Opis produktu:
`stężenie lokalnego hardkoru przekracza u Szczerka dopuszczalne normy. To nieprzypadkowa strategia`
Maciej Robert, `Polityka`
`Pasjonująca książka, od której trudno się oderwać, wciąga nie tylko bliską polskiej duszy - lwowskim resentymentom - tematyką, ale i oryginalnym językiem, który w zadziwiającym przemieszaniu najczystszej liryki z trzymającą się ziemi, jędrną dosadnością.`
Janusz R. Kowalczyk, Culture.pl
`Już sam tytuł sugerował, że to jest, jak to mówią Anglosasi, `a must-read`: jeśli coś nazywa się Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, to o czym by to nie było, warte jest czytelniczego ryzyka.`
Tomasz Pindel, Onet.pl
`Autor wyraźnie bawi się tymi momentami, w których rzeczywistość płata figla, i wcale nie kwapi się, by uczynić zadość tym oczekiwaniom.`
Paweł Pijanowski, Popmoderna.pl
O KSIĄŻCE
`Przyjdzie Mordor i nas zje` Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich plecakowcach wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu hardkoru i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie - po odpowiednim podrasowaniu - żądnym podobnych treści rodakom.
`Przyjdzie Mordor i nas zje` jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w - świadomie prozachodniej - mentalności Polaków.
Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowowschodniej uznać można za coś wyjątkowego.
O AUTORZE
Ziemowit Szczerek (ur. 1978) - dziennikarz i prozaik. Współpracuje z Polityką, Gazetą Wyborczą, Krytyką Polityczną i Nową Europą Wschodnią. Autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, Tatuaż z tryzubem, Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion, Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim, Cham z kulą w głowie, Kolejna alternatywna historia Polski, Wymyślone miasto Lwów. Jest także współautorem zbioru opowiadań Paczka radomskich. Laureat Paszportu Polityki, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.
OD AUTORA
Na Ukrainie wiele się zmieniło. Również to, że nie mówi się na Ukrainie, tylko w Ukrainie, choć imho obie formy są ok. Ale jeśli komuś zależy, mogę mówić w.
W Polsce też się wiele zmieniło. Również - na szczęście - podejście do Ukraińców i spraw ukraińskich.
Jest wzmożenie, więc tak: zmienia się. Pewnie za jakiś czas fala opadnie, bo takie falowanie i spadanie to stała socjologiczna, ale przypływ przyniesie też sporo treści, która w nas już zostanie.
Mordor każdy ma swój. Bo to, co się nie zmieniło, to ten głupi mechanizm szukania gorszości dalej, za miedzą. Owszem, zmieniają się miedze, ale mechanizm pozostał. Co więcej - stał się bardziej rozbudowany i kąsa.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024