SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ebook Filologia lokalna - lokalność filologa mobi,epub,pdf

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
  • mobi
  • epub
  • pdf

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania 2022
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy

Opis produktu:

Książka jest pierwszą monografią dotyczącą twórczości Stefana Szymutki (1958-2009) - filologa i eseisty, historyka literatury, wieloletniego pracownika Uniwersytetu Śląskiego, współtwórcy Towarzystwa Literackiego im. Teodora Parnickiego, autora książek: `Zrozumieć Parnickiego` (1992), `Rzeczywistość jako zwątpienie w literaturze i literaturoznawstwie` (1998), `Nagrobek ciotki Cili` (2001), `Przeciw marzeniu? Jedenaście przykładów, ośmioro pisarzy` (2006), `Po co literatura jeszcze jest? Pisma rozproszone` (2013, pośmiertnie, oprac. G. Olszański i M. Jochemczyk), nominowanego w 2001 roku do Nagrody Literackiej Nike. Jej celem jest wydobycie i interpretacja autorskiej sygnatury wpisanej w prace śląskiego badacza i pisarza.

Nadrzędną ramę problemową publikacji tworzy refleksja nad mechanizmami kształtowania historii literaturoznawstwa, dzięki czemu praca wpisuje się w debaty toczone we współczesnej humanistyce - m.in. te dotyczące zwrotu filologicznego, zwrotu archiwalnego, zwrotu biograficznego - i oferuje oryginalne rozwiązania metodologiczne. Zaprezentowane w książce interpretacje, w dużej mierze oparte na unikalnym materiale archiwalnym, pozwoliły nie tylko poszerzyć wiedzę na temat pisarstwa Szymutki, lecz także wyznaczyły perspektywy dla dalszych badań nad podmiotowym charakterem wypowiedzi literaturoznawczych czy szerzej: dla badań filologicznych.

Monografię Łukasza Żurka oceniam bardzo wysoko. Podjęty w niej temat lokalności filologa ukazany został w sposób kompletny. [...] Pośród nielicznych opracowań na temat filologii lokalnej i lokalności filologa książka Żurka zdecydowanie się wyróżnia i otwiera nowe oraz bardzo interesujące pole badań. Zajmuje przeto ważne miejsce wśród współczesnych prac literaturoznawczych i rozwija w znakomity sposób studia z zakresu powrotu do filologii w oparciu o polskie tradycje dyscypliny. Uczony imponuje kompetencjami z zakresu historii wiedzy, metodologii badań literaturoznawczych, dziejów polskiego literaturoznawstwa, historii książki, teorii literatury. Równie znakomite okazują się jego umiejętności interpretacyjno-analityczne, w szczególności zdolność krytycznej lektury, co przejawia się także w jego samodzielnych sądach na temat opracowań kanonicznych.
prof. Tomasza Mizerkiewicza

Opisana przez Łukasza Żurka, wypełniona skrupulatnie szczegółami mikrohistoria, wcielona w opowieść o marginalizowanej dotąd postaci polskiego literaturoznawstwa, to [...] opracowanie o wyjątkowych walorach poznawczych, obrazujące oryginalność dorobku rodzimych badaczy, jak również implikujące szereg pytań o kondycję współczesnej humanistyki i rolę w niej filozoficznej egzegezy, rozumianej najogólniej jako ścisła, nierzadko nudna i mordercza współpraca z tekstem [...] Historia badań literackich prowadzonych w Europie Środkowej i Wschodniej zyskuje dzięki książce Żurka solidne, materiałowe oparcie, filologia natomiast - dowód swojej niekwestionowanej produktywności [...].
prof. Marii Tarnogórskiej


Dr Łukasz Żurek (ur. 1991) (ORCID 0000-0003-0000-9278) - filolog, krytyk literacki, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo związany z Zakładem Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pracownią Dokumentacji Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Redaktor afiliowany Praktyki Teoretycznej. Interesuje się kulturowo-biograficznym wymiarem literaturoznawstwa, socjologią literatury oraz współczesną polską poezją. Publikował m.in. w Pamiętniku Literackim, Zagadnieniach Rodzajów Literackich, Forum Poetyki i Przeglądzie Filozoficzno-Literackim.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Kategoria: nauki humanistyczne,  literaturoznawstwo
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Wydawnictwo - adres:
trosa@wz.uw.edu.pl , http://www.wz.uw.edu.pl , 02-678 , ul. Szturmowa 1/3 , Warszawa , PL
Rok publikacji: 2022
Liczba stron: 290
Język: polski
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - eBook, multiformat: mobi, epub, pdf - Filologia lokalna - lokalność filologa - mobi, epub, pdf

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: