Anna Szczęsna przewortnym tytułem Gang różowych kapeluszy zaprasza nas do poczytania o życiu Marii, Barbary, Olgi i Serafiny, czterech starszych pan w wieku emerytalnym. Mimo, że mają różne osobowości, temperamenty, charaktery, upodobania i doświadczenia życiowe tworzą fantastyczny kwartet. I czasem grając razem, a czasem osobno opowiadają nam o sobie i swoim życiu.
Autorka w swojej powieści opisuje typowe problemy z jakimi mierzą się osoby w tym wieku: nagła śmierć bliskiej osoby, poczucie osamotnienia, choroby, martwienie się o młodszych członków rodziny. W różnych sytuacjach życiowych bohaterki historii są dla siebie ogromnym wsparciem i służą sobie pomocą. Ale nie tylko kłopoty je łączą. Mimo wieku, a może wbrew metryce, mają marzenia, których nie wahają się spełniać dopingując się wzajemnie.
Mam wrażenie, że osoby 60+ rzadziej są bohaterami książek czy filmów. Dlatego cieszę się, że na rynku wydawniczym pojawiała się taka pozycja. Opowieść pokazująca, że, że mimo metryki a może i wbrew niej takie osoby nadal mają ?apetyt na życie?, potrzebę miłości i bliskości. No wciąż mają marzenia, którymi nie koniecznie jest wyjazd do sanatorium.
Pogodny nastrój powieści, żywe i barwne postacie sprawiają, że szybko wchodzimy w ich świat i razem z bohaterkami przeżywamy kolejne dni. Krótkie rozdziały powodują, że powieść czyta się szybko i płynnie. Styl lekki, proste słownictwo i codzienne, bliskie naszemu życiu, sytuacje opisywane przez autorkę, także zachęcają do czytania. Widoczny jest duży realizm w odtworzeniu zachowań ludzi i sposobów reakcji, zarówno jeśli chodzi o starsze panie jak i młodsze pokolenie. Nie ma tu wielkich dramatów, spektakularnych zwrotów akcji, jest codzienne życie z jego problemami i troskami. Są też zabawne sytuacje, jak choćby reakcja Basi przed kościołem na komentarze dotyczące gości weselnych jej syna. Niesamowity przejaw otwartości i tolerancji na wszelkie ?inności? z jej strony.
Wydaje mi się, że tak powieść bliższa będzie osobom 50+ niż młodemu pokoleniu. Ale wartość przyjaźni jest ponadczasowa i należy doceniać ją w każdym wieku, dbać o nią i pielęgnować by trwała latami.
Polecam Gang różowych kapeluszy, w którym ja znalazłam dużo z życia mojego i mojej grupy przyjaciółek, choć jeszcze ciut nam do wieku bohaterek brakuje. I też kochamy kapelusze.
Opinia bierze udział w konkursie