Opis produktu:
Przedstawiona publikacja stanowi opracowanie problematyki dotyczącej ochrony interesów zbiorowych w postępowaniu cywilnym. W książce wyodrębniono dwa typy interesów zbiorowych. Pierwszy z wymienionych jest niepodzielnym interesem, co oznacza, że interes ten rozpatrywany jako całość , należy do zbiorowości. Natomiast drugi typ stanowi sumę ogólną indywidualnych interesów należących do pojedynczych jednostek, które zgadzają się na zbiorowe działanie z powodu istnienia wspólnej kwestii faktycznej lub prawnej.
W dalszej części publikacji zidentyfikowano problemy związane z ochroną interesów zbiorowych w postępowaniu cywilnym opartym na tradycyjnej formule.
Prezentowany utwór w szerokim zakresie obejmuje charakterystykę nowoczesnych mechanizmów procesowych ochrony interesów w postępowaniu cywilnym na tle prawnoporównawczym. Wzbogacenie książki o wątki z prawa obcego stanowi widoczny walor książki, a ponadto zdecydowano się skupić przede wszystkim na rozwiązaniach federalnego prawa procesowego cywilnego Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz angielskiego, holenderskiego, szwedzkiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego systemu procesowego w zakresie objętym tematyka pracy. Rozwiązania przyjęte w pierwszym z wymienionych państw stanowią punkt odniesienia w dyskusjach europejskich przedstawicieli nauki prawa odnoście do problematyki objętej tematem książki. Po części wyodrębniającej mechanizmy ochrony interesów zbiorowych dokonano ich ogólnej charakterystyki. W kolejnych rozdziałach publikacji omówiono legitymację procesową czynną, moc wiążącą prawomocnego wyroku i res iudicata, a także rolę sądu w postępowaniu mającym na celu ochronę interesów zbiorowych.
Kwestie dotyczące ochrony interesów zbiorowych w postępowaniu cywilnym należą do bardzo istotnych zagadnień nie tylko dla nauki postępowania cywilnego, ale i praktyki. Rozważania zawarte w książce ukazują całą skalę skomplikowania jurydycznego analizowanych w pracy kwestii.
Publikacja może okazać się pomocna dla praktyków - sędziów, adwokatów i radców prawnych, zwłaszcza biorąc pod uwagę przymus korzystania z zastępstwa przez pełnomocnika, wszystkich potencjalnie zainteresowanych udziałem w postępowaniu służącym ochronie interesów zbiorowych oraz studentów. Książka może również być pomocna na potrzeby dokonania przeglądu niektórych funkcjonujących w Polsce mechanizmów ochrony interesów zbiorowych.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024