Kuba ?Kubeł? Bełski przenosi się z prywatnego liceum do państwowego. To wzorowy uczeń, okrzyknięty mianem kujona i lizusa, jest mało lubiany przez rówieśników. Jako ten ?nowy? przez przypadek staje się jednym z najbliższych kumpli Adama ?Trotyla? ? kapitana drużyny koszykarskiej, przez wszystkich lubianego i dostrzeganego ? i tym samym Kuba również zyskał na popularności. W swojej historii opowiedział nam o wielu wspomnieniach intymnych, wstydliwych, które go niejednokrotnie skompromitowały. Jednak postanowił, że pozwoli nam poznać jego wspomnienia, te dobre i te złe, pisane bez fałszu i bez ściemy.
Adam Lang opisał tylko jeden rok z życia ?Kubła?, można powiedzieć ten najintensywniejszy ? klasa maturalna, pierwsza dziewczyna na poważnie; pierwsza miłość; rozstania; sprzeczki o wszystko i o nic; nowe przyjaźnie; dokonanie wyborów na przyszłość. Przy tym od podszewki przedstawił szkolne środowisko, pokazał co tak naprawdę siedzi w głowach nastolatków, jakimi priorytetami się kieruje szkolne towarzystwo i ukazał realia ich życia. Jakuba pokazuje, że nikt nie jest doskonały, ludzie często się mylą, i równie często uczą na własnych i cudzych błędach.
Autor posiada lekki, a zarazem ciekawy styl, tworzy nieprzeciętne i pełne życia postaci. Zajmująca treść, która płynie gładko, napisana jest żargonem młodzieżowym, a przy tym ubarwiona często sarkastycznym humorem. W swej książce poruszył tematy ważne dla nastolatków, które czasami wyolbrzymiają, bo wydają im się najważniejsze na całym świecie: posiadanie chłopaka/dziewczyny lub jego brak, w jaki sposób zerwać znajomość; jak zaaklimatyzować się w nowej szkole, gdzie wszyscy się znają, a ty jesteś ten ?nowy?; problemy rodzinne i uczuciowe; opinia innych uczniów; popularność; i wiele innych istotnych problemów, z którymi boryka się współczesna młodzież.
Nagroda pocieszenia to pouczająca, mądra, nietuzinkowa i szczera powieść o trudach dojrzewania i skomplikowanych relacjach damsko-męskich przedstawionych bez ogródek i przekoloryzowania z punktu widzenia młodego mężczyzny. Autor w stu procentach oddał klimat panujący wśród współczesnej młodzieży i doskonale opisał to, co siedzi im w głowach. Podsumowujące: jestem mile zaskoczona i zarazem zadowolona z lektury. Polecam wszystkim nastolatkom oraz osobom starszym, którzy są zwyczajnie ciekawi, z jakimi problemami borykają się obecnie młodzi ludzie.
Opinia bierze udział w konkursie