Ebook Problemy państwa i władzy w myśli społeczno-politycznej krakowskich konserwatystów w latach 1866-1895 epub,pdf
Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
O Akcji
Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
ebook
Opis produktu:
Przedmiotem badań niniejszej publikacji jest doktryna społeczno-polityczna wybranych przedstawicieli krakowskich konserwatystów - tzw. stańczyków - których stanowisko wywodziło się z postulatów krakowskiej szkoły historycznej. Badawczym celem pracy jest analiza najistotniejszych komponentów społeczno-politycznej myśli krakowskiej formacji, co pozwoli zrekonstruować kierunki polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski pod kątem nie tylko odzyskania niezawisłości politycznej, lecz także utrzymania trwałości i stabilności państwowej w obliczu cywilizacyjno-ustrojowych zmian, jakim podlegała Europa II połowy XIX wieku.
Założenia badawcze publikacji zweryfikowano w sześciu rozdziałach. Rozdział pierwszy dotyczy kluczowej z przyjętej perspektywy kategorii odpowiedzialności. Pojęcie odpowiedzialności poddane zostało analizie i zdefiniowane w optyce ontologicznej i aksjologicznej jednostki oraz w perspektywie wspólnoty społecznej i politycznej. W drugim rozdziale przybliżono problemy związane z polityką realną. Koncepcja polityki realnej wynikała z tego, jak krakowscy konserwatyści rozumieli odpowiedzialność polityczną. Wnioski wyciągnięte z rozdziału pierwszego i drugiego pozwoliły opracować strukturę rozdziału trzeciego, poświęconego problemowi silnego państwa, charakterowi władzy politycznej i prawu. W czwartym rozdziale omówiono i rozgraniczono stosunek krakowskich konserwatystów do idei demokracji, ustroju demokratycznego oraz polskich modelów demokracji (demokracja szlachecka, koncepcja Lelewela, współczesność - Polska, Europa). Rozdział piąty wynika bezpośrednio z rozdziału poświęconego problematyce demokracji i stanowi jego rozwinięcie. W rozdziale szóstym podjęto próbę komparatystycznego spojrzenia na szkołę niemiecką i krakowską.
(Ze wstępu)
Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.