SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ebook Dzieci Sybiru mobi,epub

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
  • mobi
  • epub

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Replika
Data wydania 2024
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy

Opis produktu:

Wywiezione na „nieludzką ziemię”, rzucone w surowe, barbarzyńskie warunki, z dala od ojczyzny, rodziny, bliskich. Zmuszone do walki o przetrwanie i zbyt wczesnej dorosłości, do życia z piętnem przeszłości.
Zbiór jedenastu opowieści o polskich dzieciach, które, wywiezione na Wschód, osierocone, musiały same poukładać sobie życie. Choć z ich historii wyłania się pewien schemat, kiedy spojrzeć w głąb: na wiek, okoliczności, miejsce zesłania czy napotykanych ludzi, potrafią się one szalenie różnić od siebie.
Punktem wyjścia są zawsze sowieckie deportacje, głównie z 1940 roku. Rodziny lub ich części trafiają albo na daleką Północ, albo do Kazachstanu, gdzie, żyjąc w skrajnych warunkach, skazane są na wegetację bądź śmierć. Dzieciom udaje się niekiedy przetrwać właśnie dlatego, że są dziećmi.
Czasem starsze, innym razem zupełnie maleńkie, zachowały w pamięci obrazy wyrywkowe. I w takiej też formie je przytaczają. W większości nie kończą jednak swych wspomnień na wyzwoleniu z „ziemi sowieckiej”, lecz toczą dalszą opowieść o swoich losach. Niekiedy ponurą, kiedy indziej zaskakującą, znajdującą szczęśliwe zakończenie.
Agnieszka Lewandowska-Kąkol – przez piętnaście lat pracowała w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia. Potem wybrała drogę „wolnego strzelca” i pisała teksty do wielu pism zajmujących się kulturą. Dzięki zbiegowi okoliczności zaczęła tworzyć książki i napisała ich już kilkanaście. Od drugiej podejmuje rozmaite wątki dotyczące XX-wiecznej historii Polski. Część z nich traktuje dokumentalnie, jednak inne ujmuje w lżejszą, fabularną formę. Czas wolny od pisania najchętniej spędza w otoczeniu przyrody z rodziną, przyjaciółmi i psami, które zajmują ważne miejsce w jej życiu.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Wydawnictwo: Replika
Rok publikacji: 2024
Liczba stron: 328
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

produkt cyfrowy
produkt cyfrowy
produkt cyfrowy
produkt cyfrowy
produkt cyfrowy

RECENZJE - eBook, multiformat: mobi, epub - Dzieci Sybiru - mobi, epub

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:
Nagrodzona Recenzja

emo*********

ilość recenzji:15

16-08-2024 17:31

Książka Dzieci Sybiru składa się z jedenastu opowiadań, które przedstawiają historię jedenastu rodzin wywiezionych z Kresów Wschodnich w głąb Rosji. Zsyłki miały miejsce po wybuchu II wojny i zajęciu tych terenów przez wojska radzieckie czyli w roku 1940 lub w pojedynczych w roku 1949 i 1950, kiedy te tereny po zakończeniu wojny przypadły Rosji. Autorką jest dziennikarka i reporterka Agnieszka Lewandowska-Kąkol.
Reportaż powstał ona na podstawie bezpośrednich rozmów z żyjącymi członkami zesłanych rodzin, wywiadów dostępnych w Archiwum Muzeum II wojny światowej oraz książek opisujących wspomnienia z tego okresu.
W opisywanym okresie mężowie rodzin najczęściej przebywali poza domem zsyłane były głównie kobiety z dziećmi. Nie mieli czasu, żeby przygotować się do podróży w nieznane, więc zabierane rzeczy nie rzadko były przypadkowe. Cel zsyłki poznawali kiedy docierali na miejsce wielotygodniowej podróży w nieludzkich warunkach. Najczęściej był to Kazachstan, ale też Syberia, Republika Komi, Ałamzaj w okręgu irkuckim czy Wołogda.
Agnieszka Lewandowska-Kąkol stara się przedstawiać podróż i pobyt w miejscu zsyłki w sposób reporterski, dokładnie i ze szczegółami. W opisach dominuje głód, zimno, robactwo i ciężka praca ponad siły dorosłych i starszych dzieci, która prowadzi do chorób i śmierci. Szczególnie matek i starszego rodzeństwa. Opisy te pozbawiane komentarzy autorki wywołują w czytającym mnóstwo emocji.
Kiedy ogłoszono w 1942 roku amnestię i zaczęto tworzyć armię Andersa wszystkie opisywane rodziny ruszyły do miejsca ich tworzenia. A potem podróże trwały dalej i dalej. Po zakończeniu wojny niektóre rodziny pozostały tam, gdzie zawędrowały, inni wrócili do powstałej Polski.
Książka stanowi wspaniały materiał do poznania historii Polaki, której nie znajdziemy w podręcznikach. Historii, którą poznajmy poprzez losy konkretnych osób i w ten sposób głębiej zapada w naszą pamięć. Poznajemy trasy podróży, miejsca zsyłki, a także zapoznajemy się z opisami warunków życia, informacjami o miejscowej ludności i jej stosunku do przybyszy. Opisy przeżyć bohaterów skłaniają do refleksji nad granicami ludzkiej wytrzymałości i siły.
Została ona napisana jest językiem prostym i zrozumiałym. Opisy wzbogacają zdjęcia z rodzinnych albumów oraz fotografie opisywanych miejscowości przydając opisywanym historia autentyzmu.
Niektóre z tych historii znajdziemy w osobnych książkach: John Roy-Wojciechowski (?Polski Nowozelandczyk. Nadzwyczajna historia życia dziecka z Polesia?), Stanisław Popka (?Naznaczony Syberią?) i Alicja Kuchcińska-Sussens (?Dziki świat?).
Polecam szczególnie miłośnikom historii, ale nie tylko.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?