monografii jest dowód z opinii biegłego w sprawach cywilnych, status i rola procesowa biegłego sądowego, ze szczególnym uwzględnieniem biegłego lekarza.
Dowód z opinii biegłego występuje w Kodeksie postępowania cywilnego jako jeden spośród kilku innych środków dowodowych, powszechnie znanych i utrwalonych od lat. Opinia biegłego to nic innego jak obiektywna ocena osoby niezależnej, która nie ma żadnego interesu prawnego w toczącej się sprawie. Cechą wyróżniającą dowód z opinii biegłego na tle innych środków dowodowych są wiadomości specjalne, mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Godny uwagi jest fakt, iż dowód ten jest jednym z elementów materiału dowodowego, który został zgromadzony w sprawie. Jego rola jest coraz ważniejsza, z uwagi na postępującą specjalizację każdej sfery życia. Dzięki posiadanym kwalifikacjom biegły lekarz ustala stan zdrowia sprzed wypadku, przebieg leczenia, stan poszkodowanego oraz rokowania na przyszłość.
Dowód z opinii biegłego ze względu na swój pomocniczy charakter odgrywa współcześnie istotną rolę, ponieważ przedstawia on sądowi obiektywną opinię w danej sprawie, co bez wątpienia ma wpływ na szybkość toczącego się postępowania oraz wynik postępowania. Autorka zwraca uwagę na rozproszenie przepisów prawnych dotyczących biegłego sądowego, podkreślając konieczność potrzeby doregulowania tej instytucji w sposób spójny i syntetyczny.
Niniejsza monografia została podzielona na pięć rozdziałów, które dotyczą:
Wieloznaczności pojęcia dowód oraz jego relacji do pojęcia środki dowodowe
Typów środków dowodowych w sprawach cywilnych
Statusu prawnego i kwalifikacji biegłego w sprawach cywilnych
Obowiązków i uprawnień biegłego sądowego
Struktury opinii biegłego - zakres jego opinii, dopuszczalne formy
Niniejsza publikacja skierowana jest zarówno do praktyków zawodów prawniczych - adwokatów, radców prawnych, sędziów, ale może być przydatna jako literatura uzupełniająca dla biegłych sądowych. Ze względu na to, że rozważania o charakterze ogólnym dotyczące charakterystycznych cech dowodu z opinii biegłego, a także związanych z nim zagadnień proceduralnych zostały uszczegółowione o kwestie związane z biegłym lekarzem, niniejsza monografia szczególnie kierowana jest to biegłych lekarzy.
Szczegółowej analizie został poddany status biegłego w sprawach cywilnych. Autorka wnikliwie rozważa wiele szczegółowych kwestii dotyczących wykonywania zawodu lekarza i jego kwalifikacji ze względu na możliwość powołania w charakterze biegłego. Uwzględnia regulacje europejskie. Wyraża własne zdanie, oceniając obowiązujący stan prawny i proponuje zmiany w tym zakresie. Praca została napisana niezwykle starannie językowo i stylistycznie. Wywody prowadzone są przejrzyście i systematycznie. Autorka rzetelnie przedstawia dorobek doktryny i judykatury, wykorzystując literaturę krajową (także międzywojenną) oraz zagraniczną. Z dużą kulturą polemizuje z odmiennymi poglądami.
Recenzja prof. Elwiry Marszałkowskiej-Krześ
Chciałbym podkreślić śmiałość Autorki - dowody i ich przeprowadzanie to jeden z podstawowych, a zarazem budzący najwięcej dyskusji temat w procesie cywilnym. Ten zatem fakt, że Autorka obrała jako temat dowód uznaje nie tylko jej odwagę, ale też poważne nastawienie, by wyczerpująco zanalizować obraną dziedzinę procesu cywilnego. Po zapoznaniu się z opracowaniem mogę śmiało stwierdzić, że Autorka doskonale poradziła sobie z postawionymi zadaniami.
Recenzja prof. Vytautasa Nekroąiusa
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024