Opis produktu:
Medytacja z powrotem do źródeł
Z jednej strony cieszy duża popularność różnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi nawet kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko środowiska chrześcijańskie, ale także buddyjskie oraz naukowe, ponieważ coraz częściej medytację traktuje się jako aktywność prowadzącą głównie do poprawy samopoczucia. W związku z tym przedstawiciele tych środowisk stawiają postulaty wzywające do powrotu do źródeł, czyli do przywrócenia właściwego miejsca wiedzy, krytycznemu myśleniu oraz konsekwencjom etycznym. Spójność tych postulatów dowodzi, że następuje pewien dziejowy zwrot dotyczący rozumienia, a zwłaszcza praktykowania medytacji. Prezentowana monografia stanowi próbę zmierzenia się z tym przełomowym momentem i prowadzi przez poszczególne etapy definiowania krytycznych obszarów zderzenia teorii z praktyką.
Współczesny świat, pełen informacji - często ze sobą sprzecznych - wymaga jasnych komunikatów. Redundancja czy dysonans wywołany percepcją sprzeczności nie sprzyjają bowiem porządkowaniu myśli. Publikacja już na wstępie przekonuje czytelnika o jasności i prostocie przekazu. Autor podkreśla, że de facto uważność stanowi wzorcowy model medytacji. Wytycza również dalszą perspektywę badań teoretycznych, empirycznych, w tym również tych u źródeł, poszukiwanych zarówno w buddyzmie, jak i w chrześcijaństwie. Dlatego szczególnie cenną cechą podejścia doktora Radonia jest próba obiektywnego, ponaddenominacyjnego rozważania nad optymalnym rozwiązaniem w postaci efektywnej medytacji.
(z recenzji dr hab. Katarzyny Skrzypińskiej, prof. UG)
Autor w sposób jasny i syntetyczny przedstawia w książce stan refleksji nad zagadnieniem medytacji, wykorzystując do tego celu najnowsze i reprezentatywne publikacje literatury przedmiotu, co pokazuje wyśmienite obycie Autora w skomplikowanych nieraz kwestiach medytacji. Oceniana książka jest dużym osiągnięciem badawczym i w ostatecznej recenzji merytorycznej, jak i formalnej zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Bezsprzecznie, książka jest wartościową i znaczącą publikacją na rynku wydawniczym, zalicza się do prac oryginalnych i cennych poznawczo.
(z recenzji dr. hab. Dariusza Kroka, prof. UO)
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024