Opis produktu:
Słowo JM Rektora Andrzeja Tykarskiego:
Wydanie albumu poświęconego Polskiemu Wydziałowi Lekarskiemu w Edynburgu uważam za godne uczczenie przypadającego w tym roku 100-lecia akademickich studiów lekarskich w Poznaniu. Powołanie do życia w 1941 r. Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu nie tylko dało Polakom, którzy przedostali się na Zachód, możliwość kontynuowania studiów, ale także pokazało, że mimo represji ze strony okupantów nie zaprzestano nauczania medycyny w języku polskim. Także dla środowiska poznańskiej medycyny akademickiej Polski Wydział Lekarski w Edynburgu ma charakter szczególny, by nie powiedzieć symboliczny. Otóż twórcą i pierwszym dziekanem tego Wydziału był prof. Antoni T. Jurasz, były dziekan Wydziału Lekarskiego i prorektor Uniwersytetu Poznańskiego, a także założyciel i kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii w Poznaniu. Jeśli dodatkowo uwzględni się, iż w gronie pedagogicznym Polskiego Wydziału Lekarskiego prawie jedna trzecia wykładowców wywodziła się z Uniwersytetu Poznańskiego, to można powiedzieć, iż The Polish School of Medicine at the University of Edinburgh był bardzo sprzyjającym miejscem edukacji dla wielu poznańskich lekarzy, którym udało się przedostać w czasie II wojny światowej do Wielkiej Brytanii. (...)
Z recenzji:
Książka [...] jest bardzo rzetelnie udokumentowaną pracą poświęconą losom Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu i współpracy tej uczelni z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, uwzględniającą aktualny stan badań i sięgającą po nowe źródła. Funkcję tych ostatnich pełnią liczne fotografie, tworzące odrębną, choć kompatybilną z tekstem, narrację. Wyraźnie jest to zgodne z założeniami twórców [...] zakładających, zgodnie z podtytułem, albumowy charakter publikacji. [...] Książka powstała w nawiązaniu do obchodów stulecia powstania Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego (1929-2020) i stanowi ważny element jego historiografii, nie będąc jednak tylko okazjonalną publikacją jubileuszową. Dokumentuje ważną historycznie aktywność poznańskiego środowiska medycznego.
Ze wstępu:
(...) Album zostaje wydany z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Poznańskim. To dzięki wysiłkom grona profesorów, a szczególnie staraniom pierwszego rektora UP prof. Heliodora Święcickiego, pierwszego dziekana prof. Adama Wrzoska, a także wspomnianego prof. Jurasza 100 lat temu - 19 listopada 1920 r. - zebrała się na swym pierwszym posiedzeniu Rada Wydziału Lekarskiego. Dwie dekady później ponownie prof. Wrzosek i prof. Jurasz są organizatorami kształcenia medycznego, ale już w innej, wojennej rzeczywistości. Sądzimy, że poprzez słowne i wizualne wyeksponowanie dokonań wykładowców i studentów Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu, wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego, przypomnimy, ale i przybliżymy ich niekiedy zapomniane sylwetki oraz zasługi dla kształcenia medycznego w okresie II wojny światowej. Także staramy się ukazać powojenny rozwój kontaktów między poznańskim środowiskiem medycznym a Uniwersytetem w Edynburgu, opartych na tradycji Polskiego Wydziału Lekarskiego. (...)
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024