Książka "Ikony LGBT+" to zbiór krótkich informacji o osobach niehetero i niecisnormatywnych głownie ze świata popkultury. Notki biograficzne są raczej zwięzłe, opierające się na informacjach o tym, kim jest dana osoba, czym się zajmuje, jej perypetiach związkowych i okolicznościach coming outu, i czasem informacje o aktywizmie na rzecz osób LGBTQ+. Poza informacjami na temat biografii do każdej osoby przypisane jest jej zdjęcie, i poza kilkoma wyjątkami, cytat z wypowiedzi tej osoby.
Osoby o których znajdziemy informacje w książce to: Elton John, Freddie Mercury, George Michael, Ricky Martin, Ian McKellen, Adam Lambert, Tove Jansson, Luke Evans, Kristen Stewart, Ellen DeGeneres, Miley Cyrus, Angelina Jolie, Sam Smith, Lady Gaga, Olly Alexander, Troye Sivan, Conchita Wurst, Miriam Margolyes, Fiona Shaw, LP, Rita Ora, Oscar Wild, Leonardo da Vinci, Frida Kahlo, Sheilene Woodley, Brendon Urie, Sophie Turner, Billie Joe Armstrong, Fergie, Christina Aguilera, Gajusz Juliusz Cezar, William Shakespeare, Whitney Houston, Abraham Lincoln, Cara Delevigne, Marek Barbasiewicz, Robert Biedroń, Jacek Poniedziałek, Michał Piróg, Tomasz Jacyków, Radosław Pestka, Anna Grodzka, Tomasz Mycan, Łukasz Jakóbiak, Maciej Nowak, Mikołaj Milcke, Michał Witkowski, Michał Kwiatkowski, Krzysztof Śmiszek, Anna Maria Żukowska, Hanna Gil-Piątek, Jakub i Dawid, Paweł Tomaszewski, Quczaj, Rafał Grabias i Gabriel Seweryn, Rafalala, Piotr GRABARI Grabarczyk, Mariusz Kozak i Jacek Szawioła, Piotr Trojan, Maria Konopnicka.
Autor na samym wstępie pisze, że dzięki tej mini encyklopedii chce uświadamiać homofobów o tym, ile straciła by kultura gdyby osób niecis i nieheteronormatywnych nie było. Mam lekkie wrażenie, że publikacja lekko minie się z celem, bo zamiast edukować nią osoby ogarnięte fobią, będzie ciekawym wstępem dla młodych osób LGBTQ+ o tym, jak wiele tęczowych osób jest i było wokół nas.
Plusy? Potrzebna publikacja, która choć odrobinę naświetla nam to, jak dużo znanych osób jest niecis i niehetero. Osób tych jest i będzie dużo więcej, spodziewam się więc kolejnych części książki o tym prawie niewyczerpalnym temacie. Zdjęcia - łatwiej zapamiętuje się historię w połączeniu z ilustracjami, no i nawet dla mnie samej, połowy nazwisk opisanych postaci nie znałam, skojarzyłam kto jest kim właśnie dzięki fotografiom. Cytaty, motywujące, dodające wiary w siebie. Spora ilość opisanych osób, dzięki czemu książka zakrawa na mini encyklopedię. Różnorodność postaci, dzięki czemu każdy i każda z nas będzie znać z nich minimum kilka, czy to z historii, czy świata filmu, muzyki, polityki czy Internetu.
Minusy? Są. Autor mam wrażenie, z nikim swojej książki nie konsultował merytorycznie. Już we wstępie mylnie rozwinięty jest skrót LGBT, gdzie T wg autora to transwestyci, a nie, jak poprawnie: osoby transpłciowe. Razi mnie w solidarnościowej lekturze używanie tak archaicznych słów jak biseksualista, homoseksualista czy transseksualista. Używanie dead name osoby transpłciowej również jest delikatnie mówiąc bardzo nie na miejscu, bez znaczenia czy jest to osoba znana czy nie, podobnie jak nazywanie aferzystką osoby, która zdecydowanie reaguje na skierowaną w jej kierunku transfobię. Z mniejszych (moim zdaniem) minusów, przede wszystkim niektóre notki biograficzne są zbyt ubogie i za mało w nich informacji.
Zupełnie nie jestem w stanie ocenić książki pod kątem jakości podanych informacji, wierzę więc Panu autorowi na słowo, że zrobił dobry research.
Czy polecam? Powiedzmy, że tak. Sporo w książce przydatnych informacji zebranych w jednym miejscu o osobach bez których nasz świat nie byłby taki sam. Wciąż jednak razi mnie brak konsultacji z osobami LGBTQ+ w kontekście używanego języka, mam nadzieję, że kolejne wydanie lub druga część książki, która mam nadzieję powstanie, będą pod tym kątem o wiele lepiej dopracowane i dopasowane do obecnych czasów.
Opinia bierze udział w konkursie